قطعا نباید این را از نظر دور کرد که قاچاق رابطه مستقیمی با فرهنگ و اقتصاد یک کشور دارد مخصوصا کشوری مانند کشور ما که درگیری سیاست های مختلف خارجی و تنش های مبتنی بر این سیاست ها است اما از طرفی هم باید این موضوع را در نظر داشت که عملکرد داخلی در رابطه با مسئله قاچاق تا چه اندازه رضایت بخش و خوشآیند است از یک سو تلاش فراوان نیروهای انتظامی و سایر ارگان های مربوطه برای کشف و ضبط کالاهای قاچاق و … در سطح کشور قابل تقدیر است و بسیار امیدوار کننده است که نیروهای مسلح تا این اندازه در پی حفظ تعادل وضعیت اقتصادی امنیتی و فرهنگی کشور هستند اما باید از سوی دیگرر نیز به این موضوع توجه داشت که میزان قاچاق تا چه اندازه افزایش یا کاهش یافته است و این خود میتواند سوالات زیادی را در زمینه قاچاق مطرح کند.

آیت‌الله جوادی آملی: مشکل اساسی در حوزه قاچاق، فرهنگ و اقتصاد است

آیت‌الله جوادی آملی در دیدار جانشین فرمانده ناجا، در قم، مشکل اساسی در حوزه قاچاق را فرهنگ و اقتصاد دانست.

به گزارش ایسنا – منطقه قم، این مرجع تقلید، فعالیت قاچاقچیان را عامل ضربه زدن به اقتصاد کشور برشمرد و اظهار کرد: در حوزه قاچاق مشکل اساسی فرهنگ و اقتصاد بوده و مسئولان باید به این امر مهم اهتمام داشته باشند.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به اینکه در عالم از عرش تا فرش و از آسمان تا زمین چیزی نیست که فرمان خدا را اطاعت نکند، تصریح کرد: باید دانست اعضا و جوارح انسان بر اعمال انسان شهادت می دهند و دانستن این موضوع بصیرت است.

رئیس مؤسسه علوم وحیانی اسراء با بیان اینکه انسانی که به بیراهه رفت، حرفی، امضایی و یا به مکانی رفته و رسوا می شود، تاکید کرد: تمام امور تحت اشراف ذات اقدس پروردگار است.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: حضرت علی (ع)می فرمایند اگر کسی چشمش به دنیا باشد و تنها دنیا را ببیند زیبایی های آن انسان را کور می کند اما اگر کسی دنیا را آئینه قرار دهد نه هدف، همین دنیا با تمام بدی به او بصیرت داده و راه را به او نشان می دهد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه انسان با آبرو زنده است و این آبرو برای ما نبوده بلکه برای خداست و ما امین‌الله هستیم، گفت: اگر کسی کشته شود و اولیای دم رضایت بدهند کاری به قاتل ندارند اما اگر تجاوز به عنف باشد اینجا اگر شوهر، پدر و فرزند نیز رضایت دهند اثر نداشته و پرونده باز است چون ناموس امانت خداست.

افزایش ۵۰ درصدی کشفیات قاچاق در کشور/تشکیل پلیس گمرک، به‌زودی

جانشین فرمانده ناجا با بیان اینکه قاچاق ضربه سختی به زیرساخت‌های اقتصادی کشور وارد می‌کند، افزود: پلیس تمام تلاش خود را بر روی باندهای بزرگ قاچاق متمرکز کرده و امسال نسبت به سال گذشته کشفیات قاچاق ۵۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا – منطقه قم، سردار اسکندر مؤمنی در دیدار با آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه میانگین جرایم نسبت به سال گذشته بهتر شده است، اظهار کرد: در سال جاری ترکیب جرایم مهم و خشن در کشور کاهش داشته البته در جرایم خرد سه درصد افزایش داشته ایم اما مجموعاً شرایط امنیتی نسبت به سال گذشته بهتر بوده است.

وی در ادامه گفت: همه اذعان دارند محیط پیرامونی ایران ناامنی صادر می کند مخصوصا قاچاق مواد مخدر در مرزهای شرقی که بحمداله با حضور گسترده پلیس در نقطه صفر مرزی تا عمق شهرها جرایم کنترل و امنیت قابل قبولی برقرار شده است.

مؤمنی افزود: در حوادث رانندگی علیرغم وجود ۷ میلیون خودرو در سال های ۸۴ و ۸۵ حدود ۲۸ هزار نفر در تصادفات کشته شدند، این در حالی است که امروز با ۱۹ میلیون خودرو، کشته های رانندگی به کمتر از ۱۶ هزار نفر رسیده، البته این آمار کمی نیست، باید تلاش کنیم تا با افزایش فرهنگ رانندگی، ایمنی بهتر خودروها، جاده ها و سرعت در امداد و نجات این آمار به حداقل ممکن برسد.

وی همچنین به مأموریت اربعین در سال جاری اشاره کرد و گفت: در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که حدود ۳ میلیون نفر از ۳ دروازه مرزی کشور طی مدتی خاص به سلامت عبور کرده و بازگردند.

جانشین فرمانده ناجا افزود: هیچ گاه نیروی انتظامی بدون کار نیست مانند زلزله اخیر در کرمانشاه که پلیس کشور با همه توان وارد شد، البته برخی همکاران و خانواده های شان در آنجا آسیب دیدند اما بلافاصله از سراسر کشور و از استان های همجوار به استان کرمانشاه نیرو اعزام شد.

وی با بیان اینکه در حوزه مبارزه با مواد مخدر کشفیات پلیس نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته اما کافی نیست و باید در حوزه پیشگیری تلاش بیشتری داشت، تصریح کرد: خانواده ها و مدارس باید به این حوزه توجه داشته تا فرزندان شان به مواد مخدر کشیده نشوند و پلیس با تمام توان در حال مقابله بوده و در این رابطه شهدای زیادی تقدیم نظام اسلامی کرده است.

مؤمنی با بیان اینکه قاچاق ضربه سختی به زیرساخت‌های اقتصادی کشور و حوزه های کسب و کار و تولید ملی وارد می کند، افزود: پلیس تمام تلاش خود را بر روی باندهای بزرگ قاچاق متمرکز کرده و امسال نسبت به سال گذشته کشفیات قاچاق ۵۰ درصد افزایش داشته و پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان ۹۰ درصد افزایش داشته است.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در ادامه از تشکیل پلیس گمرک خبر داد و گفت: طی درخواست فرمانده محترم نیروی انتظامی به ستاد کل نیروهای مسلح این مهم ابلاغ و بزودی شاهد تشکیل پلیس گمرک خواهیم بود تا با حضور نیروی انتظامی در مبادی رسمی کنترل بیشتری انجام شود.

منبع: ایسنا

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *