با این‌که همچنان زنان اجازه ورود به استادیوم‌های فوتبال را ندارند اما برای اولین‌بار حداقل این حق را پیدا کردند که به واسطه خریداری بلیت یک مسابقه فوتبال چندساعتی با رویای حضور در استادیوم شاد شوند.

به گزارش ایسنا، شهروند در ادامه نوشت: ماجرای خرید بلیت دیدار ایران و سوریه توسط تعدادی از زنان علاقه‌مند به تماشای فوتبال فقط چند ساعت به طول انجامید اما ابعاد گسترده‌ای پیدا کرد و خیلی زود پای حراست فدراسیون نیز به این موضوع باز شد. یک روز بعد از این ماجرا با ٨نفر از زنانی که اقدام به خرید بلیت کرده بودند، همکلام شدیم تا بیشتر بتوانیم از حس و حال آنها در همان چند ساعت باخبر شویم.
جرقه از کجا زده شد؟
شاید اولین سوالی که در ذهن هر فرد بعد از شنیدن خبر خریداری بلیت مسابقه فوتبال توسط زنان شکل می‌گیرد، این است که چه کسی متوجه گاف سامانه بلیت‌فروشی و بازشدن آن برای خرید بلیت توسط زنان شده است. یاسمن سرخیل، یکی از نفراتی که بلیت این بازی را خریداری کرده، دراین‌باره می‌گوید: «شاید دلیل خاصی ندارد اما عادت دارم که قبل از بازی‌های مهم سایت بلیت‌فروشی را چک می‌کنم. این‌بار که وارد شدم، با گزینه خرید بلیت توسط بانوان روبه‌رو شدم. خیلی زود اقدام به خرید بلیت برای خودم و همسرم کردم.» سایر نفرات اما می‌گویند یا از طریق فضای مجازی یا دوستان خود متوجه چنین اتفاقی شدند و سریعا اقدام به خرید بلیت کردند. زمان ثبت خرید این بلیت‌ها نزدیک به ساعت ١٦روز شنبه ثبت شده است.
هیجان‌زده شدیم
اوج هیجان زمانی بود که خبر مجازشدن بلیت‌فروشی برای زنان دست به دست می‌چرخید و هر دقیقه به تعداد زنانی که برای رویای رفتن به ورزشگاه آزادی ثبت‌نام می‌کردند، اضافه می‌شد. عارفه الیاسی، یکی دیگر از نفراتی که اقدام به خرید بلیت کرده، دراین‌باره می‌گوید: «بشدت هیجان‌زده شده بودم و برایم باورنکردنی بود که می‌توانم یک مسابقه فوتبال را خریداری کنم. با دوستانم در ارتباط بودیم و همه از این اتفاق شگفت‌زده شدیم. هرکسی از هر نقطه‌ای از شهر سریعا برای خرید بلیت اقدام کرد.» زهرا جعفرزاده، نفر دیگری که در همان ساعات با اطلاع دوستانش بلیت خریداری کرده، حرف‌های جالبی دارد: «من خیلی فوتبالی نیستم اما وقتی این موضوع را از دوستانم شنیدم، ناخودآگاه فکر کردم اگر ثبت‌نام نکنم، از یک اتفاق بزرگ عقب می‌افتم. دوست داشتم جو ورزشگاه آزادی را از نزدیک ببینم.»
می‌دانستیم اشتباه شده اما…
شاید سوال بعدی از زنانی که با دقت اتفاقات فوتبالی را رصد می‌کنند،‌ این باشد که برایشان عجیب نبود چطور به یک‌باره سامانه بلیت‌فروشی برای آنها باز شده است. منیژه موذن، یکی از خریداران بلیت دیدار ایران و سوریه دراین‌باره عنوان می‌کند: «با این‌که چند ماهی است منتظر خبر آزادشدن حضور زنان در استادیوم هستیم، پیش‌بینی می‌کردیم که با وجود خرید بلیت نتوانیم به ورزشگاه برویم. با این حال آن‌قدر آن لحظات هیجان‌زده بودیم که پیش خودمان گفتیم؛ اگر ١٠‌درصد هم امکان حضور در ورزشگاه باشد، ما باید بلیت داشته باشیم. شاید چند دقیقه به این فکر کردیم که شاید هم به آن چیزی که می‌خواستیم، رسیدیم و این موضوع امکان‌پذیر شده است.» عارفه الیاسی هم نظرش را اینگونه عنوان می‌کند: «شاید همه ما می‌دانستیم که نمی‌توانیم با وجود خرید بلیت وارد ورزشگاه شویم اما از این طریق می‌خواستیم صدایمان را به گوش مسئولان برسانیم که ما خواستار حضور در استادیوم هستیم.»
دختران و جو غریب آزادی!
یکی دیگر از نکات جالب توجهی که اکثر زنان خریدار بلیت ایران و سوریه به آن اشاره می‌کنند، سردرگمی آنها هنگام خریداری بلیت است. هرکدام از آنها گوشه‌ای از سکوهای ورزشگاه آزادی را برای خرید بلیت انتخاب کردند. نگین باقری، یکی دیگر از زنان خریدار بلیت این بازی دراین‌باره می‌گوید: «اصلا تصوری از استادیوم نداشتم و نمی‌دانستم کدام جایگاه برای تماشای بازی بهتر است. بارها از بقیه پرسیده بودم که شما وقتی به استادیوم می‌روید، چطور از دور بازیکنان را تشخیص می‌دهید؟! می‌خواهم بگویم که هیچ تصویری از حضور در ورزشگاه نداشتم و حتی مادر یکی از دوستانم به من می‌گفت یک صندلی بگیر که توپ به سرت نخورد!»
چند زن بلیت بازی را خریدند؟
با این‌که در اطلاعیه اولیه سامانه بلیت‌فروشی فوتبال آمده بود، فقط ٨نفر از زنان در هنگام اضافه‌شدن بخش خرید زنان موفق به خریداری بلیت شده‌اند، به نظر می‌رسد تعداد نفراتی که بلیت خریده‌اند، خیلی بیشتر از اینها بوده است. نگار انسان، یکی از زنانی که بلیت بازی را خریداری کرده، دراین‌باره می‌گوید: «قطعا بیشتر از ٨نفر با انتخاب بخش خانم‌ها بلیت دیدار ایران و سوریه را خریداری کرده‌اند. دوستان من که در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، بعد از خریداری بلیت با نفرات زیادی گفت‌و‌گو کردند که در همان چند ساعت بلیت خریده بودند. البته مسئولان آن سایت هم خیلی زود به اشتباه خودشان پی بردند و بعد از یکی، ٢ساعت به جای ٨نفر واژه تعدادی از بانوان را جایگزین کردند.» حدس و گمان سایر زنانی که موفق به خرید بلیت در فرصت چندساعته شده بودند، از تعداد بلیت‌های خریداری‌شده، متفاوت است. یکی از آنها می‌گوید؛ ٥٠نفر و دیگری معتقد است، تعداد خیلی بیشتری موفق به خرید بلیت این بازی به‌عنوان یک خانم شده‌اند.
ما ورزشگاه را پر می‌کردیم
وقتی روز گذشته به سامانه بلیت‌فروشی دیدار ایران و سوریه مراجعه کردیم، شاید از دیدن سکوهای خالی شگفت‌زده شدیم. روزی که تیم‌ملی آخرین بازی رسمی خود را قبل از جام‌جهانی برگزار می‌کند و فدراسیون نیز از مدت‌ها قبل به برپایی جشن صعود اشاره داشته، به نظر می‌رسد با ادامه این روند بسیاری از سکوهای ورزشگاه پر باشد. نگین باقری، یکی از خریداران بلیت این مسابقه دراین‌باره نظر جالبی دارد: «این بازی خیلی موقعیت خوبی برای ورود زنان به ورزشگاه بود. به نظر می‌رسد استقبال خیلی خوبی از این بازی نشود، چون حساسیت بالایی ندارد. به نظر می‌رسید فرصت خوبی برای حضور زنان فراهم شده و امنیت هم راحت‌تر برقرار می‌شد.» الهه محمدی که او هم برای خرید بلیت این مسابقه اقدام کرده بود، دراین‌باره می‌گوید: «از مدت‌ها قبل این بحث به وجود آمد که در بازی با سوریه، فقط زنان به ورزشگاه بیایند. این موضوع با مخالفت روبه‌رو شد اما با توجه به شرایط فعلی پیشنهاد بدی نبود. به نظرم استقبال خوب زنان می‌توانست سکوهای ورزشگاه را برای این بازی پر کند.»
رویایی که رنگ باخت
در هرصورت خوشحالی زنان علاقه‌مند به فوتبال، تنها چند ساعت دوام داشت. مسئولان فدراسیون فوتبال خیلی زود صدور مجوز برای حضور زنان در بازی ایران و سوریه را تکذیب کردند. نگار انسان که چند ساعت بعد از خرید بلیت تکذیب خبر ورود زنان به ورزشگاه را شنید، درباره واکنش خود به این ماجرا می‌گوید: «برای من خیلی جالب بود که علاوه بر مسئولان برخی از رسانه‌ها علاقه زیادی داشتند این ماجرا را تکذیب کنند و بگویند اتفاق جدیدی رخ نداده است. البته من با توجه به این‌که احتمال حضورمان در ورزشگاه را کم می‌دانستم، خیلی مأیوس نشدم. البته نمی‌توانم کتمان کنم که ناراحت و خشمگین بودم. البته خیلی برایم عجیب بود چطور این‌قدر زود اقدام به تکذیب کردند.»
عودت مبلغ بلیت
روز گذشته مسئولان فدراسیون و البته سامانه بلیت‌فروشی به وعده خود عمل کردند. آنها با تمام زنانی که اقدام به خریداری بلیت کرده بودند، تماس گرفته و مبلغ اخذشده را عودت دادند. الناز محمدی که اقدام به خریداری بلیت کرده بود، ماجرا را این‌طور شرح می‌دهد: «از شرکت برهان مبین تماس گرفتند و بعد از عذرخواهی از من شماره کارتی خواستند تا مبلغی که بابت بلیت پرداخت کرده بودم را برگردانند. آنها اطلاعاتی را از من گرفتند و درنهایت ماجرا همین‌جا ختم شد.» یاسمن سرخیل هم که به همراه همسرش بلیت خریداری کرده بود، دراین‌باره می‌گوید: «از من پرسیدند که به همراه کسی بلیت خریده بودم و وقتی گفتم که خواستم با همسرم به ورزشگاه بروم، آنها به درخواست ما مبلغ هر ٢ بلیت را بازگرداندند.»
زنان همچنان چشم انتظار
با این‌که گزینه خرید بلیت بازی‌های فوتبال از سامانه بلیت‌فروشی برداشته شده اما همچنان اگر هر خانمی بخواهد بلیت خریداری کند، می‌تواند با واردکردن نام و نام خانوادگی و کد ملی خود بلیت را از همان سامانه بگیرد. در واقع سامانه بلیت‌فروشی استعلامی برای جنسیت افراد از روی کد ملی نمی‌گیرد. از این موضوع که بگذریم، زنان علاقه‌مند به فوتبال همچنان چشم‌انتظار تحقق رویای خود یعنی تماشای یک مسابقه فوتبال از نزدیک هستند. باید دید با توجه به وعده‌هایی که وزیر ورزش دراین‌باره در ماه‌های اخیر داده است، چارچوبی در آینده برای حل این موضوع تصویب و تعیین خواهد شد یا این حسرت زنان برای دیدن ورود به ورزشگاه آزادی ادامه‌دار است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *