خانه / آخرین اخبار / بدهی های بابک زنجانی هنوز پرداخت نشده

بدهی های بابک زنجانی هنوز پرداخت نشده

پرونده بابک زنجانی کسی که میلیاردها دلار اختلاس کرده است هنوز باز است و هنوز هم در کشاکش مسائل مربوط به بدهی های خود قرار داد. این موضوع که هنوز بدهی های او پرداخت نشده است در صورتی که به گفته وکیلش قرار بر این بود که این مطالبات توسط شرکای بابک زنجانی پرداخت خواهد شد با توجه به بالا بودن مبلغ این مطالبات اما هنوز هیچ واکنشی توسط شرکای بابک زنجانی دریافت نشده است و همچنان وزیر نفت درگیر بازپس گیری این مبالغ است زیرا دارایی هایی که از او کشف شده و متعلق به وزارت نفت است حدود 2هزر میلیارد تومان است که متاسفانه وعده های مبنی بر پرداخت آن هنوز بر سر خرمن مانده است و عملی نشده است.

زنگنه: شرکای خارج نشین، بدهی بابک زنجانی را نپرداختند

تهران – ایرنا- وزیر نفت با بیان این که بدهی بابک زنجانی به حدود 3.5 میلیارد دلار رسیده است، گفت: شرکای بابک زنجانی که در خارج از کشور بسر می برند، در تماس با قوه قضاییه و دستگاه اطلاعاتی کشور از آمادگی خود برای پرداخت بدهی وی خبر داده اند اما تاکنون پولی از سوی آنان پرداخت نشده است.

«بیژن زنگنه» امروز (شنبه) در حاشیه نشست مشترک با رئیس سازمان برنامه و بودجه و در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره ادعای جدید شریکان بابک زنجانی برای پرداخت بدهی وی، اظهار داشت: آنان این مساله را با قوه قضاییه و دستگاه اطلاعاتی کشور مطرح کرده اند که حاضرند پول را بدهند.
وزیر نفت اضافه کرد: آنها مذاکراتی را نیز انجام داده اند اما تاکنون پولی پرداخت نشده است.
وی با بیان این که میزان بدهی بابک زنجانی با احتساب سود آن به حدود 3.5 میلیارد دلار رسیده است، ادامه داد: قوه قضاییه برای بخشی از این بدهی، حکم داده است، و ما درخواستی را برای قطعی کردن بقیه این بدهی ارایه کرده ایم.
وزیر نفت گفت: دارایی هایی که از وی کشف و به وزارت نفت منتقل شده حدود 2 هزار میلیارد تومان بوده است.
به گزارش ایرنا، بدهکار بزرگ نفتی، بارها وعده پرداخت بدهی هنگفت خود را مطرح کرده اما این وعده ها هیچگاه محقق نشده است.
بابک زنجانی بارها تحریم ها را برای طفره رفتن از پرداخت بدهی بهانه کرده بود اما با توجه به رفع تحریم ها، دیگر برای فرار از پرداخت بدهی خود بهانه ای ندارد.
خودداری این متهم در پرداخت مطالبات سبب شده است، اموال وی به مزایده گذاشته تا بخشی از بدهی وی تسویه شود؛ هر چند گفته می شود اموال وی فقط تا 600 میلیون یورو از بدهی وی را پوشش می دهد.
در سال های گذشته، زنجانی و شرکایش، بارها با هدف ایجاد فرصت برای خود و وقت کشی اعلام کرده اند در بانک های داخلی و خارجی، مبالغ ارزی کلانی را در اختیار دارند و حاضرند بابت بدهی خود آن مبالغ را در اختیار وزارت نفت قرار دهند.
آنها، هر بار نیز با معرفی یک بانک خارجی به وزارت نفت و مسئولان بانک مرکزی، خواهان وصول مطالبات شرکت ملی نفت ایران از آن محل شده اند که البته پس از بررسی بانک مرکزی، واهی بودن ادعای بابک زنجانی و خالی بودن حساب های معرفی شده آشکار شده است.
همچنین دی ماه پارسال یکی از شرکای مهم وی به نام «ع.ز» در یکی از کشورهای آمریکای مرکزی بازداشت و به مقام های قضایی کشور تحویل شد.
این متهم، پیشتر در مالزی شناسایی شد اما توانست به آمریکای مرکزی متواری و مخفی شود.

واکنش وکیل‌مدافع بابک زنجانی به موضوع حضور شرکای موکلش در ایران
رسول کوهپایه زاده
وکیل مدافع بابک زنجانی نسبت به رسانه‌ای شدن موضوع حضور شرکای خارجی بابک زنجانی در ایران برای انجام مذاکرات از سوی مسئولان وزارت نفت انتقاد کرد.

رسول کوهپایه زاده در گفت و گو با ایسنا گفت: چندین ماه است که تحت نظارت مراجع ذی صلاح قضایی و اطلاعاتی مشغول مذاکره فشرده با شرکای بابک زنجانی برای پرداخت بدهی هستیم و مذاکرات در چندین کشور انجام و پیش نویس قراردادها هم منعقد شده بود. در مذاکره های مکتوب و شفاهی بین ما و طرف خارجی تاکید شده بود که مذاکرات محرمانه باقی بماند، اما امروز مسئولان وزارت نفت اعلام کردند که شرکای خارجی زنجانی در راه ایران هستند و قرار است در خصوص پرداخت بدهی مذاکره کنند.

وی افزود: قرار نیست تا نتیجه حاصل نشده مطالب رسانه ای شود زیرا شرکای خارجی زنجانی ملاحظات خاص سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اطلاعاتی خودشان را دارند و اینکه موضوعی با این درجه اهمیت زمانی که می خواهد به نتیجه برسد به راحتی توسط مسئولان رسانه‌ای و افشا می شود، این موضوع جای تعجب دارد به ویژه اینکه پرونده بابک زنجانی دارای ابعاد داخلی و بین المللی است.

کوهپایه زاده گفت: هر زمانی که ما می خواستیم در مذاکرات به نتیجه برسیم خبرهایی محرمانه در رسانه ها منتشر می شود، یک بار نام بانک مبادله کننده مطالبات را اعلام می کنند و یک بار اسم کشور های مذاکره کننده را اعلام می کنند و در حال حاضر هم علی رغم اینکه قرار نبود این مذاکرات رسانه ای شود، خبرهای آن توسط مسئولان وزارت نفت اعلام شده است.

وی در پایان گفت: من به عنوان کسی که در جریان مذاکرات هستم از نهادهای مسئول و ناظر درخواست دارم، وظیفه قانونی خود را در قبال انتشار این گونه اخبار انجام دهند و اجازه ندهند این گونه اطلاع رسانی های نابجا به روند پرداخت بدهی آسیب برساند.
خیرنگار: میثم طاهری

منبع: ایسنا و ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *