شب گذشته انگار در خیابان های شهر جشن برپاشده بود همه در خیابان ها بودند و مشغول برف بازی و شادی از بارش اولین برف زمستان 1396 آن هم بعد از آلودگی ها و تعطیلی های چند روزه بخاطر آلودگی هوا بود و این بار تعطیلی هوا به تن همه چسبید و حال همه را عوض کرد چون این بار بخاطر هوای سالم و تنفس و لذت بردن از آن بود و همه با وجود سردی هوا بیرون رفتند تا از این نعمت الهی نهایت استفاده را برده باشند. در این میان باید هواسمان به شرایط جوی و یخبندان هایی که پیش می آید نیز باشد که قطعا اگر ملاحظه گرانه رانندگی نکنیم تصادفات شدید و زنجیره ای شادی بارش برف را برایمان کمرنگ میکنند.
استاندار تهران به ایسنا خبر داد
مدارس و دانشگاه‌های تهران فردا «تعطیل» شدند
تعطیل
استاندار تهران از تعطیلی مدارس در کلیه مقاطع همچنین دانشگاه‌ها برای فردا (دوشنبه) در کل استان تهران خبر داد.

محمد حسین مقیمی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر یخبندان و برودت هوا برای فردا ( ۹ بهمن‌ماه) گفت: فردا کلیه مدارس در کلیه مقاطع پیش‌دبستانی، دبستان، متوسطه، دبیرستان و همچنین دانشگاه‌ها در کل استان تهران در نوبت صبح وبعد ازظهر تعطیل هستند.

وی تاکید کرد: در خصوص تاخیر در ساعات کاری ادارات و یا تعطیلی آنها بعدا تصمیم گیری خواهد شد و از طریق صدا و سیما و خبرگزاری‌های معتبر به اطلاع شهروندان خواهد رسید.

استاندار تهران به همه شهروندان تهران توصیه کرد از مسافرت‌های غیر ضرور در سطح شهر خود داری کنند و در مسیرهای کوهستانی که احتمال ریزش بهمن وجود دارد تردد نکنند و اگر برای سفر ضرورتی دارند علاوه بر توجه به هشدارهای پلیس راهنمایی و رانندگی حتما تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند.

وی ادامه داد: با تلاش مسولین استانداری و راه‌داری در حال حاضر مسیرهای استان‌ تهران بازگشایی شده است.

برف و کولاک مدارس کدام استانها را تعطیل کرد؟
تعطیلی مدارس
به دنبال تداوم بارش برف از روز گذشته و برودت هوا، مدارس بسیاری از نقاط کشور در نوبت صبح و برخی دیگر در نوبت عصر امروز (هشتم بهمن ماه) تعطیل اعلام شدند.

به گزارش ایسنا، با توجه به تداوم بارش برف و برودت هوا و اعلام مرکز هواشناسی استان تهران، کلیه مدارس در تمامی مقاطع تحصیلی استان تهران در دو نوبت صبح و بعدازظهر روز یکشنبه (مورخ 8 بهمن) تعطیل شدند.

تعطیلی مدارس استان آذربایجان شرقی

مدارس همه مقاطع تحصیلی مناطق روستائی شهرستان اهر در دو نوبت صبح و بعداز ظهر تعطیل شدند و مدارس همه مقاطع مناطق شهری با یک ساعت تاخیر ساعت ۹ صبح شروع به فعالیت کردند.

این در حالیست که مدارس همه مقاطع تحصیلی اعم از مناطق شهری و روستایی در شهرستان هوراند و منطقه نظر کهریزی نیز تعطیل شد.

مدارس مقاطع تحصیلی مناطق روستایی شهرستان سراب در شیفت صبح و بعد از ظهر تعطیل بوده و مدارس کلیه مقاطع تحصیلی مناطق شهری در نوبت قبل از ظهر نیز تعطیل شد.

همچنین مدارس مقاطع تحصیلی مناطق روستایی شهرستان هریس در شیفت صبح و بعد از ظهر تعطیل هستند. در مناطق شهری مدارس کلیه مقاطع تحصیلی در نوبت قبل از ظهر تعطیل اعلام شد.

لازم به ذکر است که در شهرستان آذرشهر و بخش ممقان فقط مدارس پیش دبستانی مناطق روستایی و شهری در شیفت عصر تعطیل هستند.

تعطیلی مدارس استان سمنان

مدارس شهرستان‌های سرخه و مهدیشهر سمنان هم در تمامی مقاطع امروز تعطیل شدند.

تعطیلی مدارس استان خراسان رضوی

مدارس نوبت صبح مشهد به علت سردی هوا تعطیل اعلام شد.

همچنین کلیه مراکزآموزش پیش دبستانی،ابتدایی و مراکز آموزش استثنایی در نواحی و مناطق ذیل در نوبت عصر نیز تعطیل است:

نواحی هفتگانه و منطقه تبادکان مشهد

مناطق احمدآباد، رضویه، طرقبه و شاندیز، درگز، نوخندان، قوچان،چناران، گلبهار

منطقه صالح آباد ، شهرستان کلات، جلگه رخ، کدکن، فریمان

تعطیلی مدارس استان قم

براساس اعلام مدیریت بحران استان قم به دلیل تداوم بارش برف و سرما و یخبندان معابر، مدارس ابتدایی استان قم امروز یکشنبه ۸ بهمن ماه در نوبت عصر تعطیل است.

تعطیلی مدارس اردبیل

امروز در اردبیل، خلخال، کوثر، نیر، نمین، سرعین، مشگین شهر، گرمی، بیله سوار، جعفرآباد، انگوت، ارشق، لاهرود، شاهرود، هیر و خورش رستم کلیه مقاطع تحصیلی، در اصلاندوز پیش دبستانی و ابتدایی، در پارس آباد فقط پیش دبستانی در نوبت قبل از ظهر به علت بارش برف و برودت هوا تعطیل شد.

همچنین، به علت سردی و برودت هوا در اردبیل، مشکین شهر،خلخال و هیر تمامی مقاطع تحصیلی در نوبت بعد از ظهر امروز تعطیل هستند.

تعطیلی مدارس استان البرز
امروز یکشنبه، هشتم بهمن کلیه مدارس استان البرز در دو نوبت صبح و عصر تعطیل هستند.

تعطیلی مدارس لرستان

آموزش و پرورش لرستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل بارش برف ، برودت هوا و احتمال پدیده یخبندان ؛ کلیه مدارس نوبت صبح دوره ابتدایی منطقه کاکاوند، یکشنبه 8بهمن ماه تعطیل شد.

تعطیلی مدارس استان مازندران

همه مقاطع تحصیلی مدارس کلاردشت، لاریجان، بلده، چهاردانگه ساری، بنافت، دودانگه ساری امروز هشتم بهمن ماه تعطیل است.

مدارس روستاهای سوادکوه، مقطع ابتدایی کجور و مقطع ابتدایی مدارس روستایی مرزن آباد نیز امروز به علت بارش برف تعطیل شد.

تعطیلی مدارس آذربایجان غربی

با توجه به بارش برف و برودت هوا مدارس برخی از مناطق استان، یکشنبه 8 بهمن در نوبت صبح به این شرح تعطیل اعلام شد:
نواحی یک و دو ارومیه : ابتدایی شهری و ابتدایی و متوسطه دوره اول روستایی

پیرانشهر: تمامی مقاطع تحصیلی شهری و روستایی

اشنویه :تمامی مقاطع تحصیلی شهری و روستایی

شاهین دژ : تمامی مقاطع شهری و روستایی

کشاورز: تمامی مقاطع تحصیلی

صومای برادوست :تمامی مقاطع تحصیلی

سیلوانا :تمامی مقاطع تحصیلی

بوکان :ابتدایی شهری و تمامی مقاطع تحصیلی روستایی

تکاب : ابتدایی و متوسطه دوره اول شهری و تمامی مقاطع روستایی

نقده :ابتدایی و متوسطه دوره اول شهری و روستایی

انزل و نازلو :تمامی مقاطع تحصیلی با یک ساعت تاخیر آغاز خواهد شد.

تعطیلی مدارس استان همدان

تمامی مقاطع تحصیلی در نواحی یک و دو شهر همدان و شهرستان رزن، کبودرآهنگ، اسدآباد، فامنین ،بهار و مناطق سرد رود، قروه درجزین، گل تپه ، قهاوند ،لالجین و مراکز پیش دبستانی ومدارس ابتدایی درشهرستان تویسرکان، نهاوند و مناطق قلقل رود و خزل در نوبت صبح یکشنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ تعطیل شدند.

تعطیلی مدارس کردستان

به علت بارش برف ، برودت هوا و احتمال یخبندان و اعلام اداره کل هواشناسی کردستان مبنی بر تداوم بارش ها و بر اساس تصمیم فرمانداران شهرستانها، یکشنبه ۸ بهمن ماه ۹۶ برخی از مدارس استان کردستان به شرح ذیل در نوبت صبح تعطیل شدند:

شهرستان قروه و منطقه سریش آباد: کلیه مدارس در سطح شهر و روستا

شهرستان دهگلان: کلیه مدارس سطح شهر و روستا

شهرستان بیجار و منطقه کرانی: کلیه مدارس سطح شهر و روستا

شهرستان سنندج و منطقه کلاترزان: مراکز پیش دبستانی و ابتدایی سطح شهر و کلیه مدارس روستایی

شهرستان بانه: کلیه مراکز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی سطح شهر و روستا

شهرستان سقز و منطقه زیویه: مراکز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی سطح شهر و مدارس ابتدایی و متوسطه اول روستایی

– کلیه مدارس شهرستان دیواندره بعلت برودت هوا، لغزندگی معابر، کولاک و شرایط یخبندان سطح شهر و روستا فقط در نوبت صبح تعطیل است.

تعطیلی مدارس گلستان

به دلیل بارش برف، برودت هوا و یخبندان، یکشنبه 8 بهمن ماه کلیه مدارس کوهستانی و صعب العبور استان گلستان در دو نوبت صبح و بعدازظهر و در کلیه دوره‌های تحصیلی تعطیل اعلام شدند.

تعطیلی مدارس قزوین

به دلیل بارش شدید برف ،کولاک و برودت هوا در سراسر استان ، تمامی مراکز پیش دبستانی و مدارس استان قزوین در تمامی مقاطع تحصیلی طی نوبت صبح روز یکشنبه 8بهمن 96 تعطیل شدند.

تعطیلی مدارس گیلان
به دلیل بارش شدید برف، برودت هوا و مشکل تردد، امروز یکشنبه، 8 بهمن ماه تمامی مدارس مقاطع تحصیلی مناطق دیلمان، عمارلو، رحمت‌آباد و بلوکات، لاهیجان، آستانه اشرفیه، سیاهکل، رودبنه، در دو شیفت صبح و عصر تعطیل شدند.

همچنین مدارس مقطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول شهرستان‌های رودبار و تولمات و در مقطع ابتدایی مناطق سنگر،کوچصفهان،شفت، فومن،صومعه سرا و نواحی یک و دو رشت در دو نوبت صبح و عصر تعطیل هستند.

تعطیلی مدارس استان زنجان

با توجه به بارش سنگین برف و برودت هوا، مقاطع سه‌گانه همه مناطق و نواحی چهارده‌گانه استان زنجان در شیفت بعد از ظهر امروز یکشنبه هشتم بهمن ماه تعطیل شد.

معاون مدیریت بحران:
درباره برف هشدار داده بودیم
بارش برف در تهران
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که دستکم 20 استان درگیر بارش برف هستند و سازمان مدیریت بحران کشور از روز چهارشنبه هفته گذشته اخطاریه لازم در این زمینه را به تمامی دستگاه‌ها ارائه کرده بود.

مرتضی اکبرپور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت بارش برف در تهران و دیگر استان‌های کشور گفت: از روز چهارشنبه با توجه به پیش بینی‌های سازمان هواشناسی در خصوص بارش برف در 20 استان کشور از جمله تهران، سازمان مدیریت بحران هشدارهای لازم را به دستگاه‌های مربوطه داده و از آنها خواسته بود که در برابر برف آمادگی داشته باشند.

وی با بیان اینکه اقدامات تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها در این زمینه بررسی خواهد شد، افزود: تمامی دستگاه‌ها باید درباره اقدامات و عملکرد خود در خصوص برف پاسخگو بوده و گزارشی از آنچه که انجام داده‌اند و دلایل اقداماتی که منجر شده تا نتوانند یک سری کارها را انجام دهند، تشریح کنند.

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور درباره اینکه آیا احتمال دارد که فردا تهران به دلیل بارش برف تعطیل اعلام شود؟ گفت: این موضوع از سوی استانداری باید به هیات دولت ارائه شود و در آنجا در این زمینه تصمیم گیری‌های لازم انجام شود.

اکبرپور درباره وضعیت امدادرسانی در شهرهای کشور نیز گفت: تا کنون مورد حادثه مستقیم ناشی از برف نداشته‌ایم. البته شب گذشته در تهران و در جاده تهران – قم محدوده حسن آباد چندین خودرو در برف زمین گیر شدند که با توجه به اینکه این خودروها فاقد تجهیزات زمستانی بودند و همچنین تراکم شدید خودروها در منطقه سبب اخلال در ترافیک این منطقه شد که در حال حاضر عملیات در این محدوده ادامه دارد.

وی با اشاره به انسداد بخش‌هایی از معابر مواصلاتی استان البرز به تهران نیز گفت: در بخش‌هایی از گرمدره و وردآورد نیز تعدادی خودرو در برف مانده بودند که عملیات در این زمینه نیز ادامه دارد.

ماندگاری هوای سرد تا چهارشنبه/احتمال ریزش بهمن در جاده‌های کوهستانی
بارش برف در کرج
سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد به دلیل کاهش شدید دما در غالب نقاط کشور و ماندگاری آن تا صبح چهارشنبه (۱۱ بهمن) مدیریت در بهینه سوخت و انرژی بویژه مصرف گاز جهت اجتناب از افت فشار در شبکه گازرسانی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به کاهش شدید دما در نیمه شمالی کشور طی امشب و صبح فردا (۹ بهمن) یخ زدگی در معابر عمومی و جاده های بین شهری و احتمال ریزش بهمن به سبب انباشت برف در مناطق برفگیر جاده های کوهستانی پیش‌بینی می‌شود. از این رو به شهروندان توصیه می‌شود از سفر غیر ضروری خودداری و در صورت لزوم از تجهیزات زمستانی و بخصوص زنجیر چرخ استفاده کنند.

با توجه به افت دما به زیر صفر و عدم ذوب برف، بار برفی سنگین روی درختان موجب شکستن شاخه های آنها می‌شود لذا توصیه می‌شود در اسرع وقت شهرداری‌ها و هموطنان با تکان دادن درخت‌ها انباشته از برف نسبت به سبک کردن بار روی آنها اقدام کنند.»
بارش برف دو روز اخیر عقب ماندگی‌های بارشی را جبران نمی‌کند
چشم اندازهای برفی شهر تهران
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی تاکید کرد: عبور سامانه بارشی از کشور و بارش برف طی دو روز گذشته، بخشی از شرایط نرمال بهمن ماه کشور است و باعث جبران عقب افتادگی‌های بارشی کشور نمی‌شود.

شاهرخ فاتح در گفت و گو با ایسنا در مورد تاثیر بارش های برف طی دو روز گذشته در تعدادی از استان‌ها به ویژه تهران و البرز گفت: بارش برف و باران طی دو روز گذشته، شرایط نرمال و طبیعی بهمن ماه است و تصور اینکه بارش برف این روزها تاثیر شگرفی بر میزان بارش های کشور دارد، تصور درستی نیست.

وی با اشاره به کم بارشی کشور طی ماه‌های گذشته اظهار کرد: قطعا برای جبران عقب ‌فتادگی بارشی در کشوراز جمله استان تهران لازم است تا بارش‌های مداوم و بالای نرمال طی ماه‌های آتی داشته باشیم.

به گفته رییس مرکز ملی خشکسالی، شرایط نرمال بارشی در بهمن ماه تنها باعث می‌شود که عقب افتادگی بارشی در کشور تا حدی کنترل شود و وضعیت وخیم‌تر از این نشود.

فاتح در پایان اظهارکرد: پیش از این نیز تاکید شده بود که بارش‌های بهمن ماه در بسیاری از مناطق کشور تمایل به نرمال خواهند داشت ولی این به معنای جبران کامل کم‌بارشی‌های گذشته نیست و نباید بارش برف و باران طی چند روز گذشته ، به طور اغراق آمیز بزرگ و نشانه برون رفت از بحران آبی کشور تلقی شود و در این رابطه لزوم توجه دائمی به محدودیت منابع آب کشور ضرورت دارد.

منبع: ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *