اگر شهرت باغ های ایرانی به اندازه باغ‌های معلق بابل نباشد،‌ حتما کم‌تر از آن هم نیست، اما چیزی در ایران هست که هیچ هنری در دنیا نمی‌تواند با شهرتش مقابله کند؛ «باغ‌های ایرانی زیر سقف»؛ همین فرش‌هایی که امروز بیشتر مردم به دنبال جایگزین‌های مدرن‌تر برایشان می‌گردند، شاید به خاطر این‌که از معنی پشت هر کدام از پیچ‌ها و گل‌ها و اسلیمی‌های رویشان خبر ندارند.

با این مقدمه می‌شود از حراج فرش تهران حرف زد؛ دومین حراج در دو سال گذشته،‌ با مجموعه‌ای از فرش‌ها که از کلکسیون‌های خصوصی آمده بود و قیمت‌هایی که گران‌ترین املاک تهران پیش‌شان آن قدرها گران به نظر نمی‌رسند.

جمعه، روز عید قربان، یک گردهم‌آیی نیمه خصوصی در خانه حراج تهران برگزار شد. میهمان‌ها بعد از یک ساعتی که صرف تماشای باغ‌های گل حراج خورده کردند. در سالنی بدون حضور پررنگ خبرنگاران، منتظر آغاز چکش خوردن فرش‌هایی شدند که گران‌ترین قیمت ذکر شده در کاتالوگ برای یکی از آنها یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان بود،‌ در حالی که تصویر بسیاری از قالی‌های کلیکسیون‌های شخصی بدون ذکر قیمت در کاتالوگ چاپ شده بود. برخی‌شان منحصر به فرد بودند،‌ برخی از تنها بازمانده‌های فرشی از الیاف ابریشم، گونه‌ای کرم ابریشم منقرض شده و برخی هم با تار و پود زر و نقره.

مثل اغلب برنامه‌های حراج، اولین قطعاتی که ارائه شد نه آنچنان گران بود ‌و نه آنچنان طرفدار داشت. با این حال فروش یکی، دو فرش زیر پنجاه میلیون تومان، ‌حراج واقعی را آغاز کرد.‌ همان طور که پیش بینی می‌شد، ‌فرش‌های امضاءدار،‌ فرش‌های شناسنامه‌دار و آثاری که قدمت بیشتری داشتند،‌ بیشتر از آثار نو بافت یا کارهای منتسب به خانواده‌ها مورد توجه قرار گرفتند.

حدود نیمی از آثار ارائه شده در این حراجی بیش از ۱۰۰ سال قدمت داشتند. فرش‌های نوبافتی که عرضه شده بودند هم اغلب از کلکسیون‌های خصوصی و برگزیده جشنواره‌های مختلف فرش در سال‌های اخیر بودند.

نمونه برخی گل‌های مشهوری که در حراجی فرش‌های روز جمعه فروخته شد،‌ در کاخ‌های پهلوی دیده می ‌شود. ‌لنگه یکی از قالیچه‌های عرضه شده در حراجی در موزه ملی ژاپن نگه داری می‌شود ‌و حداقل دو قالیچه از مجموعه داران خارجی خریده شده و به ایران برگردانده شده است.

در میان شصت قالی عرضه چکش خورده در این حراجی، یکی از هفت قالی امضا شده متعلق به خاندان محتشم هم وجود داشت که با قیمت هشت و نیم میلیارد تومان،‌ گران‌ترین قالی فروخته شده‌ی جمعه شب بود. قالی میلیاردی دیگری که به فروش رفت،‌ قالی هریس ابریشمی بود که در دو طرف آن دو طرح مختلف بافته شده بود و به قیمت پنج میلیاد تومان فروخته شد. هر دوی این فرش‌های منحصر به فرد را یکی از حاضران حراجی که شماره ۱۶۹ را در دست داشت خرید. سومین فرش گران قیمت حراج یک درخت زندگی کرمانی با قدمت ۱۴۰ ساله بود که ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان چکش خورد و دیگر فرش میلیادی حراج هم، یکی دیگر از محصولات خاندان محتشم بود که از قیمت پایه ۹۵۰ میلیون تومان به رقم ۲ میلیارد تومان رسید و در همان رقم فروخته شد.

با این که در مجموع بیش از نیمی از فرش‌های عرضه شده در حراج، فروخته نشد، حراج روز جمعه با فروش نهایی ۲۳ میلیارد و ۲۱۱ میلیون تومان به کار خودش پایان داد.
منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *