خانه / آخرین اخبار / زنگ خطر برای پیست های اسکی

زنگ خطر برای پیست های اسکی

کاهش بارش باران و برف تاثیر خود را بر روی زندگی مردم به اندازه کافی گذاشته است از آلودگی های مکرر هوا و رکود اقتصادی و مشکلات کشاورزی تا بیماری های قلبی و عروقی و … ناراحت کننده است که کم آبی و بی آبی تغییرات شدیدی در اکوسیستم و چرخه محیط زیست ایجاد کرده است. بحث برای جبران خسارات و استفاده از ابرهای مصنوعی بوده و هست اما با یک یا دو بار بارش برف و باران مشکل حل نمیشود تاجایی که نگرانی ها به کوه های البرز هم رسیده است و پیست های اسکی را نیز تحت تاثیر گذاشته است در حالی که در کشورهای عربی با وجود عدم بارش برف از برف مصنوعی استفاده میکنند اما متاسفانه ما برف های طبیعی خود را نیز در حال حاضر در حال از دست دادن هستیم.

پیست های اسکی کشور متاثر از خشکسالی

کرج-ایرنا- بارش کم برف و گرم شدن زودهنگام هوا و خشکسالی، سبب شد تا پیست های اسکی مهم استان البرز در زمستان امسال کارشان را دیرتر از سال های قبل آغاز کنند و اکنون نیز برخی مسابقات در این پیست ها لغو شده که این موضوع می تواند زنگ خطری برای این ورزش در کشور و استان البرز باشد.

به گزارش ایرنا ، گرمای بی سابقه در کشور، کاهش نزولات جوی و افت آب های زیرزمینی و به دنبال آن بحران خشکسالی در سال های گذشته، نشان از بحران خشکسالی در کشور دارد و در صورتی که هم اکنون برای آن چاره اندیشی نشود، بحرانی خطرناک تر می تواند دامن کشور را فرا گیرد.
در این میان پیست های اسکی در استان البرز و دیگر نقاط کشور به دلیل کاهش نزولات، در زمستان امسال فعالیت خود را دیرتر از سال های گذشته شروع کرده اند، که در صورت تداوم این وضعیت نمی توان گفت که آینده پیست های اسکی به کدام سمت و سو می رود، تغییر اقلیم و کاهش نزولات جوی، مشکلی است که نه تنها در کشور ما بلکه می توان گفت که دنیا با آن درگیر شده که البته در ایران شاید این مساله بیش از دیگر کشورها مشهود بوده است.
یکی از راهکارهای کارشناسان برای ادامه حیات پیست های اسکی، استفاده از دستگاه های برف ساز است، تکنولوژی که دیگر کشورها نیز با هدف استفاده بهتر از پیست های اسکی و آماده سازی آنان استفاده می کنند، که البته خرید این دستگاه ها نیاز به اعتبار زیادی دارد که در مواردی از عهده پیست های اسکی خارج است و نمی توان به عنوان راهکاری اساسی به آن بسنده کرد و ادامه فعالیت پیست های اسکی در کشور، نیازمند راهکارهایی اساسی است .
با توجه به استعدادهای موجود در کشور در این رشته ورزشی و اینکه ایران می تواند به عنوان یکی از قطب های گردشگری داخلی و خارجی تبدیل شود و علاوه بر توسعه ورزش اسکی، سرمایه های زیادی را جذب کند، لزوم توجه به آینده پیست های اسکی با توجه به بحران خشکسالی و کاهش نزولات جوی بیش از گذشته احساس می شود.
مدیر پیست بین المللی دیزین در گفت وگو با ایرنا در این باره گفت: امسال شاهد کاهش نزولات جوی به ویژه برف بوده ایم و این تفکر که بارش برف زیاد بود را باید کنار بگذاریم و بر این اساس نیازمند ساماندهی در پیست های اسکی هستیم .
عبدالرضا آژِیر تاکید کرد : باید یک سری تصمیمات و تدابیر جدید متناسب با شرایط جدید اتخاذ شود تا بتوان کارآیی و بهره وری پیست ها را ارتقاء داد.
وی افزود : یکی از آثار اولیه خشکسالی در چشمه سارها و برکه ها در کوهستان های استان است که با توجه به اینکه بارش ها امسال با 50 روز تاخیر صورت گرفته، هنوز برخی از این منابع نتوانسته اند خودشان را احیا کنند که این مساله علاوه بر آثار زیست محیطی بر منطقه بکر دیزین، سبب ناپایداری برای اسکی شده است.
آژیر گفت :نیاز است تا در این مورد کارشناسی های بیشتری صورت گیرد و کارشناسان به دنبال راه حل های جدید باشند، امسال به برخی از رستوران ها در دیزین با تانکر آبرسانی می شود، این در حالی است که در سال های گذشته اینگونه نبوده و آب را از سرچشمه ها تامین می کردیم.
وی توضیح داد: به دلیل کاهش منابع آب و اینکه استفاده از آب سازماندهی نشده و منابع آلاینده در اطراف رودخانه ها سبب شده تا آب، همانند گذشته قابل استفاده نباشد و خروج این بحران نیازمند این است که کارشناسی های درستی صورت گیرد.
وی تاکید کرد: یکی دیگر از ضرورت ها برای آینده اسکی در کشور، نوسازی و به روز رسانی دستگاهها است، دستگاههایی که در پیست های اسکی استفاده می شوند قدیمی و انرژی بیشتری مصرف می کنند و نیاز است که در این مورد تمهیداتی صورت گیرد.
مدیر پیست بین المللی دیزین با اشاره به خرید 2 دستگاه برف ساز برای این پیست، اظهار داشت: استفاده از این دستگاه های برف ساز در تمام دنیا انجام می شود، دستگاه های برف ساز برای شارژ و بهتر کردن شرایط پیست استفاده می شوند و کمک می کنند که وضعیت بهتری برای اسکی در کشور ایجاد شود.
آژیر افزود: این دستگاه ها برای عملکرد بهتر نیاز به آب سالم دارند و اگر آب رودخانه آلوده باشد دستگاه ها را تخریب می کند، تا زمانی که منابع آب را ساماندهی و راه های بهره وری از آن را تصحیح نکنیم، در همه موارد به مشکل بر می خوریم، دستگاههای برف سازی که در پیست دیزین به کار گرفته شده اند با توجه به آلودگی آب، مجبور به تغییر سیستم آب شه و از چند فیلتر برای آن استفاده کنیم.
وی ادامه داد: این در حالی است که آب در دیزین، از کوه سرچشمه می گیرد، اما آلایندگی به سرچشمه ها نیز سرایت کرده و نیاز است تا مردم این مساله را بیشتر رعایت کنند.
مدیرمجموعه پیست اسکی خور استان البرز نیز گفت: زمین در حال گرم شدن است و این زنگ خطری است که آینده پیست های اسکی در کشور ما چه می شود؟ نیاز است به دنبال راهکارهایی برای نجات پیست های اسکی کشور باشیم.
سهراب بلبلیان افزود: نیاز است تا پیست های جدیدی در کشور طراحی و سرمایه گذاران بیشتری جذب شوند تا با توجه به تغییر اقلیم و خشکسالی ، پیست های اسکی را به سمت و سوی جدید هدایت کرد.
وی تصریح کرد :در بحث توسعه برف در کشور باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد، چرا که با کمبود بارش ها، تفرج و زندگی بومی های مناطق نیز بر هم می خورد و به همین منظور نیاز است که از نظر مدیریتی اتفاقات نوینی در پیست های اسکی رخ دهد.
بلبلیان گفت: رقابت پذیری ما با سایر کشورهای دنیا که سرشار از منابع آب هستند منوط به این است که یک مدیریت بهینه و مدرن را اعمال کنیم و تا زمانی که زمینه های توسعه و تفرج را در کشور به خصوص در پیست های اسکی که به عنوان مکانی برای تفرج جوانان است ایجاد نکنیم، قابلیت رقابت را نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: پیست های اسکی در کشور امسال دیرتر فعالیت خود را آغاز کرده اند که نشان می دهد برای خروج از این بحران باید اقداماتی انجام شود اقداماتی که اگر سریعتر به فکر آن نباشیم، ممکن است در آینده هر گونه اقدامی دیگر جوابگو نباشد.
بلبلیان افزود: جایگزینی هایی برای پیست ها باید انجام و تفرجگاههای جدید درآنها ایجاد کنیم تا بتوان تا حد زیادی آینده پیست های اسکی را در کشور تضمین کرد.
دو پیست اسکی دیزین و خور در استان البرز قرار دارند و هر دو فعال هستند.
پیست اسکی دیزین نخستین پیست اسکی در ایران و یکی از معتبرترین پیست های اسکی درخاورمیانه است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی، برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شده و عنوان بین المللی به خود گرفت.
پیست اسکی خور در ۳۰ کیلومتری شهر کرج در جاده کرج به چالوس و در نزدیکی سد امیرکبیر، در کنار روستای تاریخی خور قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ متر است .
7414/1535

                                                                                                                                                                                               منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *