خانه / آخرین اخبار / چغاله نوبرانه ای که نوبرش را آورده است

چغاله نوبرانه ای که نوبرش را آورده است

اول هر فصل که می آید میوه های نوبری که به بازار می آیند همیشه قیمت های خیلی بالاتری نسبت به حالت عادی خود دارند. در نزدیکی فصل بهار این قیمت ها به طرز عجیبی بالا میرود درست است که نوبرانه ی هر میوه یا سبزی بسیار خوشمزه و پرخاصیت است اما این دلیل نمیشود که قیمت آلوچه و یا چغاله ای که در حالت عادی کیلوی نهایتا ۱۰هزارتومان باشد با قیمت ده برابر به بازار می آید. و این اصلا عدالت نیست که میوه ای با این قیمت آن هم برای مصارف معمولی به بازار وارد شود. مگر هزینه خرید آن از باغداران چقدر است که با این قیمت های وحشتناک به فروش می رسند. جالب اینجا که اصناف نیز با این گران فروشی مقابله نمی کنند.

فروش چغاله بادام۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی در میادین

تهران – ایرنا – نایب رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران با اشاره به قیمت ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی چغاله بادام نوبرانه در روزهای اخیر گفت: قیمت این محصول در روزهای آتی کاهش چشمگیری پیدا می کند.

«اسدالله کارگر» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: امروز قیمت هرکیلوگرم چغاله بادام درجه یک در میدان بین یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزارریال به فروش رسید.
وی گفت: امروز قیمت هر کیلوگرم انار بین ۴۵ تا ۷۵ هزارریال، پرتقال رسمی شمال بین ۱۰ تا ۲۰ هزارریال، پرتقال تامسون شمال بین ۱۲ تا ۲۲ هزارریال، پرتقال خونی شمال بین ۲۵ تا ۴۵ هزارریال و پرتقال جنوب (کوهستان) ۲۵ تا ۴۵ هزارریال است.
کارگر افزود: همچنین سیب درختی زرد بین ۱۱ تا ۴۰ هزارریال، سیب درختی قرمز بین ۱۰ تا ۳۵ هزارریال، کیوی بین ۱۵ تا ۴۵ هزارریال، نارنگی بندری بین ۴۰ تا ۱۲۰ هزارریال، نارنگی پچ بین ۲۰ تا ۳۵ هزارریال، نارنگی پاکستانی ۳۵ تا ۵۵ هزارریال، لیمو شیرین بین ۲۰ تا ۴۰ هزارریال، انگور شاهرودی بین ۴۰ تا ۶۰ هزارریال و لیموترش سنگی بین ۸۰ تا ۱۳۰ هزارریال به فروش رسید.
وی اظهار داشت: نرخ هر کیلوگرم به بین ۳۵ تا ۶۰ هزارریال، توت فرنگی جیرفت بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزارریال، توت فرنگی کرج بین ۸۰ تا ۱۸۰ هزارریال و نارنج بین ۱۲ تا ۲۲ هزارریال است.
به گفته وی، اکنون قیمت هر کیلوگرم موز بین ۵۲ تا ۶۲ هزارریال، نارگیل ۲۵ عددی بین ۸۰۰ تا ۱۴۰ هزارریال، آناناس کارتنی بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزارریال به فروش می رسد.
وی تصریح کرد: همچنین امروز قیمت هر کیلوگرم خیار گلخانه ای بین ۱۴ تا ۲۵ هزارریال، خیار رسمی بین ۸ هزار تا ۲۰ هزارریال، گوجه فرنگی گلخانه ای بین ۲۰ تا ۳۰ هزارریال، گوجه فرنگی رسمی نو بین ۷ هزار تا ۱۵هزارریال، کاهو پیچ بین هشت هزار تا ۱۵ هزارریال، کاهو رسمی بین ۵ هزار تا ۱۲ هزارریال، بادمجان دلمه ای بین ۱۵ تا ۲۵ هزارریال، بادمجان قلمی بین ۷ هزار تا ۱۷ هزارریال، بادمجان گلخانه ای بین ۲۰ تا ۳۰ هزارریال، لوبیا سبز بین ۲۲ تا ۳۵ هزارریال، کدو مسمایی بین ۱۵ تا ۲۵ هزارریال، هندوانه بین ۸ هزار تا ۲۰ هزارریال و هویج بین ۸ هزار تا ۱۵ هزار ریال عرضه می شود.
وی گفت: قیمت هرکیلوگرم پیاز زرد بین ۷ هزار تا ۱۵ هزارریال، پیاز شیری بین ۱۰ تا ۱۷ هزارریال و پیاز قرمز بین ۱۰ تا ۲۲ هزارریال، سیب زمینی ۶ هزار تا ۱۴ هزارریال و انواع سبزی جور بین ۸ هزار تا ۱۴ هزارریال و سبزی خوردن بین ۱۰ تا ۲۵ هزارریال است.
به گفته وی، همچنین امروز چهارشنبه قیمت هرکیلوگرم کدو حلوایی بین ۱۰ تا ۲۰ هزارریال، کلم بروکلی بین ۳۰تا ۶۰ هزارریال، کلم سفید ۳ هزار تا ۱۰ هزارریال، کلم قرمز بین ۵ هزار تا ۱۰ هزارریال، گل کلم بین ۱۰ تا ۲۵ هزارریال، فلفل تند ریز بین ۳۰ تا ۴۰ هزارریال، فلفل دلمه رنگی بین ۶۰ تا ۸۰ هزارریال، فلفل دلمه سبز بین ۱۴ تا ۲۵ هزارریال، شلغم بین ۱۰ تا ۱۸ هزارریال و سیرخشک بین ۸۰ تا ۱۳۰ هزارریال، ترب سفید و سیاه بین ۵ هزار تا ۱۳ هزارریال و چغندر بورش ۸ هزار تا ۱۵ هزارریال عرضه شد.
براساس بررسی های میدانی ایرنا در بازار مصرف طی دو ماه اخیر به دلیل نوسانات قیمت ارز نرخ میوه های وارداتی افزایش یافته به طوری که اکنون قیمت هرکیلوگرم موز در بازار مصرف بیش از ۷۰ هزارریال است در حالی که قیمت هرکیلوگرم موز بین ۳۵ تا ۴۵ هزارریال بود.
بنا بر آمارهای اعلامی بانک مرکزی، قیمت انواع میوه در هفته اول اسفندماه ۱٫۳ درصد و انواع سبزی و صیفی حدود ۲٫۲ درصد نسبت به هفته ماقبل آن کاهش یافته است.
براساس آمارها تولیدات سالانه بخش کشاورزی ۱۲۰ میلیون تن است.
طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، واردات همه نوع میوه بجز نارگیل، آناناس، انبه و موز از سال ۱۳۹۰ ممنوع بود که گمرک جمهوری اسلامی ایران از ۱۳ اسفند طی بخشنامه ای «منگوستین» و «پاپایا» را از فهرست ممنوعیت ها خارج کرد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۶*۲۰۲۵

                                                                                                                                                                                              منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *