خانه / آخرین اخبار / قند خون چیست وچه علایمی دارد

قند خون چیست وچه علایمی دارد

بیماری ارامی به نام قند خون که بسیار ارام در حال پیشرفت در بین جوامع و میتلا کردن هرچه بیشتر مردم به خود است. روزهای زیادی گذشته و با وجود پیشرفت علم هنوز این بیماری مبتلایان زیادی را با خود در گیر دارد و این اتفاق نا مبارک در بین افراد در حال رشد است متاسفانه این بیماری روح و جسم بیمار را بسیار ارام میخورد و علاییم بسیار مشخصی ندارد در پایین به اختصار به توضیح این بیماری پرداختیم و مشخصات و علایمی از این بیماری بپردازیم

 

قند خون چیست :

کاهش قند خون از استاندارد متعارف (بسته به جنسیت و سن متفاوت است)، باعث بروز بیماری هیپوگلیسمی (هایپوگلیسمی) می‌گردد. افزایش قند خون از استاندارد متعارف نیز باعث بیماری هیپرگلیسمی (هایپرگلیسمی) می‌گردد که نوع حاد آن، دیابت نامیده می‌شود.

قند خون ناشتای طبیعی برای یک فرد طبیعی غیر دیابتی در حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی لیتر است. (۳/۹ تا ۵/۵ میلی‌مول بر لیتر) به گفته دکتر دیندارلو خوردن آب موجب به هم ریختن پارامترهای خون می شود. به گفته دکتر مهندس حسین پور خوردن آب موجب رقیق شدن خون میگردد. پس ناشتا بودن شامل آب نخوردن هم می شود.اما پس از مطرح شدن این بحث در کمیته تلفیق بودجه با نظر نهایی دکتر کمال شنبدی این نظر به کلی رد شده و پس از تلاش های بسیار بالاخره دکتر دیندارلو توجیه شدند و پس از سه روز تشنگی برای انجام آزمایش خون آب نوشیدند.

مقادیر قند خون مطلوب برای افراد مبتلا به دیابت به شرح زیر می‌باشد:

– قند خون ناشتا: ۷۰ تا ۱۳۰ میلی‌گرم در دسی لیتر (۳/۹ تا ۷/۲ میلی‌مول بر لیتر)

– قند خون پس از وعده غذایی: کمتر از ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی لیتر (۱۰ میلی‌مول بر لیتر)

– قند خون ۲ ساعت پس از صرف غذا: کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر (۷/۸ میلی‌مول بر لیتر)

قند خون ۲ ساعت بعد از صرف غذا در فرد عادی باید کمتر از ۱۲۰ میلی‌گرم در دسی لیتر (۶/۶ میلی‌مول بر لیتر) باشد، ولی هدف مطلوب در بیماران دیابتی این است که این قند خون به کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر برسد. (۷/۸ میلی‌مول بر لیتر)

البته به یاد داشته باشید مقادیر مطلوب مذکور ممکن است برای تمام افراد دیابتی مصداق نداشته باشد و ممکن است شرایط بالینی شما به گونه‌ای باشد که پزشک معالج تان محدوده مطلوب قند خون برای شما را قدری متفاوت با مقادیر ذکر شده در نظر بگیرد؛ برای مثال افرادی که دچار افت قند خون ناآگاهانه می‌گردند ممکن است نیازمند یک قند خون بالاتر باشند.

در افراد دیابتی همان‌طور که میزان قند خون بالا می‌تواند مضر باشد، افت ناگهانی و مکرر قند خون نیز می‌تواند آثار نامطلوبی را به همراه داشته باشد؛ لذا در افرادی که با درمان مشخص افت مکرر قند خون را دارند، پزشک می‌تواند میزان قند خون بالاتری را در نظر بگیرد.

همان‌طور که ذکر شد افت قند خون یا هیپوگلیسمی یکی از عوارض بیماری دیابت است که در کنترل دیابت باید به آن توجه نمود. هیپوگلیسمی عبارت است از کاهش قند خون به کمتر از ۷۰ تا ۸۰ میلی‌گرم در دسی لیتر و علایم آن عبارتند از: افزایش ضربان قلب، سرگیجه، سنگینی سر، احساس گیجی و گنگی، لرزش، اضطراب، عرق کردن، خواب آلودگی، احساس ضعف و گرسنگی و اختلال در صحبت کردن.

ممکن است پزشک معالج تان بسته به شرایط بالینی شما یک محدوده قند خون خاص را برای شما به عنوان قند خون مناسب در نظر گیرد؛ لذا باید توجه داشته باشید که کنترل قند خون شما به منظور پیشگیری از بروز عوارض نامطلوب دیابت می‌باشد و نباید نگاه وسواس گونه به آن داشته باشید. بلکه باید قند خون خود را با مشورت پزشک متخصص، در یک محدوده مناسب حفظ کنید. همچنین می‌بایست از خطر افت قند خون مصون بمانید.

علایم قند خون

قند خون، سوخت مورد نیاز سلول‌های بدن انسان را تامین می‌کند و ما را پرانرژی نگه می‌دارد. با این وجود، قند بیش از حد می‌تواند موجب خستگی و افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت شود.

به گزارش ایسنا، «عصر ایران» به نقل از کر۲ نوشت: بیشتر مواقع کنترل سطوح قند خون به آنچه می‌خورید بستگی دارد. مصرف مواد غذایی پرکربوهیدارت و شیرین می‌تواند قند خون را بیش از اندازه افزایش دهد. خوشبختانه بدن برای تعدیل این شرایط انسولین تولید می‌کند که به کنترل قند خون کمک می‌کند.

اما گاهی اوقات بدن قادر به تولید انسولین کافی برای کاهش قند خون نیست. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، سطوح قند خون همواره بالا باقی می‌ماند. این شرایط خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی کلیوی، از دست دادن بینایی و مشکلات سلامت دیگر را افزایش می‌دهد. افزایش قند خون با نشانه‌ها و علائمی همراه است که توجه به آنها می‌تواند از جدی‌شدن شرایط پیشگیری کند.

تکرر ادرار

زمانی که قند خون وارد کلیه‌ها می‌شود، آب بیشتری توسط آنها جذب می‌شود که این شرایط تکرر ادرار را به همراه دارد. اگر با تکرر ادرار مواجه هستید، بدون اینکه در میزان مایعات مصرفی خود افزایشی داده باشید، بررسی سطح قند خون ایده خوبی است.

احساس خستگی مداوم

اگرچه قند خون انرژی مورد نیاز ما را تامین می‌کند اما میزان بیش از اندازه آن می‌تواند شرایطی کاملا متضاد را شکل داده و با احساس خستگی مداوم مواجه شوید. هنگامی که قند خون بالاست، گلوکز فراوانی هدر می‌رود و نتیجه این شرایط چیزی جز احساس خستگی نیست. تکرر ادرار نیز شرایط را وخیم‌تر می‌سازد زیرا موجب کم‌آبی بدن شده و همان گونه که می‌دانید کم‌آبی بدن یکی از دلایل احساس خستگی محسوب می‌شود.

افزایش تشنگی

زمانی که کلیه‌ها نمی‌توانند گلوکز را پالایش کنند، بدن با کم‌آبی مواجه می‌شود. این شرایط نه تنها احساس تشنگی را افزایش می‌دهد، بلکه موجب افت عملکرد اندام‌های مختلف نیز می‌شود. هنگامی که به طور مکرر دفع ادرار را انجام می‌دهید، بدن آب از دست می‌دهد و تشنگی بر شما غالب می‌شود. این موجب چرخه‌ای باطل می‌شود زیرا هرچه بیشتر آب بنوشید، نیاز به دفع ادرار نیز بیشتر خواهد شد.

تاری دید

میزان بیش از اندازه قند در بدن موجب تورم عدسی چشم‌ها می‌شود که این شرایط تاری دید را به همراه دارد اما زمانی که قند خون کاهش یابد بینایی شما نیز به حالت عادی بازمی‌گردد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر قند خون بالا حالت مزمن به خود بگیرد می‌تواند آسیب دائمی به قدرت بینایی شما وارد کند.

آهنگ کند بهبود زخم‌ها

قند خون بالا می‌تواند بر اعصاب و گردش خون شما تاثیرگذار باشد و شرایط را برای رسیدن خون به زخم‌ها یا کبودی‌ها دشوارتر سازد. اگر روند بهبودی بریدگی یا کبودی بیش از مدت زمان عادی طول می‌کشد به پزشک مراجعه کنید تا شرایط به صورت دقیق بررسی شود.

کاهش وزن بی‌دلیل

این شرایط ممکن است برای افرادی که کاهش وزن را هدف قرار داده‌اند چیز خوبی به نظر برسد اما کاهش وزن ناشی از قند خون بالا روندی سالم نیست. زمانی که سلول‌های بدن به میزان کافی گلوکز دریافت نمی‌کنند، از عضله و چربی برای تامین انرژی استفاده می‌شود. از دست دادن عضله موجب کند شدن سوخت و ساز و احساس خستگی می‌شود.

مغز مه‌آلود

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، قند خون سوخت مورد نیاز سلول‌های انسان را تامین می‌کند و انرژی در اختیار ما قرار می‌گیرد. زمانی که بدن با قند خون بیش از حد مواجه است، به جای تامین سوخت و انرژی، هدررفت آن را تجربه می‌کنیم و بدن آنچه را که نیاز دارد، دریافت نمی‌کند. این شرایط به طور معمول به شکل‌گیری مغز مه‌آلود و فقدان تمرکز منجر می‌شود.

خونریزی لثه

موارد مختلفی از جمله کمبود ویتامین C می‌توانند موجب خونریزی لثه‌ها شوند و قند خون بالا نیز یکی از این دلایل است. سطوح بالای قند خون موجب تجمع باکتری‌های بد در دهان می‌شود و این شرایط احتمال خونریزی لثه را هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان افزایش می‌دهد.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش سطوح قند خون کمک کند. در همین راستا میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل بیشتری مصرف کنید و مصرف مواد غذایی فرآوری شده را کاهش دهید. همچنین، در صورت تجربه علائمی که به آنها اشاره شد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط را فراموش نکنید.

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *