نهنگ ها موجوداتی با عواطف مشابه انسان از دیر باز محل توجه بوده اند تحقیقات زیادی راجب این موجودات انجام شده که گروهی از دانشمندان آلمانی به این نتیجه رسیده‌اند که به ساحل نشستن دسته جمعی نهنگ‌ها که به آن خودکشی نهنگ ها می گویند می تواند به دلیل طوفان خورشیدی باشد.

به گزارش ایسنا، «عصرایران» به نقل از یورونیوز نوشت: نهنگ عنبر یا شاه‌نهنگ که بزرگ‌ترین نهنگ دندان‌دار است از ژانویه تا فوریه سال گذشته میلادی در سواحل آلمان، هلند، فرانسه و بریتانیا به آب‌های کم‌عمق ساحلی آمدند. این در حالی است که از سال‌های ۱۹۹۰ تا این تاریخ تنها ۸۲ نمونه از این موارد دیده شده بود.

پژوهشگران آلمانی ارتباط خودکشی نهنگ‌ها را با دو طوفان مهم خورشیدی پایان ماه دسامبر ۲۰۱۵ بررسی کرده به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال دارد طوفان خورشیدی بر میدان مغناطیسی زمین تاثیر گذاشته، آن را ۴۶۰ کیلومتر تغییر داده باشد. به نظر پژوهشگران این تغییر، سیستم جهت‌یابی نهنگ‌ها را مغشوش می‌کند و آنها به جای حرکت در آب‌های عمیق اقیانوس آتلانتیک به مناطق کم‌عمق دریای شمال اروپا شنا می‌کنند و از آنجا که با این محیط آشنا نیستند مسیرشان را گم می‌کنند.

در ماه فوریه امسال نیز پیدا شدن ۶۰۰ نهنگ در سواحل نیوزیلند باعث شگفتی شد. از این تعداد بیش از ۲۰۰ نهنگ نجات داده شدند ولی برای بقیه دیگر دیر شده بود.

علت خودکشی جمعی نهنگ‌ها در هاله ای از ابهام وجود دارد. بعضی با تعبیری شاعرانه آن را حرکتی آگاهانه و عامدانه می‌دانند و برخی دلایل عصبی ناشی از بیماری‌های ویروسی برای آن می‌یابند ولی تا هنگام رسیدن به نتایج علمی دانشمندان محیط زیستی به تحقیقات خود ادامه می‌دهند.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *