خانه / آخرین اخبار / مراقب شرکت های استارت آپی چندتابعیتی باشید

مراقب شرکت های استارت آپی چندتابعیتی باشید

شاید بسیاری از ما تا چندسال گذشته آشنایی چندانی با مفهوم استارتاپ نداشته ایم و با آن مانند واژه ای بیگانه برخورد کرده ایم اما خوشبختانه امروزه با گسترش فضای مجازی و کسب و کارهای الکترونیکی واژه استارت آپ و کسب و کارهای استارتاپی بیشتر معنا پیدا کرده است و به عبارتی مفهوم آن برای کسانی که به دنبال شغل و درآمد هستند تعبیر پیدا کرده است. روش های کسب و کار استارت آپی در ایران خوشبختانه رشد سریع داشته است و شرکت های بزرگی هستند که از طریق استارت آپ توانسته اند پیشرفت قابل ملاحظهی داشته باشند از جمله این شرکت ها دی جیکالا یا اسنپ و … می باشد که در دل مردم جا باز کرده و مردم از آن ها به خوبی استقبلا نموده است. همیشه در شرایطی که یک روش جدید یا یک فناوری نو وارد کشور میشود طبیعی است که یک سری از افراد در پی سودجویی و از شرایط حاکم باشند و به دنبال سواستفاده از این موقیعت به جامعه و کسب و کار مردم لطمه بزنند شاید یکی از این گروه ها و افراد شرکت های استارت آپی چندتابعیتی باشند که این روزها در حال گسترش کسب و کار خود می باشند.

اکوسیستم استارت آپ

در این بخش به معرفی مفهوم استارت‌آپ، اکوسیستم استارت‌آپ و عوامل مؤثر در این اکوسیستم می‌پردازیم. همچنین، مرور مختصری بر اهمیت مدیریت اکوسیستم استارت‌آپ خواهیم داشت.

استارت آپ چیست؟

استارت ­آپ در کشورها، سازمان­ها و نهادهایی که در این رابطه فعالیت و قانون­ گذاری می­ کنند، متفاوت تعریف شده است و هر جایگاه تصمیم­ گیری، تعریف مختص به خود را ارائه کرده است. بررسی تعاریف مختلف ما را به این نقطه می­ رساند که تعریف پذیرفته شده در نهاد SEP 1 تعریفی مناسب است که به صورت زیر می ­باشد:
Start-up is a temporary organization designed to search for a repeatable and scalable business model. Within this definition, a startup can be a new venture or it can be a new division or business unit in an existing company. 2
“استارت ­آپ مجموعه­ ای موقتی است که به منظور رسیدن به یک مدل کسب و کار تکرار شدنی و مقیاس ­پذیر، طراحی و ایجاد شده است. بدین ترتیب، استارت­ آپ می ­تواند یک مشارکت کاملا جدید یا یک بخش جدید یا یک دپارتمان اقتصادی جدید در یک شرکت موجود باشد.”
جهت درک بهتر لازم است برخی واژگان این تعریف، بسط داده شوند.
مجموعه: منظور از آن هر نوع تشکلی از افراد (یا حتی یک نفر)، ابزارها و روابط بین آنهاست، چه به صورت شرکت ثبت شده باشد چه نشده باشد.
موقت: کار یک استارت‌آپ یافتن سریع مدل کسب و کار مناسب طبق تعریف بالا، در کمترین زمان ممکن است. سرعت و زمان عوامل مهمی در موفقیت یک استارت‌آپ هستند. هر چه یافتن مدل کسب و کار بیشتر طول بکشد، شانس موفقیت رقبا بیشتر خواهد بود.
تکرارپذیر: بدین معنی است که بتوان مدل کسب و کار را که با هدف درآمد زایی ایجاد شده است، بارها و بارها تکرار کرد و به ازای هر تکرار، درآمد افزایش پیدا کند. به عبارت دیگر، محصول یا خدمت ارائه شده قابلیت تولید انبوه داشته باشد.
مقیاس پذیر: بدین معنی است که بتوان مدل کسب و کار را در آینده با افزایش منابع مالی، نیروی انسانی و … توسعه داده و روش های ایجاد، ارائه و کسب ارزش را بهتر، سریعتر و بیشتر کرد.تکرارپذیری و مقیاس پذیری یک مدل کسب و کار، با خود، امکان رشد را به همراه خواهند آورد. بنابراین، هدف یک استارت آپ، رشد سریع است. این دو مفهوم مهم هستند که سودآوری و ثروتمند شدن را برای شما به ارمغان می آورند.
همچنین، لازم است به مفهوم نهفته عدم قطعیت در تعریف استارت‌آپ‌ها دقت کرد. یک استارت‌آپ، دقیقا نمی داند چه روشی جواب داده و چه روشی جواب نمی‌دهد. به عبارت دیگر، استارت‌آپ‌ها همواره با حوزه‌های ناشناخته و آزمایش و خطا مواجه هستند.
علاوه بر این تعریف، در ادامه سعی می­گردد تا نقاط و عبارات کلیدی تعاریف دیگری که در مورد استارت ­آپ وجود دارد، به تفکیک ذکر گردد.

نهاد، سازمان و جایگاه تصمیم ­گیری نقاط کلیدی تعریف ارائه شده
۱ آمریکا (سازمان کسب و کارهای کوچک)
  • استارت­ آپ فراتر از یک شرکت نوپا است.
  • لغت استارت­ آپ مرتبط با کسب و کاری است که عموما فناورانه است و قابلیت رشد بالایی دارد.
  • به دلیل بالابودن ریسک سرمایه ­گذاری در استارت ­آپ ­ها، شرکتهای سرمایه­ گذاری به دنبال یافتن استارت­ آپی با بیشترین قابلیت برگشت سرمایه و همچنین کمترین ریسک هستند.
۲ هند (وزارت تجارت و صنعت)
  • هویتی را می­ توان استارت­ آپ نامید که دارای سه ویژگی زیر باشد:
۱ . حداکثر پنج سال از تشکیل/ثبت آن نگذشته باشد.
۲ . گردش مالی سالیانه آن کمتر از ۲۵ کرور روپیه (۲۵۰ میلیون روپیه معادل ۳.۷ میلیون دلار آمریکا) باشد.
۳ . به سمت نوآوری، توسعه، به کارگیری یا تجاری­ سازی محصول، فرآیند یا خدمت فناورانه جدیدی حرکت نماید.
۳ پایگاه Investopedia
  • استارت­ آپ شرکتی تازه تأسیس است که شروع به توسعه کرده است.
  • استارت­ آپ­ ها معمولا کوچک هستند و در ابتدای کار خود، توسط سرمایه ی فرد یا افرادی (بنیان­گذاران)، تأمین مالی می­ شوند.
  • این شرکت­ها به ارائه یک محصول یا خدمتی می­پردازند که در حال حاضر در بازار وجود ندارد.
  • در مراحل اولیه که استارت ­آپ­ ها به توسعه، تست و بازاریابی محصول یا خدمت خود مشغولند، هزینه­ های شرکت­های استارت­ آپ از درآمدهای آنها پیشی می­ گیرد.
  • استارت ­آپ­ ها نرخ شکست بالایی دارند که سرمایه­ گذاران را بر آن می­ دارد که علاوه بر ایده کسب و کار، به تجربه تیم مدیریتی نیز توجه کنند.
۴ Business Dictionary
  • مراحل اولیه در چرخه حیات یک شرکت، که کارآفرینان از نقطه ایده اولیه به جایگاه مطمئنی در گردش مالی می­ رسند و پایه و اساس ساختار کسب و کار خود را بنا نهاده و شروع به فعالیت یا تجارت می­ نمایند.
لازم به ذکر است استارت‌آپ مفهوم جدیدی نیست و تنها با انقلاب دات‌کام و توسعه حوزه اینترنت و فضای مجازی، شکل و مفهوم جدیدی به خود گرفته است. در کشورهای توسعه یافته بازار استارت‌آپ‌های فناوری به سرعت به اشباع رسید و در نتیجه شرکت‌ها به منظور افزایش سهم خود در بازار از ایجاد استارت‌آپ‌های جدید حمایت کردند. در عین حال، در کشورهای در حال توسعه، بازار هنوز تا اشباع فاصله زیادی دارد و همین شکاف دیجیتالی جذابیت بازار برای راه اندازی استارت‌آپ‌ها را بیشتر می‌کند.
شکل یک، چرخه حیات استارت‌آپ را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود، این چرخه از شش مرحله تحقیق، امکان سنجی، توسعه، معرفی، رشد و بلوغ تشکیل شده است. در مرحله اول یعنی تحقیق و امکان سنجی هنوز استارت‌آپ شکل نگرفته است و تنها یک تیم یا یک فرد به ایده پردازی و بررسی شرایط بازار و ایده خود مشغول است. در این مرحله است که ایده پرداز، نیازمند کمک دولتی یا کمک مالی از طرف خویشاوندان یا دوستان خود است. پس از ورود به مرحله توسعه، استارت‌آپ شکل می‌گیرد و سرمایه گذاران شروع به کمک مالی به این استارت‌آپ می‌کنند. باید توجه داشت که در این مراحل خطر سقوط و مرگ استارت‌آپ بسیار جدی است. در سیلیکون ولی سالانه تنها ۱۰ % از استارت‌آپ‌های سرمایه گذاری شده به موفقیت دست می‌‌یابند. این درصد در اکوسیستم استارت‌آپ لندن برابر با ۱۵ % است.
در صورتی که استارت‌آپ بتواند از این مرحله عبور کرده و به مرحله سر به سری هزینه و سود برسد، وارد مرحله رشد شده و سرمایه گذاران مخاطره پذیر یا VCها به آن توجه خواهند کرد. پس از مرحله بلوغ، شرکت به وجود آمده دیگر از استارت‌آپ فاصله گرفته و تبدیل به یک کسب و کار می‌شود. جالب توجه است که طی این مراحل بسته به اکوسیستم‌های مختلف بین ۶-۱۰ سال طول می‌ کشد[۱].

فعالیت برخی استارتاپ‌‌های چند تابعیتی در ایران خطرناک‌تر از مسئولان دوتابعیتی

پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به اینکه قانون تجارت الکترونیک کشور از سال ۸۲ بروز نشده است، گفت: حضور و فعالیت برخی استارتاپ‌‌های چند تابعیتی در ایران می‌تواند خطرناک‌تر از مسئولان دوتابعیتی برای کشور باشد

استارتاپ

سید علیرضا آل داود در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا با اشاره به فعالیت برخی استارتاپ‌های خاص در کشور اظهار کرد: به وجود آمدن استارتاپ‌های چند تابعیتی در کشور و پاسخگو نبودن آنان طبق قوانین کشور در آینده، ما را با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد کرد.

وی ادامه داد: طبق شواهد، برخی از این استارتاپ‌ها با ادعای جذب سرمایه‌گذار خارجی مورد حمایت‌های برخی دستگاه‌های دولتی قرار گرفته‌اند اما بررسی‌های نشان می‌دهد شرکت‌های کاغذی سوئدی، هلندی و آلمانی به کشور وارده شده‌اند و در واقع سرمایه‌ای به کشور وارد نشده و اهداف خاصی در این نوع سرمایه‌گذاری‌ها محتمل است.

آل داود با تاکید بر اینکه شبکه‌ای به نام “شبکه تغییر” چند سالی است در کشور و تحت نام برخی از استارتاپ‌ها در کشور مشغول فعالیت است، تصریح کرد: از رهبران اصلی این شبکه در کشور میتوان به شرکت “آ.ب” اشاره کرد که با مدیریت سیامک و باقر نمازی در کشور مشغول جاسوسی برای سازمان‌های اطلاعاتی غربی بودند و علاوه بر جاسوسی در گرا دادن به امریکایی‌ها برای تحریم دارو برای ایران و ارائه اطلاعات مرتبط با وضعیت اقتصادی و نحوه صادرات نفت نیز نقش خبیثانه‌ای بازی کردند.

این مدرس سواد رسانه‌ای با اشاره به اینکه متاسفانه ما قانون جامع و به روزی برای مدیریت استارتاپ‌ها و کسب و کارهای الکترونیک در کشور نداریم، تصریح کرد: قانون تجارت الکترونیک در کشور ما متعلق به سال ۸۲ است که قانون بسیار قدیمی و ناکارآمد نسبت به فضای تجارت الکترونیک امروز و پیشرفت‌های غیر‌قابل مقایسه در حوزه فضای مجازی نسبت به آن سال است.

وی فعالیت‌های برخی شرکت‌های خارجی با مدیریت برخی از یهودیان سرشناس مانند آقای بکر را برای آینده کشور خطرناک توصیف کرد و گفت: آقای بکر سرمایه‌گذار یکی از اپراتورهای فعال در کشور است و نکته جالب اینجاست که این شرکت طی چند سال اخیر با ورود مستقیم برای حمایت و خرید سهام برخی از استارتاپ‌ها در حال ایجاد یک فضای انحصاری در کشور است.

آل‌داود به فعالیت گروه اینترنت ایران و در دست گرفتن استارتاپ‌های کشور توسط این گروه نیز اشاره کرد و افزود: شعار این گروه، راهبری تغییر در ایران است و نکته‌ قابل تامل خضور برخی از مدیران شبکه تغییر در این گروه است که برخی از مدیران این شبکه در انجمن بین‌المللی مدیران ایرانی عضویت دارند.

وی ادامه داد: یکی از موسسین اصلی انجمن بین‌المللی مدیران ایرانی، آقای سیامک نمازی است که در پروژه مقابله با جریان نفوذ ۲ سال قبل در ایران دستگیر شد و اکنون در زندان است.

این پژوهشگر فضای مجازی وجود استارتاپ‌‌های چند تابعیتی را برای کشور خطرناک‌تر از مسئولان دوتابعیتی خواند و اظهار کرد: یک مسئول یا فرد دو تابعیتی به‌صورت بالقوه برای کشور خطر است، اما اپلیکشین‌ها و استارتاپ‌های چند تابعیتی به‌صورت بالفعل به دلیل اینکه اطلاعات مردم را ذخیره‌سازی می‌کنند و امکان ذائقه‌سازی و تغییر رفتار افکار عمومی را دارند، برای کشور ما در بلند‌مدت خطرناک هستند.

آل داود با اشاره به اینکه شرکت‌های کاغذی هلندی در حال خرید برخی استارتاپ‌های کشور هستند و باید به این موضوع حساس بود، متذکر شد: چندی قبل یکی از استارتاپ‌ها از قرار دادن یک بازی دارای صحنه حمله به رژیم صهیونیستی امتناع کرد و این یعنی زنگ خطر برای ما، به بیان ساده یعنی اپلیکشین‌های چند تابعیتی مشغول ایجاد نوعی کاپیتولاسیون در درون کشور هستند و با قانون کشورهای غربی در کشور فعالیت می‌کنند و بسیار محدود طبق قانون و فرهنگ ایران اسلامی به فعالیت می‌پردازند.

وی به نقش برخی از این اپلیکشین‌ها در نفوذ دادن شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های غربی نیز اشاره و اظهار کرد: یکی از این استارتاپ‌ها که خدمات نرم‌افزاری ارائه می‌کند در حالی شبکه اجتماعی اینستاگرام را برای دانلود بر روی اپلیکیشنش قرار داده که دانلود این شبکه اجتماعی در گوگل پلی برای ایران تحریم است و نکته جالب اینجاست که اینستاگرام در انگلستان خطرناک‌ترین شبکه برای ایجاد اختلال‌های روانشناختی برای جوانان شناخته شده است!

آل داود قانونمند شدن فضای استارتاپ‌های کشور را بسیار حائز اهمیت دانست و اضافه کرد: بی‌شک حمایت از استارتاپ‌هایی که در کشور و طبق قانون و فرهنگ ایران اسلامی فعالیت می‌کنند می‌تواند بسیار برای ما فرصت‌آفرین باشد، اما وضعیت فعلی تهدیداتش برای آینده کشور بسیار زیاد است که باید فکری جدی برای آن کرد.

وی یادآور شد: شاید اینکه امروز برخی شرکت‌های کاغذی هلندی به کشور وارد شده‌اند، بی‌تاثیر از سفر خانم ماریچه اسخاکه، نماینده مجلس هلند و نفوذ باند نیویورکی‌ها به محوریت نایاک در کشور نباشد که سابقه فعالیت‌های این گروه‌ها نشان از برخی اهداف پنهان برای انقلاب اسلامی به نمایندگی از امریکا و رژیم صهیونیستی دارد.

پانوشت :
۱- Startup Europe Partnership
۲- این تعریف توسط Steve Blank کارآفرین (و استاد دانشگاه) ساکن کالیفرنیا که در سیلیکن ولی به کرات کارآفرینی کرده و با سابقه ۳۰ سال فعالیت در صنایع فناورانه، در حوزه استارت­ آپ و کارآفرینی دارای تئوری می­ باشد، ارائه شده است و در SEP نیز مورد اقبال و پذیرش قرار گرفته است.

                                                                                                                                              منبع: مرکز ملی فضای مجازی,خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *