امروزه افزایش بی رویه خرید غذاهای فست فودی با در نظر گرفتن طعم آنها در به میزان بهداشت و سلامتی غذایی امروز به شدت خطر ساز شده است تا جایی که دکتر ایرج خسرونیا رئیس هیأت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، ورم معده و ورم اثنی عشر به دلیل آلودگی به میکروب هلیکوباکترپیلوری را شایع ترین بیماری گوارشی دانست و بر اثر عدم رعایت بهداشت، خوردن آب و غذای آلوده و دست های آلوده از هر فردی به فرد دیگر منتقل شود. حدود 70 درصد از کسانی که ورم معده، ورم اثنی عشر، زخم معده و زخم اثنی عشر دارند به این میکروب مبتلا هستند.
وی در ادامه به التهاب روده بزرگ اشاره کرد و گفت: این بیماری به دلیل ناراحتی های عصبی، اقتصادی، استرس و اضطراب به وجود می آید و فرد از دل درد، اسهال، استفراغ و نفخ شکم دچار مشکل می شود.
رئیس هیأت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در پاسخ به سلامت غذاهایی که در کشور و یا خارج از کشور تولید و وارد می شود، گفت: اکثر این غذاها، غذای سالمی نیست و ناسالم ترین غذاها فست فودها هستند که با استفاده از روغن سوخته مانده و مواد اولیه ناسالم، بسیاری از افرادی که از آن استفاده می کنند به ناراحتی های دستگاه گوارش و کبد چرب مبتلا می شوند.
خسرونیا اظهار داشت: اگر کارخانه ها مورد بازدید و بررسی وزارت بهداشت قرار نگیرند، روز به روز به غذای آلوده آنها اضافه می شود. هرچند وزارت بهداشت در مواقعی از آنها بازدید به عمل می آورد؛ ولی با این وجود در رستوران ها، فست فودها یا کارخانجات تولیدی غذا به انواع حشرات آلوده هستند و ممکن است باعت ایجاد بیماری شوند.
منبع: فارس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *