شبکه ماهواره ایی آی فیلم که برای جلب نظر در برابر کانال های ماهواره ایی و مخاطبان خارجی تاسیس شده بود توانست حتی در ایران هم جایگاه خوب و ارزنده ایی را بدست بیاورد و امروزه در تولد هفت سالگی علاوه بر تامین نظر مخاطبان خارجی حتی در ایران و در بین کانال های داخلی هم گزینه مورد بحثی است.
هفت سال از ۱۸ شهریور سال ۸۹ که شبکه عربی «آی‌فیلم» تاسیس شد، می‌گذرد؛ شبکه‌ای که از بدو راه‌اندازی پخش فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی در تمام طول ساعات شبانه‌روز و با مخاطب جهانی را هدف اصلی خود اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، با وجود اینکه اصلی‌ترین هدف راه‌اندازی شبکه تلویزیونی «آی‌فیلم» مخاطبان خارجی بود، اما نمی‌توان منکر شد که با در دسترس کردن این شبکه از طریق گیرنده‌های دیجیتال داخلی، مخاطبان داخلی این شبکه نیز کم نیستند. بر این اساس در اوایل سال ۹۰ کانال فارسی شبکه «آی‌فیلم» و در اسفند ۹۱ کانال انگلیسی این شبکه کار خود را آغاز کردند.

هم اکنون هر سه کانال فارسی، عربی و انگلیسی «آی‌فیلم» به صورت ۲۴ ساعته برنامه‌های مختلفی پخش می‌کند. در کنداکتور هر هفته این سه کانال، علاوه بر پخش ثابت چند سریال به صورت روزانه و تکرار آنها در ساعات مختلف، برنامه‌هایی چون «شما و آی‌فیلم»، «کافه فیلم»، «خارج از کادر»، «ایران»، «سینما آی‌فیلم»، «پشت صحنه» و «مسابقه ۳۰۰ ثانیه» و … در راستای ماموریت اصلی این شبکه تولید و پخش شده یا می‌شوند.

رسانه‌ای که عنوان «شبکه نمایش برای خانواده» را به عنوان شعار خود انتخاب کرده است، تاکنون طبق آمارهای اعلام شده حدود ۳۰۰ میلیون نفر را در زمره مخاطبان خود دارد و می‌توان گفت که بستر اشتراکات فرهنگی و اعتقادی زمینه مناسبی برای دست یافتن این شبکه به اهدافش به شمار می‌رود.

کانال فارسی «آی‌فیلم» که علاوه بر پخش از گیرنده‌های داخلی، از طریق ماهواره نیز قابل دریافت است، سریال‌های مختلف ایرانی را که پیشتر از شبکه‌های سراسری صداوسیما پخش شده‌اند را در ژانرهای تاریخی، کمدی، دفاع مقدس و… باز پخش می‌کند.

همچنین کانال عربی «آی‌فیلم» با پخش برنامه‌های مناسب با فرهنگ و علایق کشورهای عربی، علاوه بر پخش سریال‌های ایرانی، همچون شبکه‌های ایرانی و انگلیسی «آی‌فیلم» برنامه‌هایی را با هدف آگاه شدن مخاطب از رویدادها و تازه‌های سینمای ایران، مجموعه‌های تلویزیونی در حال تولید و به طور کلی حال و هوای آثار نمایشی روی آنتن می‌برد.

جمعه شب‌ها، کانال «آی‌فیلم» فیلم‌های سینمایی ایرانی را با زیرنویس عربی پخش می‌کند. کانال عربی همچون دو کانال دیگر، هر روز در چهار نوبت سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی را راهی آنتن می‌کند. اغلب دوبله‌ آثار نمایشی برای پخش ار کانال عربی «آی‌فیلم» در سوریه و مصر انجام می‌شود.

کانال انگلیسی «آی‌فیلم» که با شعار «یک تجربه جدید خانوادگی» تأسیس شد، تلاش می‌کند تا با دوبله فیلم‌ها و سریال‌های فاخر ایرانی به زبان انگلیسی، ارتباط فرهنگی با مخاطبان آثار ایرانی در خارج از کشور برقرار کند. کانال انگلیسی این شبکه در دو سال متوالی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ کاندید بهترین کانال سبک زندگی در میان شبکه‌های زبان‌های خارجی از پخش ماهواره یوتلست شد. در سال ۲۰۱۵، شبکه «آی‌فیلم» در کنار دو شبکه رقیب فرانسوی زبان، رتبه سوم را به دست آورد و مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین در سال ۲۰۱۶ نیز این شبکه تلویزیونی در ردیف نامزدهای دریافت بهترین جایزه در زمینه سبک زندگی قرار گرفت.

هم‌اکنون کانال انگلیسی «آی‌فیلم» علاوه بر چهار نوبت پخش سریال‌های ایرانی دوبله‌شده، در فاصله میان سریال‌ها به پخش برنامه‌های تولید شده نیز می‌پردازد. بر این اساس شبکه «آی‌فیلم» انگلیسی هر هفته ۶ سریال ایرانی را پخش می‌کند که از این بین دو سریال برای اولین‌ بار در جدول پخش می‌گیرد. همچنین این کانال، شنبه شب‌ها یک فیلم سینمایی ایرانی برای مخاطبانش در نظر گرفته است که با زیر نویس انگلیسی راهی آنتن می‌شود.

این شبکه تلویزیونی در داخل ایران از طریق گیرنده‌های دیجیتال (به صورت دوزبانه فارسی و عربی) و در خارج از کشور از طریق ماهواره‌های ۹۰۲، Badr۵ و Eutelsat Hotbird ۱۳b قابل دریافت است.

همچنین کانال عربی آی فیلم را ماهواره‌های Badr۵,Eutelsat ۳b ،Eutelsat ۷ west A و Nilesat۲۰۱ سیگنال رسانی می کنند و امواج کانال انگلیسی آن نیز از طریق ماهواره‌های Telstar۱۲ ، Galexy ۱۹، Eutelsat Hotbird ۱۳B, Optus D۲ ، Intelsat ۲۰، Eutelsat ۳ Bدریافت می شود.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *