بعد از یک حمام طولانی و تلاش برای تمییز شدن با حوله کثیف تمام زحمات خود را به باد میدهیم گاهی آلودگی نزدیک تر از حدتصور ما به ماست.اگر شماهم فردی هستید که در تلاش برای تمییزی و حفظ پاکیزگی محیط اطرافتان هستید به ادامه مطلب توجه کنید.

افراد بسیاری به طور کامل دست های خود را شستشو نمی دهند. از این رو هنگامی که دست‌های خود را با حوله خشک می‌کنند، در حقیقت باکتری را به مکانی منتقل می‌کنند که احتمال رشد آنها زیاد است.

به گزارش ایسنا، عصر ایران در برگردان مقاله‌ای از «تایم» نوشت: «حوله‌های کثیف می‌توانند میزبان انواع مختلفی از میکروب‌ها بوده و با گسترش بیماری‌های عفونی ارتباط داشته باشند. به گفته کارشناسان شما نمی‌توانید حوله‌های خود را ۱۰۰ درصد عاری از میکروب کنید اما می‌توانید با شستشوی منظم مهم‌ترین آنها را از بین ببرید.

حوله‌ها دام‌های باکتریایی خوبی هستند زیرا هر زمان که از آنها استفاده می‌کنید، باکتری‌های پوست و هر میکروب دیگری که حمل می‌کنید را به سطح آنها انتقال می‌دهید. بیشتر این میکروب‌ها هیچ‌گونه اثرات سلامت منفی ندارند زیرا از شما ناشی می‌شوند. به گفته امیلی مارتین، استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه میشیگان، بدن ما برای زندگی در این محیط به همراه تمامی این میکروب‌ها سازگار شده است.

اما حوله‌ها محیطی عالی برای رشد باکتری‌ها و دیگر میکروارگانیسم‌ها فراهم می‌کنند زیرا آنها اغلب مرطوب، گرم و جاذب هستند و در حمام‌های تاریک آویزان می‌شوند.

به دلیل این که دست‌ها می‌توانند میکروب‌ها را از هر سطحی که با آن در تماس بوده‌اند، به حوله‌ها منتقل کنند، حمام به طور خاص یک مکان تهدیدآمیز برای حوله است. به گفته چارلز گربا، میکروبیولوژیست در دانشگاه آریزونا، دست‌ها می‌توانند با ارگانیسم‌های مدفوع، مانند باکتری کلی‌فرم، اشریشیا کلی یا حتی سالمونلا در تماس باشند.

افراد بسیاری به طور کامل دست‌های خود را شست‌وشو نمی‌دهند. از این رو هنگامی که دست‌های خود را با حوله خشک می‌کنند، در حقیقت باکتری را به مکانی منتقل می‌کنند که احتمال رشد آنها زیاد است. به گفته گربا، پس از دو روز، اگر صورت خود را با یک حوله دستی خشک کنید، احتمالا نسبت به این که دست خود را در یک توالت کرده و سیفون را بکشید، باکتری ای.کولای بیشتری روی صورت خود خواهید داشت.

حتی در خارج از خانه، حوله‌ها نشان داده‌اند که به گسترش عفونت کمک می‌کنند. در همین راستا، سوزان ویتیر، مدیر میکروب‌شناسی بالینی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، نگرانی خود را درباره حوله‌هایی که مرطوب یا خیس باقی می‌مانند، ابراز داشته است.

این حوله‌ها می‌توانند مکانی خوب برای رشد و پرورش MRSA، عفونتی که به واسطه استافیلوکوک اورئوس مقاوم به آنتی‌بیوتیک شکل می‌گیرد، هستند. برخی افراد این عفونت را روی پوست یا در بینی خود حمل می‌کنند، بدون این که بیمار شوند اما مطالعات نشان داده‌اند که انتقال آن می‌تواند دیگران را آلوده کند. تیم‌های ورزشی، افرادی که لوازم خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و تماس پوستی مکرر دارند، از آسیب‌پذیرترین افراد محسوب می‌شوند.

با این وجود، بعید است که با لمس یک حوله استفاده شده بیمار شوید. خطر بزرگ‌تر زمانی شکل می‌گیرد که یک بریدگی یا خراشیدگی روی پوست خود داشته یا دارای پوستی خشک باشید که می‌تواند به میکروب‌ها اجازه ورود به بدن را بدهند.

بهترین روش برای محافظت از خود شست‌وشوی منظم حوله‌های آشپزخانه و حمام است. به گفته گربا، حوله‌های حمام و دستشویی را باید پس از دو روز استفاده بشویید؛ به ویژه اگر در خانه کودک دارید. برای شست‌وشوی حوله‌ها از آب داغ و شوینده‌ای با اکسیژن فعال شده استفاده کنید تا حوله به طور کامل پاک شود.

اگر در خشک نگه داشتن حوله‌ها دقت داشته باشید می‌توانید مدت زمان بیشتری از آنها استفاده کنید. اگر حوله بین هر بار استفاده به طور کامل خشک شده باشد، احتمال انتقال باکتری‌ها از فردی به فرد دیگر تقریبا وجود نخواهد داشت اما در این شرایط نیز حداقل هفته‌ای یک بار باید حوله‌ها شسته شوند. اگر حوله ها بو گرفته باشند نیز نباید دیگر بیش از این مورد استفاده قرار بگیرند.»

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *