گاهی خیلی دل آزار میشویم تمسخر غم دیگران کار جالبی نیست هرکس تعلقاتی دارد شاید یک حیوان تمام دنیای یک فرد باشد شاید یک لیوان چه فرقی دارد مهم رفتار ناشایست ماست که غم یک نفر را بزرگ میکنیم و تمسخر میکنیم و.. باید خانه دل هایمان را خراب کنیم و مجدد خانه ایی بسازیم اینبار مهربان تر یک مدرس دانشگاه گفت: از آنجایی که زندگی شخصی سلبریتی‌ها بسیار زیاد تحت تأثیر و نفوذ رسانه‌ها و به عبارتی رسانه‌زده است، احتمال اینکه سلبریتی‌ها به وضع تنهایی و انزوا و انفراد دچار شوند و به سمت حیوانات خانگی متمایل شوند خیلی بیشتر از مردم عادی است اما به جای محکوم کردن سلبریتی‌ها و مردم باید توجه کنیم که تمایل به حیوان به جای نوع انسانی چرا اتفاق می‌افتد.

میثم مهدیار دکترای جامعه‌شناسی و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس با بیان اینکه ذات شهر مدرن و اقتضائات زندگی کلانشهری ایجاب می‌کند که انسان‌ها از یکدیگر فاصله پیدا کنند و نتوانند ارتباطات عمیق و پایداری با یکدیگر برقرار کنند گفت : ارتباطات سطحی و لحظه‌ای زندگی کلانشهری مانع از این می‌شود که آن روابط گرم میان انسان‌ها بروز و ظهور پیدا کنند و در نهایت یک دل‌زدگی به خاطر کناره‌گیری و اکراه آدم‌ها نسبت به یکدیگر ایجاد می‌شود.

مهدیار دستیابی به آزادی بیشتر را از اقتضائات شهرنشینی مدرن دانست و تصریح کرد: زندگی مدرن شهری یک آزادی را برای افراد فراهم می‌آورد اما باید توجه داشت که این آزادی ناشی از گم‌شدن آدم‌ها در کلانشهرها است. در واقع در زندگی کلانشهرها افراد از شبکه اجتماعی قومی و قبیله‌ای و خویشاوندی خود گسسته‌اند و با غریبه ها در قالب‌های جدید در کنار هم قرار گرفته اند و به همین خاطر تحت کنترل و نظارت شبکه اجتماعی سنتی خود نیستند و به همین خاطر آزادی عمل بیشتری دارند، اما آزادی عملی که حاصل بیگانگی آدم از همدیگر و ناشی از گم‌شدن در شهر است و این امر تبعاتی دارد.

این پژوهشگر مسائل اجتماعی با تأکید بر اینکه تنهایی و اضطراب و استرس از نتایج زندگی کلانش شهری است بیان داشت این تنهایی و استرس باعث می‌شود که افراد نسبت به یکدیگر اعتماد اجتماعی را از دست بدهند و در واقع وقتی افراد در طول روز با انسان های زیادی مواجه می شوید که نسبت به آنها حس تعلقی ندارند کم کم حس دلزدگی و کناره گیری در افراد شکل می گیرد و از همین روست که نسبت به ارتباط و علقه با اشیاء یا حیوانات خانگی سوق پیدا می کنند، زیرا مثلا حیوانات خانگی ریسکهایی که ارتباط با انسان ها دارد را ندارند.

وی ادامه داد: این دلزدگی کم‌کم در درون خودش اضطرابی را پدید می‌آورد که باعث می‌شود انسان ها نسبت به یکدیگر گارد بگیرند و روابط اجتماعی منهای این اعتماد اجتماعی نمی‌تواند در زندگی فردی و اجتماعی آن شخص کمک کند.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: همه کسانی که در موقعیت کلانشهریت هستند، بیشتر در معرض آسیب انفراد، تنهایی، بی‌کسی و گم شدن در شهر هستند، البته وضعیت سلبریتی این آسیب را دوچندان می‌کند، سلبریتی‌ها به واسطه رسانه‌های جدید مورد تمرکز قرار می‌گیرند و حساسیت بالایی روی روابط‌شان ایجاد می‌شود که به خاطر این رسانه زدگی بسیار شکننده هستند.

وی افزود: می‌بینیم که آمار طلاق و ازدواج‌های پی‌درپی در سلبریتی‌ها خیلی بالاتر از سطح عمومی جامعه است و نشان می‌دهد روابط سلبریتی‌ها در جامعه ما و کلاً دنیای مدرن، شکننده است، قاعدتاً آن احتیاطی که انسان کلانشهری دارد در سلبریتی‌ها دوچندان می‌شود و انسان‌ها بالاخره ظرفیت محدودی در شکست های ارتباطی دارند و به همین جهت احتمال اینکه سلبریتی‌ها علی رغم بروز رسانه ای و تصوری که همگان دارند دچار انفراد و تنهایی و انزوایی مضاعف می شوند که مثلا با تمایل به سمت حیوانات خانگی سعی می کنند این انزوا را جبران کنند و ابراز احساسات عمیق خانم توسلی شاید از این جهت بیشتر قابل توجه باشد.

وی با بیان اینکه ابراز علاقه به حیوان خانگی از تبعات زندگی کلانشهری است، ادامه داد: در نگاه جامعه‌شناختی بیشتر از اینکه خانم توسلی را مقصر بدانیم، باید بدانیم حاصل یک ساختار اجتماعی است که در فرهنگ ما پدید آورده است، باید راهکاری برای اصلاح این ساختارها اتخاذ کرد.

منبع : خبرگزاری فارس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *