خانه / آخرین اخبار / نابسامانی اوضاع شیمیایی های روستای زرده

نابسامانی اوضاع شیمیایی های روستای زرده

بیش از ۲۸سال است که از پایان جنگ تحمیلی در ایران گذشته است اما متاسفانه عواقب دردناک آن، شهیدانی که در این راه جان خود را فدا کردن، جنبازان و ایثارگرانی که جان خود را در کف دست گذشته و برای دفاع از کشور خود به خط مقدم رفتند وجود دارد. به جز ویرانی های بجای مانده از بمباران های مختلف در غرب و از بین رفتن حیات و زندگی در این خطه از کشور مشکلات فراوان دیگری دامنگیر مردمی شده است که تا آخرین لحظه سنگر را خالی نکردند و به مبارزه و دفاع از خاک میهن خود پرداختند. اما اکنون همان مردم در فقر و تنگ دستی و بیچارگی به سر میبرند و کسی نیست که فریادرس فریاد آنان باشد. بلی مردمی که بارها زیر بمباران های رژیم عراق تاب آورند اما اکنون زیر بار فقر قامت خم کرده اند و به سختی امرار معاش میکنند.

روستای زرده در صبحگاه روز ۳۱ تیر ۱۳۶۷، چند روز پس از اعلام آتش‌بس و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از سوی ایران، به وسیلهٔ پنج بمب افکن[۶] مسلح به بمب‌های شیمیایی متعلق به ارتش عراق بعثی مورد حمله قرار گرفت.[۷][۸] در این حمله ۲۷۵ نفر از مردم که برای برگزاری جشن مذهبی در محل بارگاه حضرت داوود و بارگاه حضرت بابایادگار گردآمده بودند، جان خود را از دست دادند و ۱۱۴۶ نفر زخمی شده یا به عوارض ناشی از استنشاق گازهای سمی دچار شدند. با توجه به اینکه روز مزبور، روز برگزاری جشن مذهبی بوده‌است، علاوه بر مردم روستا، از روستاهای دیگر نیز جمعیتی برای انجام نیایش به روستا آمده بوده‌است. جمعیت زرده در آن زمان ۱۷۰۰ نفر بوده‌است.[۷][۹] تعدادی از بمبها با فاصله اندکی در انتهای روستا فرود آمدند، اما یکی از بمبها بر روی چشمه آب این روستا فرود آمد و افرادی که از آب آن استفاده کردند دچار عوارض وخیمی شدند.[۷][۹][۱۰] در همین روز، همزمان با زرده، روستاهای نساردیره، نساردیره سفلی و شاه مار دیره از توابع شهرستان گیلانغرب، شیخ صله از توابع شهرستان ثلاث باباجانی، دودان از توابع شهرستان پاوه و روستای باباجانی از توابع شهرستان دالاهو نیز مورد حمله شیمیایی مشابهی قرار گرفتند.[۱۱]

تعیین تکلیف شیمیایی‌های کرمانشاه تا آخر سال/

‘زرده و دیره’ منتظر روی خوش زندگی

کرمانشاه- ایرنا- عمق فاجعه شیمیایی در کرمانشاه بیشتر از سردشت و حلبچه بود، اینجا اما خبرش به گوش خیلی ها نرسید و هنوز هم مصیبت ۳۱ تیر ۶۷ در رگ و خون مظلوم‌ ترین قربانیان بمب شیمیایی جریان دارد.

تنها ۲ روز بعد از صدور قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت و در حالی که کام ملت ایران از پیروزی در دفاع مقدس شیرین بود، روزگار کرمانشاه بازهم تیره و تار شد.
جنگی که از این استان آغاز شده بود، ظاهرا ۲۹ تیر ۱۳۶۷ به نقطه پایان رسید اما بمب‌هایی که جنگنده‌های بعثی ۳۱ تیر بر سر مردم بی دفاع استان کرمانشاه ریختند، یک شگفتی بزرگ رقم زد.
این بمب ها با ۱۲۰۰ موشک و بمبی که از ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ در جای جای کرمانشاه فرود آمده بود، خیلی فرق داشت؛ این بار بمب‌ها شیمیایی بودند.
انگار صدام فقط دنبال انتقام ‌گیری از مقاومت جانانه مردم کرمانشاه با گاز خردل و اعصاب بود؛ هدف هم روستاهای ‘زرده’ در شهرستان دالاهو، نساردیره و نساردیره سفلی در گیلانغرب و بخشی از شهرستان های ثلاث و باباجانی و سرپل ذهاب بودند.

**مظلوم ‌ترین قربانیان دنیا
فاجعه بسیار بزرگ بود بویژه در زرده؛ در این روستای یک هزار و ۷۰۰ نفری ۲۷۵ نفر در همان روز حمله شهید و ۸۳۰ نفر مجروح شدند.
در گیلانغرب و ثلاث و باباجانی هم هرچند آمار شهدا کم بود اما تعداد مجروحان به بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ نفر رسید.
صحنه هایی که ۳۱ تیر ۶۷ در زرده رقم خورد، بسیار غم‌انگیز بود. خانواده‌هایی بودند که ۹ نفرشان جان دادند؛ بسیاری از دیگر اهالی هم که شهدا را خاکسپاری کردند، خود جانباز شیمیایی شدند اما بعدا در جرگه جانبازان به حساب نیامدند.
عمق فاجعه در کرمانشاه بیشتر از سردشت و حلبچه بود، اینجا اما خبرش به گوش بسیاری ها نرسید تا شیمیایی های این دیار، مظلوم‌ترین قربانیان سلاح های غیرمتعارف دنیا شوند.

**مصیبتی که هنوز در رگ و خون جاری است
زجر و مصیبت مردم این روستاها فقط آن روزها نبود بلکه سرطان‌های ریه، مری، معده، خون و پوست، نابینایی، سقط جنین، کودکانی با نقص مادرزادی و خودسوزی به دلیل ناراحتی اعصاب تنها بخشی از ارمغان سیاه صدام بود که هنوز هم شریک زندگی مردمان این دیار است.
آنچنان که حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو گفت: مردم زرده حتی یک درمانگاه مجهز ندارند که اگر دچار مشکل شدند، مجبور نباشند تا مرکز شهرستان سرپل ذهاب بروند.
داغ مضاعف برای بسیاری از شیمیایی های کرمانشاه به رسمیت شناخته شدن در بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده است.
بسیاری از آنان هرگز نتوانستند مدرک خاصی برای اثبات جانبازی یا تعیین دقیق درصد مجروحیت خود ارائه کنند و با وجود تشکیل کمیسیون های پزشکی متعدد در دهه های گذشته، اتفاق چندان مثبتی برایشان نیفتاد تا اینکه رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور یک قول امیدوارکننده داد.
حجت الاسلام سیدمحمدعلی شهیدی که ۱۹ آذر ۹۶ برای بازدید از مناطق زلزله زده راهی سرپل ذهاب شده بود، قول داد که سه کمیسیون با حضور در مناطق شیمیایی شده کرمانشاه، موضوع تعیین درصد جانبازی افراد حادثه دیده را دوباره بررسی کنند.

**خبر خوب برای شیمیایی ها
خبرنگار ایرنا برای پیگیری این وعده سراغ حجت‌الاسلام هادی عسکری، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه رفت.
او گفت: حجت الاسلام شهیدی قول تشکیل سه کمیسیون را داد اما ما چهار کمیسیون را تشکیل داده ایم؛ کمیسیون پزشکان متخصص در روستاهای زرده، نساردیره، ثلاث و باباجانی و شهر سرپل ذهاب.
عسکری از پایان معاینات در سه کمیسیون خبر داد و در باره تشکیل کمیسیون در شهر سرپل هم گفت: این کار در دستور است و تا پایان بهمن ماه معاینه متقاضیان به اتمام می رسد تا نتایج آن در تهران بررسی و نهایی شود.
آنچنان که او بیان کرد: در این کمیسیون ها تقاضای ۲۲۳ نفر در ثلاث و باباجانی، ۶۵۰ نفر در نساردیره و هزار نفر در زرده بررسی شده و درخواست ۲۰۰ نفر هم در شهر سرپل ذهاب بررسی می شود.
به گفته مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه، بیشتر افراد خواهان افزایش درصد جانبازی خود هستند و برخی هم تقاضای تشکیل پرونده جانبازی دارند.
او افزود: حداکثر طی ۴۰ روز، نتایج این معاینات مشخص می شود و احتمال دارد این کار تا پایان امسال نهایی شود.

**غفلت از پیگیری جهانی
شاید افزایش درصد جانبازی شیمیایی های کرمانشاه بتواند اندکی از مشکلات مالی آنان را مرتفع کند اما اقدام موثر و بزرگتری که سالهاست از آن غفلت شده، پیگیری بین المللی جنایت رژیم بعثی عراق است.
ساسان صیرفی، استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران مرداد ۹۶ در نشست انجمن حقوق شناسی گفت: با وجود تمامی موانع، هنوز هم راه برای طرح دعوا علیه شرکت های آلمانی، هلندی، مصری، هندی و سایر شرکت های تولید کننده مواد اولیه برای سلاح های شیمیایی وجود دارد و قربانیان زرده می توانند علیه این شرکت ها در محاکم ملی یا بین المللی طرح دعوا کنند.
حسین احمدی نیاز، وکیل قربانیان شیمیایی روستای زرده هم تاکید کرد که ورود و پیگیری مستمر و جدی دستگاه دیپلماسی می تواند حقوق ضایع شده شیمیایی ها را احیا کند.
به اعتقاد مرتضی شهبازی نیا، رئیس دانشکده حقوق دانشگاه تربیت مدرس هم، ‘راه برای طرح دعوا علیه دولت عراق وجود دارد و وکلای ایرانی می توانند دعوای زرده، سردشت و سایر نقاط بمباران شده را در دادگاه های عراق مطرح کنند و طرف دعوا نیز می تواند دولت فعلی و جایگزین دولت پیشین عراق، اشخاص و فرماندهان نظامی دولت پیشین عراق و شرکت ها و اشخاصی که در تهیه و تولید سلاح های شیمیایی نقش داشته، باشند.’
استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه، ۹ هزار و ۸۰۰ شهید تقدیم انقلاب و اسلام کرده است و اکنون ۳۲ هزار نفر از حدود سه میلیون نفر جانبازان و خانواده های شهدای کشور، زیرپوشش بنیاد شهید استان کرمانشاه هستند.
۲۱ هزار و ۶۰۰ جانباز و هزار و ۸۰۰ آزاده هم تنها گوشه ای از جانفشانی مردم استان کرمانشاه برای انقلاب اسلامی بوده است.
۷۴۴۴/۸۰۶۶ خبرنگار:عبدالله الماسی ** انتشاردهنده:علی مولوی

منبع: ایرنا و ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *