لاریجانی در مصاحبه با شبکه ان تی وی و راشیا وان:
مسئول تایید پایبندی ایران به تعهدات برجامی ترامپ نیست/ آمریکا دچار بی‌وزنی در سیاست شده است/ ایران برنامه‌ای مدون برای ادامه فعالیت‌های هسته‌ای دارد
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مسئول تایید پایبندی ایران به تعهدات برجامی ترامپ نیست، بلکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که تاکنون ۸ بار پایبندی ایران را تایید کرده است.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی پیرامون واکنش ایران به سخنان ترامپ در خصوص موضوع هسته ای ایران، اظهار داشت: در اجلاس نیز قدری توضیح دادم که حرف های ترامپ را نباید خیلی جدی گرفت، زیرا برجام توافق دوجانبه نبوده بلکه توافقی بوده که تحقق آن 30 ماه طول کشید و مذاکرات سختی انجام شد.

*ترامپ به مسائل حقوقی دقت ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غیر از آمریکا، روسیه، چین، اتحادیه اروپا، آلمان، انگلیس، فرانسه نیز در مذاکرات هسته ای حضور داشتند و بعد از حصول توافق قطعنامه ای در شورای امنیت صادر شد که با این شرایط به نظرم ترامپ به مسائل حقوقی دقت ندارد، بیان کرد: بعد از حرف های اخیر ترامپ، تقریبا همه کشورها گفته اند که ما حرف رئیس جمهور آمریکا را قبول نداریم و به برجام پایبند هستیم.

لاریجانی با بیان اینکه در توافقنامه هسته ای ایران تعهدات فنی داشت و تعهداتی را نیز طرف های مقابل داشتند، متذکر شد: ایران تعهدات فنی خود را انجام داد و قرار شد، آژانس نظارت کند و بگوید ایران تعهدات خود را انجام داده است یا خیر، که تاکنون 8 بار آژانس بررسی کرده و گزارش داده که ایران به برجام پایبند است.

*مسئول تایید پایبندی ایران به تعهدات برجامی آژانس بین المللی انرژی اتمی است، نه ترامپ

وی افزود: بعد از صحبت های اخیر ترامپ، باز هم آقای آمانو در گزارش خود پایبندی ایران به برجام را بیان کرد، موضوع عجیب و غریب آن است که ترامپ عنوان کرده نمی توانم پایبندی ایران به برجام را تاکید کنم، این در حالی است که پایبندی ایران به برجام را باید آژانس تاکید کند نه ترامپ.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه در مذاکراتی که روزهای اخیر با روسای پارلمان ها داشتم، آمریکایی ها در مقطع فعلی به عنوان یک کشور دردسرساز شناخته می شوند و فقط تنها ایران با آمریکا مشکل ندارد، بلکه کشورهای دیگر نیز معتقدند که آمریکا رفتار خوبی با آن ها نداشته است.

رئیس قوه مقننه کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای مثال آمریکا به چه دلیل، روسیه را تحریم کرد؟، ادامه داد: فکر نمی کنم توفیقی داشته باشند، زیرا بقیه کشورها با آمریکا همراهی نمی کنند البته اگر ترامپ این روش را ادامه دهد حتما ایران عکس العمل نشان خواهد داد.

*ترامپ خودشیفته ای کم تجربه در حوزه سیاست است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من قبول دارم از زمانی که ترامپ بر سرکار آمده با نوع صحبت هایی که مطرح می کند و هر روز که از خواب بیدار می شود با هر توئیتش مسئله ای را در جهان ایجاد می کند، گفت: ترامپ مقداری دچار خودشیفتگی همراه با کم تجربه گی در حوزه سیاست شده و قول هایی داده ولی نمی تواند عملی کند.

وی با بیان اینکه اخیرا با مسئولین مکزیک ملاقات داشتم و در خصوص دیوار مکزیک از آن ها پرسیدم که گفتند اصلا این موضوع امکان پذیر نیست، افزود: در مورد کره شمالی نیز ترامپ در سازمان ملل می گوید من کل کره را از بین می برم، این اظهارات نشان می دهد که این حرف ها نارس و ناپخته است، دنیای امروز چنین اجازه ای را به کسی نمی دهد.

رئیس نهادقانونگذاری کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا تصور می کرد اگر روسیه را تحریم کند، روسیه را منهدم کرده اما مردم در روسیه زندگی می کنند و به کارهای خود مشغول هستند و بازار روسیه فعال است، بیان کرد: نمی گویم هیچ مشکلی وجود ندارد ولی اگر مشکلی وجود دارد به خاطر تحریم آمریکا نیست.

*آمریکا دچار بی وزنی در سیاست شده است

لاریجانی با بیان اینکه بنا بر شرایط موجود نباید حرف های ترامپ را خیلی جدی گرفت، من فکر نمی کنم سیاستمداران دنیا امروز حرف های او را جدی بگیرند، متذکر شد: اگر هم ترامپ کارهای عجیب و غریبی انجام می دهد معمولا در مقابل وی موضع می گیرند، ترامپ در مورد مسئله هسته ای ایران حرف هایی را زد که اتحادیه اروپا این حرف ها را رد کرد، روسیه، چین، آلمان و همه کشورهای اروپایی حرف های وی را رد کردند و معلوم است این حرف ها وزنی ندارد.

وی افزود: به نظر می رسد آمریکایی ها دچار یک حالت بی وزنی در سیاست شده اند و این عامل باعث شده اگر بخواهند اقدام خاصی را انجام دهند، هیچ کس با این کشور همکاری نخواهد کرد.

*ایران برنامه ای مدون برای ادامه فعالیت های هسته ای دارد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که اگر آمریکایی ها از توافق هسته ای خارج شوند، ایران برنامه آماده ای دارد تا برنامه هسته ای خود را ادامه دهد، گفت: بله، ما برنامه ای مدون و قانون مشخصی داریم، اخیرا نیز در پارلمان ایران مصوب کردیم که در ازای اقدامات آمریکا چه کاری را انجام دهیم، برنامه ایران در برابر سناریوهای مختلف آمریکا مشخص است ما کاری می کنیم که آمریکایی ها پشیمان شوند.

منبع: فارس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *