تب داغ گوشت لاکچری ۹۰۰ هزار تومانی ماساژدیده!
صحبت از گوشت لاکچری با قیمتی باورنکردنی آن هم در دوره ای که شاید خیلی از مردم حتی توان خرید 1 کیلو گوشت گوساله معمولی آن هم با قیمت 30-40 هزارتومان را هم ندارند و ممکن است ماهی یک بار و یا حتی چند ماه یک بار بتوانند آن را تهیه کنند خیلی سنگین است و شاید درد آور است. مگر گوساله ای که پرورش داده میشود چقدر هزینه دارد که آن را با قیمت 900 هزارتومان می فروشند و آدما هایی هم پیدا میشوند که این گوشت ها را با شعف فراوان خریداری می کنند.

در حالیکه تبلیغات گسترده‌ای برای عرضه گوشت‌ گوساله لاکچری به قیمت کیلویی ۹۰۰ هزار تومان در فضای مجازی منتشر شده است، وزارت کشاورزی تولید این نوع محصول را بسیار محدود و فانتزی اعلام کرد و تولیدکننده مربوطه نیز اظهار کرد: با توجه به هزینه ۸۰۹ هزار تومانی برای تولید هر کیلوگرم از این محصول و سود ۱۰ درصدی، قیمت ۹۰۰ هزار تومان اعلام شده که البته تاکنون مشتری داخلی نداشته است.

به گزارش ایسنا، اخیرا در شبکه‌های مجازی عرضه گوشت گوساله ویل (گوشتی که گوساله آن تنها منبع تغذیه‌اش شیر است) توسط یکی از شرکت‌های خصوصی به قیمت‌های بسیار بالا از حدود کیلویی ۷۰۰ هزار تومان تا بیش از ۹۰۰ هزار تومان به یکی از خبرهای پر بازدید سایت ها تبدیل شده است که در این باره علی اکبر ملاصالحی – رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی – به ایسنا اعلام کرد: تولید و عرضه این محصول بسیار محدود، برای مصارف خاص و به عنوان گوشت فانتزی است که البته نباید به این قیمت عرضه شود.

وی تاکید کرد: دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان موظف به بررسی، رسیدگی و نظارت بر این گونه موارد هستند.

البته در سایت شرکت تولیدکننده و عرضه کننده این نوع گوشت آمده است که “دلیل قیمت بالای محصولات دامی که به عنوان گوشت ویل عرضه می شوند این است که این دام ها در محیط فاقد هر گونه باکتری و ویروس پرورش می‌یابند و پس از زایمان دام مولد گوساله‌های نوزاد از فارم جدا و به محیط های ایزوله هدایت می‌شوند. از سوی دیگر گرفتن ماساژ عضلانی دام ها توسط متخصصان به صورت روزانه برای لطافت بافت گوشت و ساختار اندام دام، پخش موسیقی خاص برای دام ها و تغذیه آنها از شیر باعث می شود تا هزینه پرورش در این واحدها روزانه به ۵۰ تا ۱۳۰ دلار برسد”.

در تماس خبرنگار ایسنا با شرکت عرضه کننده این محصول نیز عنوان شد که “گوشت تولید شده در شرایط خاص و کاملا ارگانیک است و برای تولید و پرورش هر رأس گوساله در یک دوره پنج ماهه ۲۰ میلیون تومان هزینه می‌شود و قیمت تمام شده این محصول در هر کیلوگرم ۸۰۹ هزار تومان است که ۱۰ درصد سود نیز برای آن لحاظ شده است. ”

طبق اعلام شرکت تولیدکننده این نوع گوشت، تاکنون این محصول فروش داخلی نداشته و محور تولید، صادرات است که تاکنون با کشورهای روسیه، قطر و عمان مذاکرات و رایزنی‌هایی برای صادرات صورت گرفته است”.

طبق اعلام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با توجه به اینکه این محصول مصرف عمومی خانوار ندارد، در گروه سایر کالاها قرار دارد که قیمت گذاری آن باید توسط واحد تولیدی و توزیعی تعیین شود و در صورت شکایت و افزایش غیر متعارف، این سازمان مسئول رسیدگی است”.

البته سید احمد مقدسی – رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران تهران – در این باره به ایسنا گفت: تا چند سال گذشته شخصا این نوع گوشت را تولید می کردم اما باید گفت که قیمت ۷۰۰ و ۹۰۰ هزار تومان برای هر کیلوگرم گوشت ویل کلاهبرداری است، چراکه حداکثر قیمت هر کیلوگرم گوشت که به این شیوه تولید می‌شود نهایتاً و در بهترین شرایط می‌تواند ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان فروخته شود.

وی افزود: اینکه گفته می‌شود به صورت روزانه دام‌ها ماساژ می گیرند، کاملاً سوء استفاده از ناآگاهی مردم است، چرا که هیچ کس نمی‌تواند یک دام را ماساژ دهد و اساساً چنین ادعایی واقعیت ندارد. اما باید گفت که تقریباً همین دامدارانی که تولید شیر در واحدهای خود دارند در فضای دامداری خود موسیقی پخش می کنند تا میزان تولید شیر دام ها افزایش یابد و این مسئله چیز عجیبی نیست که بخواهد سبب افزایش قیمت گوشت گوساله باشد.

مقدسی گفت: البته به خاطر شرایط پرورش و نوع تغذیه این نوع دام ها، گوشت تولید شده تحت عنوان ویل هزینه بسیار بالاتری از گوشت قرمز دارد اما اینگونه نیست که آن را بخواهیم به قیمت‌های نجومی و دور از ذهن عرضه کنیم و به نظر می‌رسد جای دستگاه‌های نظارتی خالی است.

در حالی که یک روز از اعلام فروش گوشت گوساله با قیمتی حدود یک‌میلیون تومان گذشته است، هنوز هیچ ارگانی درباره صدور مجوز برای چنین محصولی توضیح نداده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در حالی که یک روز از اعلام فروش گوشت گوساله توسط یک فروشگاه در تهران به‌قیمت هر کیلو 900 هزار تومان گذشته است، هنوز هیچ نهاد مسئولی به‌طور رسمی نه مسئولیت صدور مجوز چنین گوشتی را به‌عهده گرفته و نه درباره چرایی و چگونگی اعطای مجوز اعلام نظری کرده است.

بعد از انتشار خبر فروش گوشت گوساله با “ژن برتر” کیلویی 900 هزار تومان در خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری میزان به‌نقل از علی خندان رئیس اتحادیه گوشت گاوی اعلام کرد که به‌دلیل اینکه شناختی درباره این گوشت نداشته‌اند از اعطای مجوز خودداری کرده‌اند ولی سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و وزارت بهداشت مجوز را برای این مجموعه صادر کرده‌اند.

براساس این خبر خندان همچنین به مجوز فروش این گوشت با سود 15درصدی اشاره کرده است.

شیرقاضی بازرس اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، از عرضه و حتی وجود چنین محصولی ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: باید این موضوع را بررسی و بعداً اظهارنظر کنیم.

سیداصغر برائی‌نژاد مدیرکل اداره دامپزشکی استان تهران نیز در گفت‌وگویی اعلام کرد هیچ تفاوتی در کیفیت بهداشتی محصولاتی که در مراکز مجاز عرضه می‌شود، وجود ندارد. به مردم توصیه می‌شود فریب چنین تبلیغات گمراه کننده‌ای را نخورند و تحت تأثیر آن قرار نگیرند. موضوع برخورد قانونی با تخلف مذکور در دست پیگیری است و به‌زودی اجرایی می‌شود. تاکنون نیز هیچ‌گونه مجوز عرضه اینترنتی فرآورده‌های خام دامی توسط این اداره‌کل صادر نشده است.

محمد محمدی عضو هیئت مدیره انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در این باره به تسنیم گفت: گوشت کالای اساسی است که قیمت‌گذاری آن باید به‌عهده دولت باشد و کسی حق ندارد چنین قیمتی روی این کالا بگذارد. گوشت 900 هزار تومانی نشان‌دهنده فاصله طبقاتی عجیب بین مردم است. مدیران ما مدیران گرانی هستند. در حالی که در یک گوشه شهر عده‌ای حتی نمی‌توانند یک کیلو گوشت قرمز معمولی تهیه کنند، برخی در حال خرید و فروش گوشت یک‌میلیون تومانی هستند. در یک نظام اسلامی مشاهده این مسائل واقعاً جای تأسف دارد.

سازمان تعزیرات حکومتی هم که در چنین مواقعی اولین پاسخ به طرح سؤال از سوی آنها این است که تعزیرات مسئول رسیدگی است و نه تشکیل پرونده، تاکنون موضع خاصی در این زمینه نگرفته است و صرفاً اسفنانی مدیرکل جدید تعزیرات حکومتی استان تهران به این جمله اکتفا کرده است که در حد اخبار رسانه‌ها از موضوع باخبر است و در روزهای آینده درباره آن اعلام‌نظر خواهد کرد.

باید دید کدام سازمانِ مسئول، مسئولیت صدور مجوز برای فروش گوشتی را به‌عهده می‌گیرد که یک کیلوی آن، از حقوق ماهانه بسیاری از کارگران این کشور بالاتر است و ماه‌ها می‌گذرد و توانایی خرید یک کیلو گوشت گوساله 900 هزار تومانی که نه، حتی گوشت 50 هزار تومانی را هم ندارند.

مبنع: تسنیم، ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *