خانه / آخرین اخبار / جوش های صورت جوانی تا درمان

جوش های صورت جوانی تا درمان

جوانی دوران پر تنشی است که تغییر هرمونی با بروز جوش هایی روی صورت خود را نشان میدهد در طب سنتی این مورد بسیار مورد بررسی قرار گرفته و طب سنتی چینی در این باره مطالبی را گفته که در مقاله ایی مطرح شده است البته بهترین راه برای درمان شاید رفتن دکتر و بررسی پزشک باشد در طب چینی جوش به قسمت های مختلف صورت را مربوط به عملکرد یک بهش از بدن میداند و مطالبی را در باره آن نوشته مثلا جوش روی چانه و پیشانی مربوط به روده است و روی گوش مربوط به کلیه ها و روی بینی مربوط به قلب در زیر مقاله به طور کامل آمده و به صورت کامل توضیح داده شده است

 

جوش صورت ، مشکلات پوستی
متخصصان طب سنتی چین معتقدند جوش در مناطق مختلف صورت نشان دهنده یک مشکل درونی در بدن شماست و با حل این مشکل،درصدد رفع جوش صورتتن بر آیید.

درمان جوش صورت با استفاده ازطب سنتی چین

برای اکثر مردم جوش تنها نشانه ای از مشکلات پوستی است که در نتیجه ی اختلال بخش های تولید کننده ی چربی پوست به وجود آمده است اما شاید دانه های آکنه روی صورت چیزهای زیادی درباره وضعیت درونی بدن بگویند.در این مطلب با علت ، درمان و پیشگیری از جوش صورت توضیحاتی ارائه کرده ایم با ما همراه شوید.جوش صورت

راهکارهای طب سنتی چینی برای رفع جوش صورت

آیا جوش های شما بیشتر روی پیشانی تان است؟ یا اغلب گونه های تان درگیر این مشکل می شود؟ یا… باید بدانید هر کدام از این مناطق، نشان دهنده یک مشکل درونی در بدن شماست و با حل این مشکل، دیگر جوش ها مزاحم تان نخواهند شد .
آیا شما هم جزو کسانی هستید که به طور ثابت تنها یک منطقه از صورت تان جوش و آکنه می زند؟ طبق تحقیقات یک دکتر متخصص چینی به نام ونگ هنگ هو اثبات شده که دانه های آکنه روی صورت می توانند چیزهای زیادی درباره وضعیت درونی بدن بگویند؛ اینکه کجای صورت به طور مرتب جوش بزند، می تواند نشان دهنده خیلی چیزها باشد؛ در واقع وضعیت پوست شما وضعیت سلامت تان را نشان می دهد. وقتی بفهمید مشکل از کجاست به راحتی می توانید از شر جوش های آزاردهنده خلاص شوید؛ آن هم با راه حل هایی ساده و در دسترس و تا حد زیادی کم هزینه، چون بیشتر باید سبک زندگی خود را کمی تغییر دهید .

تقسیم بندی صورت به روش طب چینی 
البته هستند پزشکانی که هنوز چندان به این روش اعتماد ندارند اما به هر صورت آنها نیز انکار نمی کنند که مشکلات درونی می تواند یکی از عوامل ایجاد کننده آکنه باشد؛ به خصوص اگر فرد به طور مزمن گرفتار آکنه ها باشد. البته آکنه ها علت های دیگری هم می توانند داشته باشند، مثل ژنتیک، بهداشت فرد، نوع هورمون ها و… اما در طب چینی این تقسیم بندی مناطق صورت قدمتی دیرینه دارد؛ آنها از روی مشکلات هر منطقه از صورت، می گفتند فرد از چه بیماری ای رنج می برد و باید چه داروهایی مصرف کند .

شاید پای دستگاه گوارش وسط است 
وقتی آکنه و جوش ها روی پیشانی ظاهر می شود، احتمالا ناشی از فرایند هضم غذاست؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از غذاهای فراوری شده و به خصوص هله هوله ها پرهیز کنید .سعی کنید در رژیم روزانه تان مقدار کمتری چربی قرار دهید؛ البته چربی های طبیعی مثل آووکادو و ماهی مشکلی ایجاد نمی کنند و تا جایی که می توانید، روزانه آب بنوشید. حتما میوه ها و خوراکی های سرد مثلخیار، هندوانه و… را در برنامه روزانه تان قرار دهید .در فصول گرم سال آرایش کمتری کنید و نگذارید هیچگاه این مناطق چرب شوند . توصیه می کنیم شب ها زودتر بخوابید و صبح ها نیز زودتر بیدار شوید تا خوابتان به مرور تنظیم شود. ممکن است مشکلات آلرژیک داشته باشید .

درمان جوش صورت

علت جوش صورت از دید طب سنتی چین

شاید اشکال از کبدتان باشد 
توصیه می کنیم از تمام مواد خوراکی که ممکن است برای کبد مشکل ایجاد کنند پرهیز کنید؛ مثل لبنیات، غذاهای چرب، سنگین و حتی بعضی از نوشیدنی ها .البته گاهی غذاهای آلرژی زا نیز اثر خود را ابتدا در این منطقه نشان می دهند؛ بنابراین قبل از هر کاری نگاهی به مواد غذایی مصرفی تان بیندازید تا ببینید آیا ممکن است به آنها حساسیت داشته باشید یا نه؟
در کنار همه اینها پیشنهاد می کنیم هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش و نرمش سبک را در برنامه روزانه تان قرار دهید، همچنین خواب خود را تنظیم کنید تا بتوانید در طول شبانه روز به مقدار کافی بخوابید و کبدتان وقت داشته باشد استراحت کند . سیگار کشیدن هم می تواند جوش هایی را در این منطقه ایجاد کند. شب های دیروقت نیز از خوردن هرگونه میان وعده خودداری کنید .

کم آبی را جدی بگیرید 
هر گونه زائده یا چیزی که در اطراف چشم ها به وجود بیاید، می تواند به دلیل کلیه ها ایجاد شده باشد؛ حتی حلقه های کبودی اطراف چشم و بیشتر این علائم می توانند حاکی از کم آبی بدن باشند؛ بنابراین تا جایی که برایتان ممکن است آب بنوشید .

غذاهای تند را کنار بگذارید 
اول از همه توصیه می کنیم که فشار خون (احتمال دارد کمی بالا باشد) و میزان ویتامین B خون تان را چک کنید. غذاهای تند، اسپایسی و پرادویه را از برنامه غذایی خود حذف کنید، همچنین بهتر است مصرف گوشت قرمز را کمتر کنید .
هوای آلوده نیز می تواند در تشدید جوش های شما نقش داشته باشد؛ به همین دلیل تا جایی که می توانید از رفت و آمد در محیط های آلوده اجتناب کنید. در کنار همه اینها به دنبال مواد کم کلسترول باشید یعنی چربی های بد را جایگزین چربی های خوبی چون امگا۳ و امگا۶ کنید که در مغزهای آجیل، آووکادو، ماهی و تخم کتان وجود دارد .
از همه اینها گذشته از آنجا که پوست روی بینی پر از خلل و فرج است، حواستان باشد که چه موادی را روی آن می مالید؛ مثلا به تاریخ انقضای مواد آرایشی خود کاملا دقت کنید که گذشته نباشد یا اینکه آنقدر چرب نباشد که منافذ پوستی را مسدود کند .

مصرف قهوه را کمتر کنید 
همان طور که قبلا گفتیم نوشیدن زیاد آب را فراموش نکنید! علاوه بر اینها بهتر است نوشیدنی های گازدار هم کمتر بنوشید. قهوه هم می تواند مشکل شما را وخیم تر کند چون مصرف زیاد آن می تواند آب بدن را بسیار کم کند.

درمان جوش صورت

درمان جوش صورت از دید طب سنتی چین

بدنتان را قلیایی نگه دارید 
آیا شما سیگار می کشید؟ آیا حساسیت خاصی دارید؟ هر دو این عوامل می توانند در این منطقه مشکل ایجاد کنند. اگرهیچ کدام از اینها نیست، توصیه می کنیم که اجازه ندهید دمای بدنتان بیش از حد بالا رود، مثلا تا جایی که می توانید مواد خنک کننده بخورید، مصرف شکر را کم کنید و سعی کنید که بیشتر در هوای تازه و پاک تنفس کنید. جالب است بدانید که اگر بخواهید این جوش ها خوب شوند باید بدن تان را قلیایی نگه دارید؛ یعنی سعی کنید از خوردن غذاهایی که بدن را اسیدی می کنند، اجتناب کنید .
موادی چون گوشت، لبنیات، کافئین، شکر و… و بیشتر غذاهای قلیایی کننده بخورید؛ مثل سبزیجات سبز یکی دیگر از عوامل ایجاد این نوع از آکنه ها که اغلب افراد از آن غافل می شوند، گوشی موبایل کثیف و روبالشی آلوده است، این دو یکی از عوامل اصلی ایجاد آکنه هستند و این مناطق جاهایی هستند که بیشتر از همه با این اشیا در تماس قرار می گیرند .

آزمایش خون را فراموش نکنید 
استرس و تغییرات هورمونی می تواند علت جوش زدن شما باشد و از آنجا که کنترل هر دو این عوامل کار چندان راحتی نیست، می توانید کاری کنید که اثر آنها کم شود؛ مثلا اینکه خواب تان را منظم و کافی کنید، آب فراوان بنوشید، سعی کنید سبزیجات بیشتری مصرف کنید و همیشه پوست تان را تمیز نگه دارید. نکته جالبی که حتما باید بدانید این است که بیشتر خانم ها در دوران تخمک گذاری یعنی روزهای میانی سیکل ماهانه چنین جوش هایی می زنند .

تا می توانید فیبر بخورید 
اول از همه به شما می گوییم که سعی کنید در غذاهای روزانه تان بیشتر از مواد خوراکی فیبردار استفاده کنید چون فیبرها نمی گذارند مواد سمی در بدن جمع شود. نوشیدن انواع دمنوش های گیاهی نیز در بهبود این جوش ها تاثیر بسزایی دارد چون عمل هضم غذا را بهبود می بخشد .

به بدنتان کمک کنید 
جوش های این منطقه نشان می دهد که بدن شما در حال جنگ با یک باکتری است و سیستم دفاعی می کوشد که از ایجاد بیماری جلوگیری کند؛ به همین دلیل شما باید به نوعی به بدنتان کمک کنید، استفاده از تکنیک های آرامش بخش، کلاس های یوگا، چرت های میان روزی می تواند بسیار موثر باشد. از طرف دیگر سعی کنید تا جایی که می توانید نفس های عمیق بکشید، آب فراوان بنوشید و فراموش نکنید که بدن نیاز به مراقبت دارد، وگرنه از پا درمی آید .

این ۶ عامل جوش ها را تشدید می کند 
۱٫ ژنتیک مثبت
اگر این استعداد را داشته باشید، حتما مبتلا خواهید شد، اگر خانمی می گوید حتی پس از بچه دارشدن هم جوش می زده و در میانسالی از دست آنها خلاص شده، دختر خانم هم باید این موضوع را بپذیرد و با صبر و حوصله درمان ها را ادامه دهد .

۲٫ اهمال کاری
بسیاری از جوان ها تا وضعیت جوش هایشان بهتر می شود در مصرف داروها اهمال کاری می کنند. در حالی که ما می گوییم مصرف داروهای خوراکی یا موضعی حتی در صورت بهبود کامل، باید به صورت دوز ادامه دار و نگهدارنده تداوم داشته باشد .

۳٫ کم طاقتی
اثربخشی درمان های دارویی زمان بر است و چند ماه تا یک سال زمان می برد تا نتیجه بخش بودنش را نشان دهد. نباید منتظر باشید داروی آکنه مانند یک مسکن عمل کرده و سردرد شما را در عرض یک ساعت مداوا کند .

۴٫ استرس
مدام جلوی آینه ایستادن و حرص خوردن، روند درمان را مختل می کند. حرص خوردن دردی از جوش های شما را درمان نمی کند. استرس تان را مهار کنید تا پوست بهتری داشته باشید .

۵٫ پوست چرب
بروز جوش ها در افرادی که پوست چربی دارند بیشتر است؛ به همین علت ضمن اینکه باید این واقعیت را بپذیرند حتما نسبت به دیگران در شست وشوی صورت دقت کنند. استفاده از صابون ها و محصولات مناسب به این افراد توصیه می شود .

۶٫ دستکاری
قابلیت ها و ویژگی های پوست افراد با هم متفاوت است؛ به همین دلیل جای جوش روی پوست برخی افراد می ماند ولی آنچه نباید فراموش کرد این است که مهم ترین علت ماندن جای جوش، دستکاری آن است .

سه راه طبیعی برای رفع جوش صورت

 

 جوش صورت

روغن درخت چای یکی از شیوه های درمانی جوش صورت

روغن درخت چای

روغن درخت چای درمان کننده ی حیرت انگیزی برای جوش های پوستی است. روغن درخت چای با خاصیت ضدباکتریایی به جنگ میکروب هایی می رود که مشکلات پوستی ایجاد می کنند و به دلیل خواص تسکین بخشی که دارد، قرمزی و وخامت جوش ها را کاهش می دهد. این روغن همچنین با خشک کردن جوش ها و کمودون های سرسفید آنها را بهبود می دهد .

نحوه ی استفاده :

  • گلوله ی پنبه ای را در روغن درخت چای غوطه ور کنید و بر موضع جوش بمالید. بعد از گذشت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه پوست خود را بشویید .
  • راه دیگر مخلوط کردن چند قطره از این روغن در یک قاشق ژل آلوئه ورا است. مخلوط به دست آمده را روی جوش ها و سایر نقاط مشکل دار پوست تان بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه آن را بشویید .

نکته:اگر پوست شما حساس است نباید از روغن درخت چای استفاده کنید.

همچنین بخوانید : تمام نکات و راههای درمان جوش صورت

سیر

سیر گیاهی است که به علت مزه ی عالی و فایده های پزشکی مورد توجه است. سیر دارای خواص اثبات شده ی قوی ضدباکتریایی، تقویت سلولی و ضدویروس است و به عوامل بیماری زای مسری حمله می کند. سیر همچنین در تقویت قوای جسمی نقش دارد .

سیر خام در طب قدیمی هند، آیوروِدا، یکی از بهترین درمان ها برای جوش های رسیده برشمرده می شود و طبیبان آیورودا بر سر خواص سیر در درمان جای جوش ها و همچنین در جلوگیری از عود مجدد جوش قسم می خورند .

بدون در نظر گرفتن گزارش های طب آیورودا درباره ی سیر، به اندازه ای افراد مختلف به فواید خوردن سیر خام در پیشگیری و درمان جوش صورت اشاره کرده اند که می توان آن را درمانی عالی برشمرد. سیر این ماده ی ضدویروس، ضدقارچ و ضدسرطان برای درمان سریع جوش ها کارساز است. همچنین سولفور موجود در سیر به تسریع فرایند بهبودی جوش کمک می کند .

نحوه ی استفاده :

  • یک حبه سیر را دو نیم کنید .
  • سیر را روی جوش بمالید و بعد از ۵ دقیقه با آب ولرم بشویید .
  • این کار را چند بار در روز تکرار کنید .

نکته:خوردن روزانه ی یک حبه سیر خام به پاک سازی خون تان نیز کمک می کند. اما توجه کنید که در مصرف سیر خام زیاده روی نکنید تا معده ی شما اذیت نشود .

جوش شیرین (بی کربنات سدیم)

جوش شیرین راه حل خانگی مفید دیگری برای درمان جوش است که با لایه برداری پوست و باز کردن راه تخلیه ی چربی و سلول های مرده جوش ها را از بین می برد. جوش شیرین کاربردهای فراوانی دارد. می توان از آن به عنوان ضدبو، به عنوان خمیردندان و در محلول های مختلف خانگی برای لایه برداری پوست استفاده کرد .

التهاب جوش زمانی که سلول های پوست و ارگانیسم های کوچک در کنار هم جمع می شوند و یک جوش متورم را ایجاد می کنند، شکل می گیرد. التهاب پوست علاوه بر اینکه توجه دیگران را به خود جلب می کند می تواند واقعا دردناک باشد .

بخشی از قدرت جوش شیرین در مراقبت از پوست به این دلیل است که قادر است به عنوان بخشی از درمان التهاب پوست و در یک برنامه ی درمانی به کار رود. مثلا از مواد معمولی موجود در آشپزخانه می توان برای درست کردن ماسک های قوام دار با پایه ی جوش شیرین استفاده کرد. ماسک های خانگیِ پوشاننده ی صورت که با جوش شیرین درست شوند می توانند به پیشگیری و درمان مشکلات پوستی کمک کنند .

نحوه ی استفاده :

  • جوش شیرین را با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کرده و یک خمیر باقوام درست کنید .
  • پوست خود را به دقت بشویید و در حالی که نم دار است خمیر را در نواحی مشکل دار پوست بمالید، آنگاه چند دقیقه تا زمانی که خمیر روی پوست شما خشک شود صبر کنید .
  • صورت خود را با آب گرم بشویید .
  • برای اینکه سریع تر نتیجه بگیرید این فرایند را دوبار در روز تکرار کنید .

نکته:هرگز جوش شیرین را بیشتر از چند دقیقه ی محدود روی پوست رها نکنید، زیرا ممکن است موجب خشکی و حساسیت شود .

 

منبع : نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *