خانه / آخرین اخبار / کشته شدن سیاه گوش در شمیرانات

کشته شدن سیاه گوش در شمیرانات

حیات وحش قسمتی از زندگی ما انسان ها است و باید این را قبول کننیم که اگر حیانات نباشند زندگی ما هم رو به پایان می رود. علاوه بر آن انقراض گونه های نایاب حیوانات به دلیل مشکلات اکوسیستم خود یک معذل محیط زیستی است که تلاش زیست دوستان برای جلوگیری از این اتفاقات نگوار همچنان کم نتیجه مانده است اما در کنار آن گروهی از افراد هستند که متاسفانه به دلایل مختلف دست به جنایاتی میززنند که شاید امکان جبران آن بسیار کم باشد مخصوصا در خصوص کشتار حیوانات از جمله گربه سانانی مانند پلنگ و یوز پلنگ. با توجه به هشدارهای مکرر زیست بانان و محیط زیست همچنان این مشکل وجود دارد که به هر بهانه ای قصد از بین بردن این موجودات را دارند.

جزییات تازه‌ای از ضرب و جرح سیاه‌ گوش شمیرانات/آیا گربه‌سان‌ها به انسان حمله می‌کنند؟

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به تلف شدن یک سیاه گوش ماده در منطقه حفاظت شده شمیرانات گفت: این سیاه گوش در محدوده محل سکونت خود و بر اثر جراحت ضربات یک گردشگر تلف شده است؛ اگر عمدی در کار باشد با فرد ضارب برخورد قضایی می‌شود.

جزییات تازه‌ای از ضرب و جرح سیاه‌ گوش شمیرانات/آیا گربه‌سان‌ها به انسان حمله می‌کنند؟

نقی میرزاکریمی  در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره جزییات تلف شدن یک قلاده سیاه گوش در استان تهران اظهار کرد: روز گذشته بر اساس گزارش رسیده مبنی بر وجود یک سیاه گوش زخمی در روستای گرمابدر شهرستان شمیرانات در منطقه حفاظت شده ورجین، بلافاصله ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان شمیرانات جهت بررسی موضوع در محل حضور یافتند.

وی با اشاره به اینکه طی هماهنگی به عمل آمده دامپزشک مرکز نگهداری حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست به محل اعزام شد، افزود: این حیوان پس از بیهوشی و زنده گیری به مرکز نگهداری حیات وحش پارک پردیسان جهت انجام عملیات درمان و نجات منتقل شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه این حیوان یک ماده سیاه گوش سه ساله بوده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه این حیوان به دلیل شدت جراحات وارده دچار شکستگى فک، دندانها و دنده‌ها و پارگى دیافراگم و در نهایت خونریزى داخلى شد و علیرغم تلاش‌های انجام شده، تلف شد و جان خود را از دست داد.

میرزاکریمی با اشاره به اینکه در بررسی‌های اولیه مشخص شد یک نفر گردشگر نیز در این حادثه زخمی شده که این موضوع و همچنین علت آسیب دیدگی این سیاه گوش، توسط محیط بانان منطقه در دست بررسی بوده و گزارش تکمیلی متعاقبا اعلام می‌شود، افزود: طبق نظر کارشناسان تا زمانی که سیاه گوش مورد آزار و اذیت قرار نگیرد به انسان حمله نمی‌کند.

وی افزود: به محض اطلاع از جزییات این موضوع و بر اساس نظرات شاهدان، محیط‌بانان منطقه به پیگیری درباره هویت فرد مجروح پرداخته و او را شناسایی کردند که تحقیقات نهایی ادامه دارد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران توضیح داد: شاهدان و افراد محلی می‌گویند که سیاه‌ گوش تلف شده به همراه دو توله خود در حال عبور در محدوده حفاظت شده بود که گردشگران با پرتاب سنگ به دنبال آزار این حیوان و توله‌های آن برآمدند که سیاه‌ گوش هم برای دفاع از خود به این فرد حمله کرده و در این مواجهه  مجروح و تلف شده است.

میرزاکریمی با تاکید بر اینکه تحقیقات با جدیت و سرعت ادامه دارد، افزود: اگر موضوع آزار حیوان و عمدی بودن آن محرز شود و صحت داشته باشد، به طور حتم عوامل آزار دهنده تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند و برخورد جدی خواهد شد.

وی توضیح داد: گربه سان سیاه گوش یکی از گونه‌های کمیاب و تحت حمایت محسوب می‌شود و متاسفانه این اتفاق در محدوده محل سکونت این حیوان به وقوع پیوسته و باید در صورت عمدی بودن برخورد قاطعی صورت پذیرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران تاکید کرد: هیچ گاه گونه‌های حیات وحش و به ویژه گربه‌سانان و حتی حیواناتی به غیر از سیاه گوش، به انسان حمله نمی‌کنند مگر اینکه آزار یا اذیتی صورت گیرد و حیوان به دنبال دفاع برآید.

میرزاکریمی درباره سرنوشت توله‌های این سیاه گوش ماده نیز اظهار کرد: هنوز خبری از توله‌های این حیوان نداریم اما تمامی اطلاعات به‌دست درباره ازار این حیوان و وجود توله‌های آن را از افراد محلی و شاهدان به‌دست آورده‌ایم که صحت و وثوق آن باید تایید شود.

وی تصریح کرد: افراد محلی و شاهدانی که هر نوع اطلاعات در مورد وقوع این حادثه برای سیاه‌گوش دارند، تمامی مدارک و مشاهدات خود را به اداره کل حفاظت محیط زیست شمیرانات اطلاع دهند تا تحقیقات مقدماتی تکمیل شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار کرد: شهروندان و گردشگران  از ورود به زیستگاههای حساس حیات و حش و نزدیکی به  حیوانات وحشی بویژه گربه سانان خودداری کنند.

                                                                                                                                                                             منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *