رئیس بخش جانوران سمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به اینکه در حال حاضر سمی که از مارهای پرورشی استحصال شود، نمی‌تواند در تولید پادزهر مورد استفاده قرار گیرد، گفت: در همین راستا ارزیابی امکان استفاده از سم استحصال شده از مارهای پرورشی در تولید پادزهر از جمله برنامه‌های تحقیقاتی این موسسه به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، دکتر ناصر محمدپور با اشاره به استفاده از زهر مارها برای تولید پادزهر در این موسسه اظهار کرد: این زهرها در حال حاضر به صورت سم گیری در محل استحصال می‌شود، چراکه سمی که از مارهای پرورشی استحصال شود، متاسفانه در تولید پادزهر نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: زمانی که مار در اسارت قرار می‌گیرد، خصوصیات سم آن تغییر می‌کند و در همین راستا موسسه رازی اقدام به ایجاد مزرعه‌ای برای پرورش مارها در شرایط طبیعی کرده تا با آزمایش پادزهر این مارها و مقایسه با سموم طبیعی، در صورت عدم تغییرات، این سم‌ها نیز مورد استفاده برای تولید پادزهر قرار گیرند.

وی با بیان اینکه موسسه رازی در نگاه کلان مرکزی برای تحقیقات و تولید انواع واکسن‌های دامی بوده و با واکسیناسیون دام و حیات وحش، در راستای جلوگیری از انقراض گونه‌های جانوری و ایمنی آنان حرکت می‌کند، گفت: حیوانات آزمایشگاهی که برای فعالیت‌های تحقیقاتی این موسسه استفاده می‌شوند نیز پرورشی بوده و چندین دهه است که حیوانی از طبیعت برای آزمایش در این موسسه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

دکتر محمدپور اضافه کرد: مارها تنها جانورانی هستند که از طبیعت گرفته شده که آنان نیز پس از زهرگیری در محل، در طبیعت رها می‌شوند.

وی با اشاره به برنامه‌های بخش جانوران سمی موسسه رازی تصریح کرد: ایجاد فضای تکثیر و پرورش، ارزیابی امکان استفاده از سم استحصال شده از مارهای پرورشی در تولید پادزهر و جایگزین کردن آن‌ها، شناسایی بیماری‌های حیات وحش و تهیه واکسن‌هایی برای جلوگیری از انقراض ناشی از این بیماری‌ها از برنامه‌های اصلی این بخش محسوب می‌شوند.

رئیس بخش جانوران سمی موسسه رازی گفت: سم مار در زمان استحصال به شکل مایع زرد رنگی است که با لیوفیلیزه کردن خشک شده و به شکل پودر سفید و زرد نگهداری می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی موسسه رازی، وی با تاکید بر اینکه صنعت واکسن از جمله صنایع پیشرو در کشور محسوب می‌شود، اضافه کرد: پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های موجود در دنیا که در تولید پادزهر مورد استفاده قرار می‌گیرد، در موسسه رازی وجود دارد و این پادزهرها بر اساس استانداردهای روز اروپا تولید شده و از بهترین پادزهرهای دنیا به حساب می‌آید.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *