داستان طی راه برای کاهش وزن یکی از غصه های قدیمی است که از دیر زمان مورد بررسی است و بیان میشود این داستان گاهی با عقاید راست و دروغ در هم آمیخته است یکی از گزینه هایی که گفته شده کاهش وزن با وز است که امروزه ثابت شده این خبر حقیقت نیست و در حاله ابهامات مانده است امروزه تلاش برای کاهش وزن و بهبود شرایط است در زیر به بررسی این موضوع از ایسنا است «موز دشمن کاهش وزن شما نیست. اگر در تلاش برای کاهش کیلوهای اضافی وزن بدن خود هستید، روی رژیم غذایی کلی و انجام ورزش تمرکز کنید و نه مصرف یک میوه.»

به گزارش ایسنا، عصر ایران در برگردان نوشتاری از «ویمنز هلث» نوشت: «مفید بودن مصرف میوه برای بدن انسان یکی از حقایق اساسی است که هر فردی درباره سالم غذا خوردن آن را می‌آموزد. از این رو عجیب است که بسیاری از رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات به این نکته اشاره دارند که باید از مصرف موز پرهیز کرد. موز یکی از میوه‌های محبوب در جهان است که به عنوان یک ابرماده غذایی نیز شناخته می‌شود اما این محصول به عنوان یک خوراکی با محتوای قند بالا و سرشار از انرژی نیز مشهور است.

یک موز اندازه متوسط دارای ۲۷ گرم کربوهیدرات، بیش از دو برش نان سفید و همچنین حدود ۱۴ گرم قند است. این قند به شکل فروکتوز در موز وجود دارد. فروکتوز قندی ساده است که بدن به سرعت آن را گوارش کرده و می‌تواند به افزایش ناگهانی قند خون و انسولین منجر شود. برای آگاهی بیشتر یک عدد موز دارای ۱۰۵ کالری نیز است.

اما اگر یکی از هواداران موز هستید، نیازی نیست برای کاهش وزن خود مصرف این میوه را کنار بگذارید. موز تلاش‌های شما در راستای کاهش کیلوهای اضافی وزن بدن‌تان را بی‌اثر نخواهد کرد. تردیدی وجود ندارد که یک ماده غذایی موجب افزایش وزن نمی‌شود؛ همان گونه که یک ماده غذایی نمی‌تواند کاهش وزن را به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر، اگر چه موز حاوی قند است اما قند آن از نوع طبیعی بوده که مشابه با قند افزوده شده، همانند آنهایی که به قهوه یا چای خود اضافه می‌کنید، نیست. همچنین، این میوه منبع خوبی برای پتاسیم، فیبر، ویتامین C، ویتامین B۶ و آنتی‌اکسیدان‌های ضد التهاب است.

فیبر موجود در موز نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. بنابر نتایج پژوهشی که توسط دانشگاه ماساچوست انجام شد، افزایش مصرف فیبر به ۳۰ گرم در روز می‌تواند به کاهش چشم‌گیر وزن کمک کند. یک موز اندازه متوسط حاوی ۳.۱ گرم فیبر است و از افزایش ناگهانی قند خون، مشابه با مواد غذایی با محتوای قند بالا پیشگیری می‌کند. این به معنای آن است که مدت اندکی پس از مصرف موز دوباره احساس گرسنگی نخواهید کرد.

موز را می‌توانید با اندکی پروتئین و چربی سالم از منابعی مانند بادام یا کره بادام زمینی مصرف کنید و از این طریق میان‌وعده‌ای شیرین با انرژی هر چه بیشتر و احساس سیری برای مدت زمانی طولانی‌تر را تجربه کنید. این خوراکی‌ها را می‌توانید پیش یا پس از ورزش مصرف کنید تا به تامین سوخت مورد نیاز برای انجام تمرینات و ریکاوری کمک کند.

موز دشمن کاهش وزن شما نیست. اگر در تلاش برای کاهش کیلوهای اضافی وزن بدن خود هستید، روی رژیم غذایی کلی و انجام ورزش تمرکز کنید و نه مصرف یک میوه.»

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *