خانه / آخرین اخبار / جمعه همین هفته به تماشای آسمان برویم

جمعه همین هفته به تماشای آسمان برویم

تماشای آسمان و همچننین تماشای ماه و ستارگان همیشه به انسان احساس خوب و آرامش کننده ای میده. بسیار پیش آمده است که مدتها با تفکری عمیق به آسمان نگاه میکنید و به آنچه در آن دیده می شود می نگرید. شناخت کائنات و فضای اطراف کره زمین همیشه مورد توجه انسان ها بوده است و کشف رمزو راز های آن جز آرزوهای آنها بوده است. به طور مرسوم روز جهانی نجوم، هرساله، در یکی از روزهای تعطیل آخر هفته مابین ‎۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) تا ۱۵ مه (۲۵ اردیبهشت) که ماه در وضعیت تربیع (شب هفتم) قرار دارد، انتخاب می شود. هدف از انتخاب چنین روزی در تقویم به نام نجوم، ترویج این علم در میان عموم شهروندان و معرفی فعالیت‌های علمی، آموزشی و ترویجی گروه‌ها و مراکز نجومی و از جمله رصدخانه‌ها می باشد. امسال روز جهانی نجوم در تمام کشورهای خارجی در ۱ اردیبهشت ماه برابر با ۲۱ آوریل برگزار می‌گردد. اما به دلیل اینکه در ایران این روز مقارن با شنبه و غیر تعطیل است، جمعه ۳۱ فروردین ماه به عنوان روز نجوم گرامی داشته می‌شود. به همین مناسبت ویژه برنامه‌های هفته جهانی نجوم از تاریخ ۳۱ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در سراسر ایران برگزار خواهد شد.

تماشای آسمان برای همه

تهران- ایرنا- دبیر برگزاری روز و هفته جهانی نجوم با اشاره به اهمیت علاقمندی مردم به علم نجوم گفت: برنامه های این روز و هفته جهانی، با هدف آشنایی همه مخاطبان به آسمان و اجرام سماوی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سید مصطفی امام امروز چهارشنبه در نشست خبری با اشاره به اهداف برگزاری روز جهانی نجوم اظهار کرد: این روز هر ساله در جهان با شعار ثابت نجوم برای همه و امسال در ایران با شعار تماشای آسمان برای همه جمعه پیش رو (۳۱ فروردین) با همکاری انجمن نجوم و مجموعه آسمان نمای گنبد مینا برگزار می شود.
وی ادامه داد: همچنین هفته پس از آن یعنی از ۳۱ فروردین تا ۷ اردیبهشت هفته نجوم نام دارد که گروه های مختلف نجومی در بیشتر استان های کشور برنامه های مختلف و متنوعی را با هدف آشنا کردن مردم عادی با علم نجوم برگزار می کنند.

***برپایی ۲۰ غرفه ترویجی و آموزش نجوم
این مدرس علم نجوم در تشریح برنامه های روز جهانی نجوم گفت: حدود ۲۰ غرفه توسط گروه های مختلف نجومی در خارج از مجموعه گنبد مینا برپا می شود، این غرفه ها در زمینه های مختلف این علم به مردم اطلاع رسانی می کنند.
وی تاکید کرد: غرفه ها در زمینه های کودک و نجوم، نجوم رصدی، کار با ابزارهای نجومی، آموزش کار با تلسکوپ، عکاسی نجومی، پرسش و پاسخ نجومی، مبارزه با خرافات نجومی، مبارزه با آلودگی نوری، اختر زیست شناسی، گردشگری نجومی اطلاعاتی را به علاقمندان ارائه می دهند. همچنین داوطلبانی که در این روز در پارک آب و آتش حضور دارند به میان رفته و سعی می کنند آنها را ابتدا به علم به طور کلی و بعد به علم نجوم به طور خاص علاقمند کنند.

*** ۴ سانس نمایش در مجموعه گنبد مینا
به گفته امام این برنامه از ساعت ۱۰ صبح با حضور دکتر علیرضا آقایی رییس جدید انجمن نجوم آغاز شده و تا ساعت ۲۴ ادامه خواهد داشت، همچنین علاوه بر سخنرانی، برپایی غرفه ها و اطلاع رسانی به مردم حاضر در پارک، مجموعه گنبد مینا سانس نمایش در آسمان نما را از ساعت ۱۸ تا ۱۰ برای علاقمندان در نظر گرفته است.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به علاقمندی ایرانیان به علم نجوم و اهمیت آن به ویژه بعد از ورود اسلام به ایران گفت: متاسفانه شاهد ورود خرافات به این علم نیز هستیم و به خصوص امسال قصد داریم با ارائه اطلاعات بیشتر به مردم با خرافات نیز مقابله کنیم.
امام همچنین با تاکید بر وجود ابزار رصدی در روز نجوم در مجموعه گنبد مینا افزود: در این روز امکان وجود رصد خورشید نیز با یک تلسکوپ پیشرفته و چند تلسکوپ آماتوری برای علاقمندان وجود دارد و امیدواریم بتوانیم تلنگر لازم را برای علاقمندی همه اقشار مردم به ویژه کودکان به علم نجوم بزنیم.
به گزارش ایرنا روز جهانی نجوم برای اولین بار در سال ۱۹۷۳ و به ابتکار داگ برگر/Doug Berger رئیس انجمن نجوم کالیفرنیای شمالی با هدف قراردادن تلسکوپ های فراوان در مناطق شهری شلوغ و آشنایی بیشتر مردم با این علم پرسابقه برگزار و پس از آن توسط اتحادیه جهانی نجوم ( International Astronomical Union (IAU هماهنگ شد.
این روز و در پی آن هفته جهانی نجوم از ابتدا در شنبه ای بین ماه آوریل و ماه مه (اردیبهشت/خرداد) تعیین و طوری برنامه ریزی می شد که نزدیک با اولین تربیع ماه باشد. همچنین مناسبت پاییزی روز جهانی از سال ۲۰۰۷ افزوده و قرار شد شنبه بین ماه سپتامبر و اکتبر برنامه ریزی شود طوری که همانند روز جهانی نجوم در ماه مارس به تربیع اول نزدیک باشد.

میزبانی مجموعه گنبد مینا از شهروندان و علاقه ‏مندان نجوم

آسمان همیشه برای انسان‏ها پر از شگفتی  بوده است. گاهی در آن دنبال سرنوشت‏مان گشته و گاه در پهنه آن اشکال جدیدی کشف می‏کنیم. تقریبا همه‏مان بر این عقیده هستیم که در آن ستاره‏ای داریم و خیلی‏وقت‏ها ساعت‏ها به آن خیره شده‏ایم تا شهابی رد شده و ما را با خود به عمیق‏ترین رویاهایمان ببرد. این روزها ،آسمان برای تهرانی ها مفهوم خود را از دست داده است. برای بچه‏های امروز این حرف‏ها غریب می نماید و بیشتر نیاز به آموختن علوم دارند تا درک بهتری از هر پدیده پیدا کنند. اما اگر کسی به شما بگوید جایی در همین تهران است که می‏توانید بروید و از آنجا صور فلکی را از نزدیک ببینید آیا باور می کنید؟ اگر بدانید می‏توانید گشتی اطراف اورانوس زده یا پا روی خاک ماه بگذارید چه!

گنبد مینا نام بزرگترین آسمان‌نمای ایران است که در سال ۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید. در این دوره و زمانه که آلودگی ناشی از نور و هوا در زندگی شهری مانع از این شده است تا به آسمان نگاه کنیم، چنین بنایی به منظور جدا کردن ما از زندگی پر هیاهوی شهری ساخته شده ، تا برای ساعتی هم که شده بر روی صندلی نشسته و از دیدن زیبایی‌های آسمان لذت ببریم و کهکشان‌ها و ستاره‌ها را از نزدیک‌ به نظاره بنشینیم. گنبد مینا، بزرگترین آسمان‌نما یا پلانتاریوم خاورمیانه، یک شبیه‌ساز از کرات و ستارگان است که در آن فیلم‌های سه بعدی  با موضوع ستارگان و نجوم به نمایش در می‌آید.

گنبد مینا در بوستان منظومه شمسی منطقه فرهنگی گردشگری اراضی عباس آباد تهران واقع شده است . هدف از ساخت این مجموعه شبیه‏سازی «آسمان شب» است و به همین دلیل هم به آن «آسمان نما» ‏گویند. تصویرسازی کامپیوتری و فضای گنبدی آن سبب می‏شود تا افراد در شرایط واقعی آسمان قرار گرفته و آن را ببینند. این مکان در زون تفریحی-گردشگری مجموعه منطقه فرهنگی گردشگری عباس‏آباد  ساخته شده است ، و در مجاورت  بخش‏های متنوعی نظیر بوستان بنادر، میدان مشاهیر، بوستان نوروز واقع شده است.

ايده ساخت این پلانتاریوم از سال ۸۷ در دفتر معاونت معماری و شهرسازی شرکت نوسازی عباس آباد شكل گرفت و از سال ۸۸ کلید خورد .ساخت این پروژه در شهريور ماه سال ۱۳۹۳ به پايان رسيد.

پروژه گنبد مینا (پلانتاریم)از سه بخش اصلی نمایشگاه و گالری علوم ،سالن سینما و رینگ های تاسیساتی تشکیل یافته است که در فضای نمایشگاه های علوم به عنوان یک کمربند عملکردی پیرامون گنبد نمایش به کار برده می شود.نمایشگاه علوم به صورت دوره ای در هر دوره از فعالیت به نمایش ادوات و وسایل عملکردی مرتبط با موضوعات علمی اعم از نجوم،ریاضیات…می پردازد.

هندسه گنبد آسمان نما برگرفته از شمایل و نقش  مرکزیت خورشید با استفاده از المانهاي معماري ایرانی- اسلامي و سکوهای دايره شکل حلقه زده به عنوان سيارات در  اطراف آن و قرار گرفته بر روی مسیر ها  با رعايت شيب طبيعي سايت و با استفاده از پله هاي دسترسي و رمپ هاي معلولين به عنوان مدار های آسمانی به خوبی مبین موضوع و نقش مجموعه  است.این گنبد به عنوان پاتوق نجوم و فضانوردی جهت گردهمایی علاقه مندان به همراه سالن VIP امکانات لازم جهت حضور افراد را فراهم می نماید.

در کاشی‏کاری های اطراف این ساختمان تقریبا مدور، کاشی‏های لاجوردی و پلاک های برنجی طلایی رنگ با معرفی دانشمندان برتر مسلمان ایرانی و نمادهای ماه های سال خودنمایی می‏کند.‏

آبی، شبیه آسمان 

در بخشی از فضای پیرامونی داخلی آسمان نما، «جدول شیمایی عناصر» به همراه تصاویر دانشمندان برجسته جهان و نمونه‏هایی از مدل‏های مولکول‏ها به نمایش درآمده است که می‏تواند بــرای بازدیــدکنندگـان و به خــصوص دانــش‏آموزان و دانشجویان، جذاب و دیدنی باشد. در سوی دیگر فضای  مدور درون مرکز، صفحه‏های نمایشگر دیواری  قرار گرفته است. 

نحوه دسترسی به مجموعه

اگر قصد سفر با وسیله شخصی را دارید می‌توانید در بزرگراه شهید حقانی شرق وارد خروجی ایستگاه متروی حقانی شده و خودرو خود را در پارکینگ پارک طالقانی پارک کرده و از طریق پل طبیعت پیاده به سمت گنبد مینا حرکت کنید. در صورتی که مجوز تردد در طرح ترافیک زوج و فرد را دارید هم می‌توانید از مسیر بزرگراه مدرس جنوب، میدان آرژانتین، خیابان نلسون ماندلا (جردن یا آفریقای سابق)، بعد از ساختمان راه‌آهن، ورودی شهرگل به گنبد مینا برسید.آدرس این گنبد از سمت میدان ونک نیز بدین صورت است که از بزرگراه شهید حقانی شرق، بعد از چهارراه جهان‌کودک،وارد خیابان شهیدی شده و  با گذر از  پارک آب و آتش ، به بوستان منظومه شمسی خواهید رسید. برای رسیدن به مرکز علم گنبد مینا می‌توانید از مترو نیز استفاده کنید. کافی‌ست در خط یک مترو، و ایستگاه شهید حقانی از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه، از مسیر پارک طالقانی و پیاده‌راه چوبی آن به پل طبیعت رفته و پس از عبور از آن به پارک بنادر و پل ابریشم که از روی بزرگراه  همت به گنبد مینا می‌رسد عبور کنید. از مسیری دیگر می‌توان از اتوبوس‌هایی که در  بزرگراه شهید حقانی تردد می‏کنند استفاده کنید و در ایستگاه چهارراه جهان‌کودک از اتوبوس پیاده شده و پس از عبور از پارک آب و آتش و پل ابریشم به گنبد مینا رسید.

نحوه رزرو بلیت و قیمت‏ها

مبلغ بلیت هر سانس تماشای فیلم در گنبد مینا ۱۵۰۰۰ تومان است که تخفیفاتی برای دانش‏آموزان و دانشجویان و افراد دارای کارت منزلت در نظر گرفته شده است. مدارس دولتی با پرداخت ۹ هزار تومان و غیر دولتی ۱۲ هزار تومان می‏توانند از این مرکز بازدید کنند. برای مشاهده زمان‌بندی بازدیدهای گروهی و فردی در طول ایام سال می‌توانید قبل از مراجعه حضوری ، به سایت آن به نشانی gonbademina.tehran.ir مراجعه کرده و با بازکردن منو برنامه ها در قسمت بالای صفحه نسبت به اطلاع از سانس ها و نحوه حضور جهت مشاهده برنامه ها اطلاعات لازم را کسب نمایید.

در ادامه برنامه هایی که برای معرفی گنبد مینا تدارک دیده شده است ، بزودی شاهد پخش مستند آسمان نمای گنبد مینا از  شبکه های سیما خواهیم بود.این مستند به مناسبت هفته جهانی نجوم و برای معرفی این مجموعه تهیه شده است، که با توجه به برنامه زمان بندی زیر می توانید بیننده آن باشید:

۱٫یکشنبه ۱۷/۲/۹۶ ساعت ۲۰ از شبکه press tv (به زبان انگلیسی)

۲٫دوشنبه ۱۸/۲/۹۶ ساعت ۲۱ از شبکه hispan.tv (به زبان اسپانیولی)

۳٫جمعه ۲۲/۲/۹۶ ساعت ۲۲ از شبکه مستند ( به زبان فارسی)

 

 

 

                                                                                                                                                         منبع: ایرنا و شرکت نوسازی عباس آبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *