سیگار گزینه ایی که بین جوانان باب شده و با وجود تذکرات بسیاری که بر روی پاکت آن زده بازهم جوانان ما به استفاده از آن مبتلا هستن این مورد باعث از بین رفتن ریه های فرد شده و باعث سیاه شدن ماهیچه های تنفسی فرد میشود . اما خیلی از افراد در سنی خود را درگیر این مورد کرده اند و بعد از سنی از این مورد چشم پوشی کرده و سیگار را ترک میکنند بعد از مدتی حدود پانزده سال تمامی اثار منفی آن از بین می رود در آغاز ترک سیگار ممکن است مواردی چون بی خوابی و سردرد فرد را ازار بدهد اما بعد از مدتی حس خوب سلامت فرد را فراخواهد گرفت
نشانه‌ها و عوارض ترک سیگار در ابتدای ترک سیگار خود را به صورت سر درد و کم‌خوابی نشان می‌دهند ولی با گذر زمان این حالات تغییر خواهند کرد.
عوارض ترک سیگار - راههای ترک سیگار

علائم و نشانه های ترک سیگار در افراد سیگاری

كساني كه زياد سيگار مي كشند مي گويند كنار گذاشتن سيگار دشوارترين كاري است كه آن ها تاكنون انجام داده اند. در صورتي كه كنارگذاشتن سيگار براي كسي مشكل باشد، مي گوييم او نسبت به آن وابسته شده است. برای رفع مشکل این نوع افراد روش‌های مختلفی محققین پیشنهاد می‌دهند. روش هایی مانند ترک سیگار با استفاده از داروها و قرص های شیمیایی، مصرف داروهای گیاهی و یا با استفاده از آمادگی ذهنی و روحی فرد سیگاری در حین ترک سیگار راه‌هایی هستند که پژوهشگران توصیه می‌کنند. نيكوتين ماده اي است كه در سيگار وجود دارد و مصرف آن به شما احساس آرامش و لذت مي دهد. وقتي سيگار مصرف مي كنيد، نيكوتين موجود در آن به شما كمك مي كند تا احساس هشياري و تمركز بيشتري كنيد. با كنارگذاشتن سیگار، بدن دچار خلأ نيكوتين مي شود و به همين دليل شما احساسات ناخوشايندي را تجربه مي كنيد كه «علائم و نشانه هاي ترك سيگار»ناميده مي شوند. اين علائم عبارتند از:
 • احساس سبكي در سر
 • سردرد
 • مشكلات خواب
 • دردهاي شكمي
 • كاهش ضربان قلب
 • احساس غم و افسردگي
 • ولع براي مصرف سيگار
 • تحريك پذيري
 • افزايش اشتها
 • احساس تنش و اضطراب
 • دشواري در تمركز
 • يبوست
علائم ذكرشده در بالا علائم ترك سيگار هستند كه در هفته‌ی اول پس از ترك با شدت زيادی وجود دارند. اما به تدريج كمرنگ می‌شوند و پس از گذشت دو تا سه هفته كاملاً محو خواهند شد.

علائم و عوارض ترک سیگار - روش ترک سیگار

عوارض ترک ناگهانی سیگار

توصیه متخصصین قلب و عروق به افراد سیگاری ترک ناگهانی سیگار است. چرا که این امر هیچ عوارضی در پی نداشته و احتمال بازگشت فرد به سیگار را کاهش می‌دهد. با مصرف سیگار فشار خون افزایش یافته و بیماری های تصلب شرایین وعروق کرونری در پی آن ایجاد شده و منجر به درد سینه و انفارکتوس های قلبی می‌شود.
از همان روزي كه سيگار را قطع مي‌كنيد، اتفاقات خوبي در زندگي تان رخ مي‌دهد، راحت تر نفس مي‌كشيد، خطر ابتلاي‌تان به انواع بيماري‌هاي خطرناك كاهش مي‌يابد، رگ هاي خوني‌تان بازتر مي‌شوند و گردش خون تان بهبود مي يابد، با خروج منواكسيد كربن از بدن تان سطح انرژي‌تان افزايش مي يابد، خون رساني پوست تان بهتر مي شود و رنگ چهره تان باز مي شود، شانس باروري تان بيشتر مي‌شود، محيط زندگي و كارتان تميزتر و سالم تر مي‌شود. اعتماد به نفس و خودباوري‌تان بيشتر مي‌شود و با افزايش سطح انرژي‌تان، احساس سرزندگي خواهيد كرد.

واکنش بدن به ترک سیگار

از لحظه ای که شما شروع به ترک سیگار می‌کنید بدن سریع واکنش هایی نسبت به این ترک عادت غلط از خود نشان خواهد داد.
20 دقیقه ابتدایی ترک سیگار
 فشار خون و ضربان قلب به حالت عادي برمي گردد خون رسانی به کلیه اعضای بدن مخصوصا دست‌ها و پاها به خوبی انجام می‌گیرد.
8 ساعت پس از کنار گذاشتن سیگار
سطح اكسيژن خون به حد طبيعي برمي‌گردد و خطر ابتلاي به حمله قلبي كاهش مي‌يابد.
روز اول ترک سیگار
مونوكسيد كربن ناشي از سيگار از بدن دفع مي‌شود و ريه ها كم كم خلط و چرك را از خود خارج مي‌كنند. يادتان باشد كه اگر يك روز بعد از ترك، دوباره هوس سيگار كرديد نفس عميق بكشيد و آب زياد بخوريد.
پس از گذشت دو روز از ترک سیگار
ديگر نيكوتين خون تان قابل اندازه گيري نيست. حس چشايي و بويايي رو به بهبود مي‌گذارد. طي اين روز و روز بعد علايم قطع مصرف به اوج مي رسد. پس زياد آب بخوريد و مصمم و متمركز باقي بمانيد چرا كه اين علايم به زودي تمام خواهد شد.
آنچه پس از 3 روز برای بدن شما رخ می‌دهد
شايد اين روز بدترين روزتان باشد. علايم قطع مصرف اوج مي گيرد. يادتان باشد كه اين علايم گذرا هستند. پس سرتان را با چيزي گرم كنيد (ورزش، كتاب، نوشتن، تلفن و . . .) و آب زياد بخوريد. صبور باشید به زودی دیگر خبری از این علائم در وجود شما نخواهد بود.

علائم و عوارض ترک سیگار - روش ترک سیگار

روز چهارم
ممكن است بد خلق شويد و احساس بي قراري بكنيد. بدن‌تان نيكوتين مي‌خواهد درست مثل گرسنه اي كه غذا مي‌خواهد. مقاومت كنيد. تا مي توانيد آب بخوريد و دقت كنيد كه يك ميان وعده مناسب، دم دستتان باشد. برويد بيرون قدم بزنيد. اگر سري هم به باشگاه و سالن ورزشي بزنيد، بد نيست.
هفته اول
الگوي خواب تان به شكل عادي بازگشته است. ممكن است سرفه هاي تان و يا سينه صاف كردن هايتان بيشتر از قبل شده باشد. منطقي هم هست. ريه ها دارند قطران و باقي مانده هاي مزاحم اين چند سال را جارو مي كنند و مي ريزند بيرون.
هفته دوم
عروق خوني در سراسر بدن تان بازتر و بازتر مي شوند و اوضاع گردش خون تان بهبود چشمگيري پيدا مي‌كند. پياده روي و ورزش كردن براي تان آسان تر شده است.
هفته سوم
با وجود اینکه بدن انسان مدت هاست که از اعتیاد به سیگار کشیدن رها شده است اما تا سه هفته بعد از کشیدن آخرین سیگار، ذهن انسان رسما آزاد نمی‌شود. تمام علائم ذهنی ناشی از ترک سیگار که انسان با آن مواجه می شود تا هفته سوم ترک سیگار از بین می رود.
پس از گذشت چندین ماه (3 تا 9 ماه)
مشكلات تنفسي، سرفه، تنگي نفس و خس خس سينه به حد زيادي مرتفع شده است. كارآيي ريه ها بين 5 تا 10 درصد افزايش يافته است.
پنج سال بعد از ترک سیگار
خطر ابتلای شما به انواع سکته حتی ممکن است از افرادی که اصلاً سیگار نمیکشند هم کمتر باشد
15 سال بعد از ترک سیگار
دیگر خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را ندارید و مانند یک فرد غیر سیگاری زندگی سالمی را خواهید داشت.
                                                                                                                                                                        منبع : سلامت ستاره

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *