کشتار بی رویه حیوانات در حیات وحش ایران و خطر انقراض آنان هر روز محیط زیست را تحدید می کند و بی توجهی نسبت به قاچاق حیوانات فعالان محیط زیست را عصبانی کرده است حال اینکه این موضوع باز هم نتوانسته است نتایج چندانی را به همراه داشته باشد. اما در پی پیگیری های جدید پلیس برای کشف یک توله یوزپلنگ آسیایی که از ماه گذشته دزدیده شده بود و همچنین چند فعال محیط زیست نتیجه ای شاید خوشحال کننده را به دنبال داشت و توانست قاچاق چیان این توله را به دام بی اندازه در پی انتشار یک فیلم ویدیویی که در شبکه های مجازی منتشر شده بود این اتفاق روی داد.

خبر ضبط یک توله یوزپلنگ آسیایی در تهران توسط سازمان حفاظت محیط زیست در روز گذشته، با حاشیه‌هایی همراه شد که همچنان ادامه دارد. این حاشیه‌ها با انتشار فیلم زنده‌ای در اینستاگرام یک بازیگر و مربی حیوانات آغاز شد و واکنش‌های متعددی را به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، خبر ضبط یک توله یوزپلنگ آسیایی در تهران توسط سازمان حفاظت محیط زیست در روز گذشته، با حاشیه‌هایی همراه شد که همچنان ادامه دارد. این حاشیه‌ها با انتشار فیلم زنده‌ای در اینستاگرام یک بازیگر و مربی حیوانات آغاز شد و واکنش‌های متعددی را به همراه داشت.

در این فیلم که در یک خودروی در حال حرکت ضبط شده، بازیگر مذکور، خطاب به مخاطبانش، خبر از نجات یک توله یوزپلنگ آسیایی داده و با اشاره به این توله یوزپلنگ که در باکسی در صندلی عقب خودرو قرار دارد، از دیگر سرنشین خودرو بابت پرداختن مبلغی بالای صد میلیون تومان به قاچاقچیان حیات وحش و نجات این توله یوز قدردانی می‌کند. این توله یوز آسیایی در پایان فیلم، توسط سرنشینان خودرو در حضور ماموران یگان حفاظت محیط زیست به مسئولان کلینیک حیات وحش پارک پردیسان تحویل داده می‌شود.

انتشار این فیلم سبب شد فعالان محیط زیست و کاربران فضای مجازی این پرسش را مطرح کنند که چرا روز گذشته یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، خبر از دستگیری اعضای یک باند قاچاق حیات وحش و ضبط این توله یوز داده در حالی که در فیلم فوق، توله یوزپلنگ به صورت داوطلبانه و در حضور مسئولان محیط زیست به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شده است.

علی تیموری در این باره می‌گوید: حدود چهار ماه گذشته یکی از علاقه مندان محیط زیست به اداره کل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان محیط زیست مراجعه و موضوع خرید و فروش یوزپلنگ ایرانی را در تهران گزارش کرد. دفتر ما هم با هماهنگی معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست، موضوع را به طور کتبی به حراست سازمان گزارش کرد و اطلاعات لازم را به همراه شماره تلفن این افراد در اختیار مراکز امنیتی و حراست سازمان محیط زیست قرار داد تا ماجرا از این طریق پیگیری شود.

وی ادامه می‌دهد: خوشبختانه بعد از چهار ماه شخصی که خریدار یوزپلنگ بود به همراه یکی از دوستداران محیط زیست به سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه و اعلام کرد که می خواهد یوزپلنگ را به محیط زیست تحویل بدهد. این فرد قطعا بر اثر فشار نیروهای امنیتی و انتظامی و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران برای تحویل یوز مراجعه کرد. او به احتمال قوی از پیگیری های جدی بخش های انتظامی مطلع شده و حتم داشته که به زودی مشکلاتی برای او پیش می آید، به همین علت داوطلبانه برای تحویل یوزپلنگ به سازمان محیط زیست اقدام کرده است.

بر اساس گفته‌های تیموری، چندان مشخص نیست چرا گفته می‌شود این دوستدار محیط زیست که ابتدا چهار ماه پیش، موضوع معامله این توله یوز را به مسئولان محیط زیست مخابره کرده، روز گذشته بر اثر فشار نیروهای امنیتی و انتظامی و یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، ناچار به تحویل حیوان به پارک پردیسان شده؟ اگر قصد او از ابتدا خرید و نگهداری این حیوان بود چرا از آغاز ماجرا را با مسئولان محیط زیست در میان گذاشته تا پرونده‌ای تشکیل شود و در نهایت تحت فشار نیروهای یگان حفاظت محیط زیست ناچار شود حیوانی که بیش از 100 میلیون برای خریدش هزینه کرده را تحویل پارک پردیسان دهد؟

از سوی دیگر، نقی میرزاکریمی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در واکنش به شایعات مطرح شده درباره کشف یوزپلنگ در تهران می‌گوید: اگر این فرد دوستدار محیط زیست بود پس چرا یوز را پیش از این به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل نداده بود؟ یوزپلنگ دقیقا در خانه این متخلف چه می‌کرده است؟ این سوالات مطرح است که این فرد با چه مجوزی توانسته معامله خرید یوز را انجام دهد؟ حالا به هر دلیلی اگر معامله را انجام داده چرا یوز را بلافاصله به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل نداده است؟

وی ادامه می‌دهد: از زمان ورود یوزپلنگ به تهران ، پرونده قضایی برای آن تشکیل شد و من مسئول پیگیری پرونده بودم. تا پیش از دیروز سه نفر در ارتباط با این پرونده با همکاری پلیس امنیت تهران دستگیر شده بودند و نفر چهارم نیز تحت کنترل یگان حفاظت محیط زیست استان تهران و پلیس امنیت بود و حتی پلیس امنیت در خانه‌ این متخلف حضور پیدا کرده بود.کل مستندات این پرونده و اقرار متخلفان وجود دارد و به محض آنکه تحقیقات دستگاه قضایی تکمیل شود جزییات پرونده منتشر می‌شود.

هر چند به نظر می‌رسد موازی‌کاری سازمان مرکزی و اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران عامل بروز این تناقضات شده اما باید منتظر ماند و دید جزئیات این پرونده و اظهارات مقامات قضایی در این خصوص، به کجا ختم شده و مهم‌تر از همه، سرنوشت عاملان جدایی این توله یوزپلنگ زیبا از زیستگاهش چه بوده و چه تدابیری برای جلوگیری از این قبیل جنایات محیط زیستی اتخاذ خواهد شد.

به گزارش تسنیم، روز گذشته، یک توله یوز ماده که توسط قاچاقچیان حیات وحش از زیستگاه‌های استان سمنان زنده‌گیری شده بود به کلینیک حیات وحش پارک پردیسان منتقل و سپس در سایت نگهداری از یوزپلنگ که کوشکی و دلبر، تنها یوزپلنگ‌های آسیایی در اسارت جهان، نگهداری می‌شوند مستقر شد. عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، امروز از محل نگهداری این توله یوزپلنگ که گفته می‌شود حدود هشت ماه سن دارد بازدید کرد.

ه دنبال‌ پیگیری‌های یک ماه گذشته یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، دستگاه‌های قضایی، دادسرای ناحیه ۱۹ و پلیس امنیت تهران بزرگ، ساعاتی پیش یک توله یوز آسیایی که توسط قاچاقچیان حیات وحش به تهران منتقل شده بود ضبط و به پارک پردیسان تهران انتقال یافت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، به دنبال‌ پیگیری‌های یک ماه گذشته یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، دستگاه‌های قضایی، دادسرای ناحیه 19 و پلیس امنیت تهران بزرگ، ساعاتی پیش یک توله یوزپلنگ آسیایی که توسط قاچاقچیان حیات وحش به تهران منتقل شده بود ضبط و به پارک پردیسان تهران انتقال یافت.

نقی میرزاکریمی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در این‌باره به تسنیم می‌گوید: ماه گذشته بر اساس گزارش اداره کل حراست سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اینکه یک توله یوز در یکی از استان‌های شرقی زنده‌گیری شده و به تهران منتقل شده، پیگیری این موضوع در دستور کار یگان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

وی ادامه می‌دهد: بعد از تحقیقات گسترده، بیست روز پیش یکی از عوامل باند شناسایی و ‌با دستور قضایی معاون دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه 19 تهران بزرگ و همکاری پلیس اطلاعات امنیت ستاد فرماندهی تهران بزرگ دستگیر شد. بقیه اعضای باند هم دستگیر شدند و توله یوز، ساعاتی پیش به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شد.

میرزاکریمی‌ زنده بودن و نجات این توله یوزپنلگ را مدیون حمایت‌های دستگاه‌های قضایی، دادسرای ناحیه 19 ‌و پلیس امنیت تهران بزرگ دانست و گفت: این توله یوزپلنگ آسیایی ماده تحت معاینات دامپزشکی قرار دارد و به احتمال زیاد سالم است.

به گزارش تسنیم، اندک بازماندگان نسل یوزپلنگ آسیایی تنها در ایران زندگی می‌کنند. شرایط نامناسب زیستگاه‌ها در پی جاده‌سازی‌ها، معدن‌کاوی‌ها، کاهش آب و طعمه، جمعیت این گربه‌سان نایاب را در خطر انقراض قرار داده به گونه‌ای که جمعیت بازماندگان نسل این گربه‌سان در کشور در حال حاضر کمتر از 40 قلاده برآورد می‌شود.

منبع: تسنیم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *