خانه / آخرین اخبار / بازار سهام ایران در بازار یخ زده مرداد

بازار سهام ایران در بازار یخ زده مرداد

نسبت قیمت بر درآمدی کل بازار سهام در بورس تهران طی مرداد ماه امسال با کاهش دو دصدی نسبت به تیرماه در حالی به ۶٫۵۳ مرتبه رسید که این نسبت در مقایسه با دوره مشابه سال قبل نیز با افت بیش از ۱۰ درصدی مواجه بوده است.

به گزارش خبرنگار بور خبرگزاری فارس؛ تازه‌ترین اطلاعات دریافتی از بورس اوراق بهادار تهران نشان می‌دهد طی مرداد ماه امسال گردش معاملات سهام در این بازار در حالی به ۶٫۴۹ درصد رسیده که این مقدار در مقایسه با دوره مشابه سال قبل با کاهش بیش از ۱۰ درصدی و در مقایسه با کل سال مالی قبل با افت ۵۹٫۸ درصدی مواجه است.

بر اساس این گزارش متوسط نسبت قیمت بر درآمدی کل بازار سهام نیز طی مرداد ماه امسال در حالی به ۶٫۵۳ مرتبه رسید که این نسبت در مرداد پارسال ۷٫۲۹ مرتبه بود. به این ترتیب متوسط P/E بازار در مرداد با کاهش ۱۰٫۳ درصدی مواجه بوده است.

به گزاش فارس،ارزش کل بازار نیز در بورس تهران طی دومین ماه تابستان ۹۶ به ۳۲۵ هزار و ۴۴ میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به کل سال مالی ۹۵ با رشد ۰٫۹ درصدی همراه شد.

ارزش اسمی سهام در این بازار نیز طی دوره فوق به ۱۳۹ هزار و ۲۷۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بالغ شد که نسبت به مرداد سال قبل از رشد ۹٫۶ درصدی برخوردار شده است.

طی ۲۲ روز معاملاتی مرداد ۹۶ بورس تهران در ۱۶ روز با شاخص کل مثبت به کار خود پایان داده است. در این مدت ۲۰ درصد از کل نماد های معاملاتی در بازار اول و ۱۱ درصد نیز در بازار دوم با توقف نماد معاملاتی مواجه بوده‌اند که به این ترتیب ۴۶ نماد معالاتی معادل ۱۴ درصد از کل نمادهای معاملاتی حاضر در بورس تهران با توقف معاملاتی روبرو شده اند.

گفتنی است در ۵ ماهه منتهی به ۳۱ مرداد ماه ۹۶ حجم معاملات عمده در بورس تهران به ۱۳ میلیارد و ۴۵۱ میلیون سهم به ارزش سه هزار و ۶۴۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید که در مقایسه همین دوره در سال ۹۵ به ترتیب حاکی از رشد ۴۸۰ درصدی و ۴۱۹ درصدی در حجم و ارزش معاملات سهام است.

نکته قابل تامل اینکه معاملات عادی سهام در این بازار طی ۵ ماهه منتهی به مرداد ماه ۹۶ به ۷۶ میلیارد و ۹۳۴ میلیون سهم رسید که ارزشی بالغ بر ۱۷ هزار و ۳۳۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان را در بر داشت . این آمار نشاندهنده افت ۲۶ درصدی حجم و ارزش معاملات عادی سهام در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.

در مدت مذکور اوراق اختیار فروش تبعی با حجم ۵ هزار و ۳۰۸ قرارداد به ارزش به بیش از ۴۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان رسیده که رشد قابل توجهی را نسبت به دوره مشابه سال قبل رقم زده است.

از نکات جالب توجه اینکه حجم و ارزش معاملات آتی سهام در بورس تهران در ۵ ماهه منتهی به پایان مرداد ماه امسال با درجا زدن نسبت به سایر بازارها افت ۱۰۰ درصدی را برای خود رقم زده است.

با این اوصاف طی ۵ ماهه منتهی به ۳۱ مرداد ماه ۹۶ به لحاظ حجمی معادل ۹ میلیارد و ۶۰۶ میلیون و ۹۰۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله دست به دست شد که ارزشی بالغ بر ۲۴ هزار و ۴۰۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان را در بر داشت.

این آمار به ترتیب نشاندهنده کاهش ۱۰ درصدی و ۱۳ درصدی ارزش معاملات صورت گرفته در این دوره زمانی نسبت به دوره مشابه سال مالی قبل است.

منبع : خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *