تعداد زیادی از کودکانی که هر ساله در ایران متولد میشوند با مشکل ناشنوایی و یا کم شنوایی می شوند و متاسفانه زیاد مورد توجه قرار نگرفت اما در سال 1391 با پیگیری های خانم کتایون ریاحی بازیگرر معروف سینما و تلویزیون در رابطه با درمان کودکان ناشنوا و کم شنوا موسسه ای به نام بنیاد کشی مهر کتایون (کمک) تاسیس شد که هدف آن کمک به کودکان ناشنوا مادرزاد که نیاز به کاشت حلزون گوش هستند می باشد. در جریان تاسیس این موسسه برای کاشت حلزون گوش به دلیل عدم توانایی تولید این محصول در داخل کشور باید آن را از کشورهای سازنده آن خریداری و وارد کشور کرد اما متاسفانه به خاطر شرایط نامعلومی مدتی بود که از ورود این محصول به شرکت جلوگیری شده بود و همین امر باعث شد که تعداد زیادی از کودکان دیگر شانس داشتن شنوایی را از دست بدهند اما به تازگی خبرهای خوبی در این زمینه به گوش رسیده است که در ادامه میخوانیم.
کتایون ریاحی، بازیگر سینما و تلویزیون بنیاد کیش مهر کتایون (کمک) را در سال 1391 و با هدف کمک به کودکان ناشنوای مادرزادی که نیازمند جراحی کاشت حلزونی گوش هستند، تاسیس کرده است.

نی نی بان: کتایون ریاحی، بازیگر سینما و تلویزیون بنیاد کیش مهر کتایون (کمک) را در سال 1391 و با هدف کمک به کودکان ناشنوای مادرزادی که نیازمند جراحی کاشت حلزونی گوش هستند، تاسیس کرده است.


تاریخچـه تاسیــس

کیش مهر کتایون (کمک) بنیادی نیکوکارانه و مستقل است که در اسفند ماه سال ۱۳۹۱ با شماره ۱۸۵ به ثبت رسید و با اهداف عالی انسانی، اجتماعی و فرهنگی شروع به فعالیت کرده است. بنیانگذار کمک، هنرمند نام آشنای ایران زمین “کتایون ریاحی” میباشد. وی پس از سالها فعالیتهای نیکوکارانه، دفتر اصلی بنیاد کمک را به طور رسمی در جزیره زیبای کیش افتتاح نمود.

این بنیاد با همکاری سازمان بهزیستی کشور کودکان ناشنوای مادرزادی را شناسایی می‌کند و بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمان این کودکان را می‌پردازد.
بنیاد کمک اهداف فرعی دیگری را هم دنبال می‌کند که از جمله آنها می‌توان به اهداف حمایتی، فرهنگی و هنری و پژوهشی و علمی اشاره کرد. اهداف حمایتی شامل ارائه خدمات مشاوره، مددکاری و برگزاری کلاسهای کمک آموزشی است. از اهداف فرهنگی این بنیاد می‌توان به ترجمه و انتشار متن‌های روانشناختی و سی‌دی‌های آموزشی، نشر کتابهای داستان، برگزاری کنسرت‌های موسیقی و اجرای تئاتر اشاره کرد. مطالعات درباره روستاها و مناطق هدف، ارتباط و همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی معتبر از اهداف پژوهشی و علمی بنیاد کمک است.
بنیاد کمک از افراد علاقه‌مند دعوت کرده است تا به شیوه‌های مختلف، این بنیاد را یاری کنند. یکی از این روش‌ها ارائه مشاوره‌های تخصصی در حوزه‌های پزشکی، مدیریتی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و حقوقی است. روش دیگر، کمک‌های نقدی است که امکان پرداخت آن به صورت آنلاین نیز وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از فعالیت‌های بنیاد کمک و همچنین پرداخت کمک‌های آنلاین می‌توانید به وبسایت رسمی این بنیاد به آدرس komakcharity.com مراجعه کنید. همچنین این بنیاد در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز با حساب کاربری komakcharityfoundation@ حضور دارد.

اهــداف و مأموریـت هـا

فعالیت پایه و اصلی بنیاد، کمک به کودکان ناشنوای مادرزادی است که نیازمند جراحی کاشت حلزونی گوش هستند و با این کمک نه تنها از موهبت شنوایی بهره مند میگردند بلکه میتوانند در مدارس عادی با کودکان هم سن خود به تحصیل و آموزش بپردازند و مانند سایرین به زندگی خود ادامه دهند. بنیاد کمک با همکاری سازمان بهزیستی کشور این کودکان را شناسایی می کند. روند درمان ۳۲ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. هیات امنای صرفه جویی ارزی مسئول تهیه “پروتز کاشت” و تأمین بخشی از هزینه فوق میباشد. از کل هزینه درمان ۶ میلیون تومان سهم خانواده باقی میماند که بنیاد کمک بخشی از سهم خانواده را به عهده میگیرد (۳ میلیون تومان) و سعی دارد درمان پس از جراحی را پیگیری و اطلاعرسانی کند.

همه کودکان جهان فرزندان ما هستند؛ پس شایسته است آنگونه رشد کنند که شکوه زندگی مان باشند.

دیگر هدفهای کمک
بنیاد کمک مجموعهای از بخشهای مختلف مدیریتی، اقتصادی، فرهنگی و هنری، آموزشی و بهداشتی، حقوقی و مشاوره میباشد. کمک در نظر دارد ضمن ادامه فعالیتهای انجام شده، دیگر اهداف خود را در قالب بخشهای زیر جامه عمل بپوشاند:

۱. حمایتی: ارائه خدمات مشاوره، مددکاری و برگزاری کلاسهای کمک آموزشی (تدوین برنامههایی جهت پیشرفت تحصیلی دانشآموزان دوزبانه).
۲. فرهنگی و هنری: ترجمه و انتشار متنهای روانشناختی و سی دی های آموزشی، نشر کتابهای داستان، برگزاری کنسرت های موسیقی، اجرای تئاتر و… .
۳. پژوهشی و علمی: مطالعات درباره روستاها و مناطق هدف، ارتباط و همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر چون دانشگاه تهران، ثبت دو دستگاه اختراعی اهدا شده به بنیاد برای تصفیه و تولید آب و …

درخور ذکر است اولویت کار بنیاد، درمان کودکان ناشنوای نیازمند کاشت حلزونی گوش است.

صدور مجوز واردات «پروتز حلزون» برای اولین بار

ایسنا، کاشت حلزون برای کودکان مبتلا به افت شنوایی عمیق در سنین دو تا شش سالگی راه درمان است. در ایران سالانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ عمل کاشت حلزون با کمک هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران، انجام می‌شود. هزینه‌های بالای این کار باعث شده که مردم نتوانند به طور آزاد این پروتز را خریداری کرده و خانواده‌شان را از نگرانی رها کنند. بنابراین مجبورند در نوبت بمانند تا زمانی که وقت جراحی فرزندشان شود. این درحالیست که این روزها بنابر گزارش خانواده‌هایی که با ایسنا تماس گرفته‌اند، نگرانی جدیدی گریبانگیر خانواده‌های دارای فرزند کم‌شنوا شده است و از مشکل نبودن پروتز حلزون گوش گلایه دارند، مشکلی که وزارت بهداشت و هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی در حال چاره‌اندیشی آن است.

صدور مجوز واردات پروتز حلزون برای اولین بار

دکتر رضا مسائلی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بحث تامین پروتزهای حلزون گوش، گفت: بعد از اینکه مشکل تامین حلزون گوش به ما منتقل شد، اقداماتی انجام دادیم و قرار شد تا وزارت بهداشت برای شرکت‌های تامین‌کننده این پروتز مجوز صادر کند. باید توجه کرد که پیش از این ما برای واردات حلزون مجوز نمی‌دادیم و این مجوز فقط از سوی هیات‌امنای ارزی در معالجه بیماران، صادر می‌شد، اما در حال حاضر ما برای شرکت‌های تامین‌کننده این کالا، مجوز ورود داده‌ایم و در حال ثبت کالاهایشان هستیم.

ارزیابی کیفی حلزون گوش از سوی سازمان غذا و دارو

وی با بیان اینکه این محصولات را ثبت کرده و برایشان ارزیابی کیفی انجام می‌دهیم، افزود: بنابراین واردکنندگان این محصولات می‌توانند محصولات‌شان را وارد کشور کنند. البته هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران هم همچنان وظایف خود را در حوزه تامین مالی این پروتزها  و حمایت از بیماران نیازمند استفاده از حلزون گوش، انجام می‌دهد.

مسائلی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو هم در کنار هیات امنای صرفه‌جویی ارزی، بحث دادن مجوز ورود به شرکت‌های تامین‌کننده حلزون را برای اولین بار در کشور آغاز کرده، اظهار کرد: البته حمایت‌های هیات‌امنای ارزی در جایگاه خودش قرار دارد و شرکت‌ها هم به صورت جداگانه نسبت به واردات این محصول اقدام می‌کنند تا اگر کسی خواست این تجهیزات را خریداری کند یا خیریه‌ها خواستند در این حوزه سرمایه‌گذاری و یا تامین مالی کنند، بتوانند این کار را انجام دهند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: پروتز حلزون گوشی که در کشور استفاده می‌شود، قطعا از باکیفیت‌ترین و بهترین محصولاتی است که در دنیا وجود دارد. بنابراین کیفیت همه آنها بالا بوده و همه این پروتزها تاییدیه FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) را دارند. از طرفی خودمان هم همه محصولاتی را که وارد کشور می‌شوند، ارزیابی کیفی می‌کنیم و این محصولات مورد تاییدمان است.

هیچکدام از پروتزهای حلزون بی‌کیفیت نیستند

در عین حال دکتر نریمانی، مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران، با بیان اینکه در حال حاضر چندین شرکت در سطح دنیا در حوزه پروتز حلزون گوش کار می‌کنند، گفت: سه شرکت اصلی هم در این حوزه هستند که محصولات‌شان دارای استانداردهای بین‌المللی مانند تاییدیه FDA است و محصولات هیچکدام از این شرکت‌ها بی‌کیفیت نیست. باید توجه کرد که اگر شرکتی موفق شده برای محصولش مجوز FDA دریافت کند، پس استانداردهای لازم را کسب کرده است.

وی با بیان اینکه سالیانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ مورد کاشت حلزون در کشور و با کمک هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی انجام می‌شود، افزود: برای هر بیمار بر حسب نیازی که دارد، یکی از این پروتزها مناسب است.

بودجه‌ای که محقق نشد و نگرانی‌ خانواده بیماران

نریمانی با اشاره به عدم تامین بودجه کشوری هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی برای کاشت حلزون، طی دو سال گذشته، گفت: بر این اساس مجبور شدیم پروتز حلزون را از طریق ذخیره استراتژیک هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی تامین کنیم. این درحالی بود که امسال کمی از نظر تعداد پروتز حلزون‌ها به مشکل برخوردیم، اما با تدابیری که اندیشیده شد این کمبودها جبران شد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران با بیان اینکه تا پایان آبان ماه سال ۹۶، ۴۲۰ عمل کاشت حلزون در کشور انجام شده است، گفت: این درحالیست که ما باید به سطح ۱۰۰۰ عمل برسیم. البته در حال‌حاضر حدود ۵۰۰ پروتز حلزون گوش در گمرک و در شرف ترخیص است و به زودی به ۹۲۰ عمل کاشت حلزون می‌رسیم. در عین حال برای اینکه کمبودهای سال آینده را کاهش دهیم و برایش پیش‌بینی‌هایی داشته باشیم، خرید ۳۰۰ پروتز دیگر را هم پیش‌بینی کرده‌ایم تا در سه ماه اول سال ۹۷ دچار کمبود نشویم.

نریمانی با بیان اینکه در حال حاضر هر سه نوع پروتز استرالیایی، اتریشی و آمریکایی را تامین کرده‌ایم، اظهار کرد: البته خانواده‌ها نگرانی‌هایی دارند مبنی بر اینکه عمل فرزندشان به تعویق افتد، اما این نگرانی را برطرف می‌کنیم و ان‌شاءالله تا پایان سال تعهدی را که هیات‌امنا برای تامین پروتز داده است، محقق می‌کنیم.

وی در ادامه درباره بودجه هیات‌امنای ارزی در حوزه کاشت حلزون گوش، گفت: از سال ۱۳۸۹ در قانون بودجه کل کشور مبلغی برای این کار در نظر گرفته شده بود که سال به سال متغیر بوده است. طی دو سال گذشته بودجه‌ای بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان را برای این موضوع در نظر گرفته بودند، اما این بودجه هم به دلیل وضعیت اعتباری کشور محقق نشده است.

نریمانی افزود: اگر این بودجه به موقع محقق شود، ما می‌توانیم پروتز بیشتری خریداری کنیم و ذخیره استراتژیکی هیات‌امنا را هم تامین ‌کنیم تا اگر تعداد نیاز به عمل کاشت حلزون در یک مقطع زمانی بیشتر شد، دچار مشکل نشویم. البته در دو سال گذشته از منابع داخلی هیات‌امنا برای تامین حلزون استفاده کرده‌ایم و این موضوع باعث شد که امسال ذخیره‌ استراتژیکی نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰ میلیارد تومان بودجه برای کاشت حلزون در سال آینده برایمان برآورده شده است، گفت: از سازمان برنامه و بودجه تقاضا داریم تا این بودجه را در ابتدای سال به ما تخصیص دهند تا بتوانیم خریدهایمان را در ابتدای سال انجام دهیم. متاسفانه در ابتدای سال جاری کمبودهایی در این زمینه رخ داد و این کمبودها نگرانی‌هایی برای خانواده‌ها ایجاد کرد. ما به خانواده‌ها حق می‌دهیم که نگران باشند، زیرا می‌خواهند زودتر به نتیجه برسند، اما تاکید می‌کنم که نگران نباشند ما حتما تا پایان سال این پروتزها را تامین‌ می‌کنیم.

منبع: ایسنا و بنیاد کیش مهر کتایون

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *