«اگر می‌خواهیم نظام اسلامی در جامعه شکل بگیرد باید دغدغه ازدواج جوانان را داشته باشیم؛ پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی ما مرکزی برای ازدواج آسان جوانان نداریم. ازدواج برای جوانان ما به یک عذاب تبدیل شده، چون آموزش‌های لازم به آنها ارائه نشده است.

به گزارش ایسنا، نخستین روز از آخرین ماه ذی‌الحجه، سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و امیرالمومنین امام علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است. ازدواج دو جوان مسلمان اگر صحیح و مومنانه باشد، می‌تواند بستری برای رشد و شکوفایی آنان در مسیر انتظار و تحقق سبک زندگی منتظرانه و ثمرات آن نیز نسلی مهدوی باشد را فراهم کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق کفیل در گفت‌وگو با ایسنا درباره مسائل و مشکلات ازدواج در جامعه کنونی ما، با بیان اینکه یکی از پایه‌های اساسی دین اسلام ازدواج است و ازدواج سبب شکل‌گیری و بنیان خانواده است، اظهار کرد: نظام خانواده براساس ازدواج شکل می‌گیرد و یکی از رکن‌های اساسی و پایه‌ای در دین اسلام ازدواج تعریف شده است.

وی ادامه داد: دین اسلام به این موضوع توجه جدی‌ داشته و در آیات قرآنی و روایت ائمه معصوم (ع) به این موضوع تاکید ویژه‌ای شده است. حتی در روایات اسلامی وارد شده که اگر فردی برای ازدواج و رسیدن دو نفر به یکدیگر قدمی بردارد، در سایه عرش خدا قرار می‌گیرد و هر قدم او معادل یک سال نماز و روزه است.

این پژوهشگر مهدویت و عضو ستاد اقامه نماز یادآور شد: در حاکمیت نبی خاتم (ص) و در زمان خلافت حضرت علی (ع) و سایر معصومین (ع) به موضوع ازدواج توجه ویژه‌ای صورت می‌گرفت. پیامبر (ص) به عنوان یک حاکم اسلامی فقط درصدد ترویج نماز و روزه نبود، بلکه برای امر ازدواج نیز بسیار گام برمی‌داشتند و ترویج ازدواج در جامعه را یکی از وظایف اصلی خود می‌دانستند.

«حجت‌الاسلام کفیل» تاکید کرد: ما اگر می‌خواهیم از سیره نبوی الگو بگیریم، باید ازدواج یکی از مهمترین ارکان حاکمیت اسلامی باشد و مدیران ما باید در نظام اسلامی گزارشات و گفت‌وگوهایی برای ترویج ازدواج در بین جوانان داشته باشند. آنها باید در دولتی که تحویل می‌گیرند ببینند چند درصد مجرد هستند و در زمان تحویل دولت چند درصد آنها ازدواج کرده‌اند. مدیران ما باید در این راستا گام بردارند، چون ما یک نظام و حاکمیت اسلامی داریم.

او در ادامه با بیان اینکه فرد مجرد به نظام اداری کشور به شدت لطمه می‌زند، عنوان کرد: اگر سیاستمداران ما به دنبال فضای ایجاد اشتغال در جامعه هستند و دغدغه اصلی دولت‌ها در رابطه با مشغله جوانان است، قرآن در این رابطه صریحاً می‌فرماید: اگر اساس زندگی براساس مال و اقتصاد است، باید در جامعه ازدواج صورت بگیرد. چراکه خداوند به اندازه زن و بچه و نان‌خورها رزق به افراد می‌دهد. جوان مجرد ما هیچ برکتی ندارد.

این پژوهشگر مهدویت یادآور شد: ما اگر می‌خواهیم نظام زندگی را رشد بدهیم و بحث اشتغال را در جامعه بالا ببریم، باید به این مساله بسیار توجه کنیم. صرفاً اینکه فقط بخواهیم در این رابطه صحبت کنیم و هیچ برنامه‌ای ارائه ندهیم خیلی کارایی ندارد. ما باید این نظام فکری را در جامعه ترویج بدهیم که افراد ازدواج را با دید عذاب‌گونه نگاه نکنند.

«کفیل» با اشاره به اینکه اساس نظام اسلامی توجه به عبادات فردی نیست، گفت: اساس دین توجه به زندگی جمعی افراد است. ما اگر در جامعه ستادهایی همچون حج، امر به معروف و نهی از منکر، وزارت ورزش و… را داریم چرا ستادی برای شکل‌گیری ازدواج آسان در جامعه نداریم؟ این موضوع باید در برنامه‌ریزی سیاسیون بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. نیمی از دعاهای امام سجاد (ع) در رابطه با بحث خانواده است. امام سجاد (ع) در مدینه و در شرایط آن زمان مهمترین دغدغه‌شان نظام خانواده بوده است؛ اما چرا ما اکنون در جامعه ستادی که به جوانان آموزش بدهد که چگونه با یکدیگر رفتار کنند نداریم؟ ما این را باید در جامعه ترویج بدهیم.

وی تاکید کرد: ما یک سازمانی برای امور زنان داریم، ولی به نظر بنده کار این سازمان بیشتر در راستای اشتغال بانوان است و برای سرفصل‌های زندگی خیلی در این سازمان کاری صورت نمی‌گیرد. جوان جامعه ما باید سرفصل‌های زندگی اسلامی و مهدوی را از چه سازمان، نهاد و ارگانی دریافت کند؟ ظهور امام عصر(عج) و واژه و تمدن ظهور در جامعه یعنی فرد خودگرا به خداگرا تبدیل شود. از بعد اسلامی آغاز دگرگرایی افراد از طریق ازدواج رخ می‌دهد. مهمترین عامل ازدواج نکردن افراد خودگرایی آنها است. ازدواج کردن یعنی فرد طرف مقابل خود را ببیند و تعامل براساس یک جمله شکل می‌گیرد یعنی دگربین بودن.

او ادامه داد: در نظام ظهور اساس حرکت امام عصر (عج) بر همین محور است. امام عصر مبانی را درست می‌کند و مسیر هم درست می‌شود. ما مبانی را برای جوانان درست نکرده‌ایم و توقع داریم آنها راه را صحیح بروند. متاسفانه توقعات پدرها و مادرهای جامعه ما در مورد ازدواج فرزندانشان اسلامی نیست به همین دلیل است که سن ازدواج در جامعه ما تا این حد بالا رفته است. برخی از خانواده‌ها بخصوص در رابطه با دختران آنها را معامله می‌کنند. شاید از نظرشان این دوست داشتن باشد ولی این یک عشق ظالمانه است.

این پژوهشگر مهدویت یادآور شد: پسرها ازدواج نمی‌کنند و دخترها بله نمی‌گویند چرا که ازدواج را برای آنها ترسناک جلوه داده‌ایم و مهمترین دلیل آن این است که ازدواج جوانان جزو برنامه‌های کشور نیست. ما فقط نباید بگوییم ازدواج کنید بلکه باید در این راستا برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشیم. بعد از ۴۰ سال که از انقلاب اسلامی می‌گذرد ما برنامه‌ریزی برای ازدواج آسان جوانان نداشته‌ایم. اگر آمار طلاق بالا می‌رود تقصیر حاکمیت و عدم برنامه‌ریزی است که به جوانان آموزش‌های لازم را نداده‌اند و به آنها نگفته‌ایم که چگونه با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *