تب برفی بیماری مخصوص دام می باشد که به تازگی در ایران در محدوده چهار محال بختیاری دیده شده در باره این بیماری چنین می توان گفت که از بیماری‌های عفونی با عامل ویروسی محسوب میشود که در دام‌ها به شدت واگیر دار است و به لحاظ کاهش وزن و تولید شیر خسارات اقتصادی زیادی به دامداران وارد می‌کند.

ستان چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر یک کانون بیماری تب برفکی در منطقه فرخشهر مشاهده شده که تعدادی از گاو و گوساله‌های این کانون درگیر بیماری تب برفکی شده‌اند در باره عاملیت بروز این بیماری چنین مطرح شده که ورود و خروج غیر مجاز دام توسط برخی از دامداران ( به عنوان دلال و چوبدار) همچنین ممانعت از واکسیناسیون، تعدادی از گاو های آبستن سنگین و نداشتن ایمنی لازم باعث بروز خفیف بیماری شده است.

نجاتی گفت: در سال گذشته طی 3 مرحله واکسیناسیون رایگان تب برفکی تعداد 175 هزار و 483 راس گاو و گوساله و 2 میلیون و 226 هزار و 255 راس گوسفند و بز و در سال جاری نیز تا کنون 58 هزار و 909 راس گاو و گوساله و 968 هزار و 406 راس گوسفند و بز علیه بیماری واکسینه شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان در پی شایعات انجام شده در فضای مجازی در خصوص مصرف گوشت‌های آلوده به این بیماری، تصریح کرد: گوشت‌های مصرفی مردم پس ازکشتار دام در کشتارگاه و انجام بازرسی‌های لازم به مدت 24 ساعت در پیش سرد 4-0 درجه نگهداری می‌شود و سپس بدست مصرف کنندگان می‌رسد و در صورتی که موردی از بیماری در لاشه های کشتاری مشاهده شود بازرسان بهداشتی دامپزشکی لاشه بیمار را حذف می‌کنند.

وی از دامداران و مدیران مجتمع‌های دامپروری خواست از ورود و خروج دام به دامداری خود بدون مجوز دامپزشکی جدا خوداری کرده و با اکیپ‌های واکسیناسیون همکاری لازم را داشته باشند.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *